• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 PKS, PEKAES, TRANSBUD itp.

OP
OP
Irokez46

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.344 47 0
Ostatnio myślę nad zrobieniem jakiegoż pojazdu nauki jazdy i mam w planach Fiata 126p, ale już w późniejszej wersji z "eLką" na dachu. Kusi mnie jednak też coś większego i ma w związku z tym pytanie. Czy żółty pas był malowany również z tyłu pojazdu? Na autobusie to bez problemu tak mogło być a na takim Zile był namalowany na skrzyni z tyłu? I jeszcze jedna kwestia czy takie pojazdy np w takim PKSie czy Transbudzie służyły tylko do nauki nowych kierowców czy mogły również jeździć z ludźmi czy wozić towary?
Jelcz nauka.png
zil 130.jpeg
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
W następnych kilku postach podzielę się z Wami zdjęciami mojego wujka, który w Lublinieckim oddziale PKSu przepracował pół wieku.
Zdjęcia pochodzą z Jego prywatnych zbiorów.

4A4E9872-797C-471E-8ED8-98A8BFDEB485.jpeg
F9395103-F2A1-411F-87C0-75E4545BFE85.jpeg
CCDCA69D-7B11-4A84-967D-6B1D592ACE9F.jpeg
7B3A2181-EE0F-415E-8014-9AC3225F4A24.jpeg
532AD06A-76C0-4580-8F31-F37F4A0CC7AA.jpeg
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Ja tak nieśmiało dodam co pamiętam w PKS Kalisz. Ogórki w większości były powiedzmy niebieskie. Te w nowszym lakierze wpadały w granatowy/atramentowy. Te mocniej zużyte bardziej w spłowiały kolor niebieski matowy. Jednak pamiętam Jelcze z przyczepami w kolorze szarym ale odrobinę wpadającym w odcień niebieskiego. Te były raczej mocno wysłużone. Odpowiednikami ich kolorów mogą być odcienie Blue Gray stosowane w modelach lotniczych. Być może to był stopień zużycia powłoki lakierniczej a także różnych farb. Cóż kiedyś nie malowano kolorem katalogowym ale tym jaki dowiozło zaopatrzenie.
Czy kolor szary to moja wyobraźnia? No nie :) takim zestawem w latach 80 jechałem do Błaszek gdzie kupowało się wiejski pyszny chleb. Niestety nie udało się być na przodzie przyczepy ale w tłumie ludzi w samym autobusie. Podobny kolor spotkałem jadąc do Łodzi na rewię na lodzie. Autobus był na 100% szary ale taki właśnie dość stalowy wpadający w błękit nieba przed burzą :) Moje wspomnienia kolorystyczne to powiedzmy lata 1985-1989.
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Kanciaki nie sa takie zle. Cofnij sie do lat 40-50 XX wieku. Wtedy tez projektowali kanciaki. No i takie kanciaste z prostymi szybami latwiej jest zrobic w modelu ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 8

Podobne wątki