• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e nowy projekt - Lyd2

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
#69
Biorąc pod uwagę, że u nas wąski tor to w większości skala H0e, to ja stawiałbym na pojazdy na 750mm. Na pewno coś z PKP: Lyd2-101, 102, 103. W malowaniu fabrycznym, czyli RAL 3005, biały pas bez obwódek, ciężarki przy wiązarach w kolorze stalowym ( a nie czerwonym, jak później było po naprawach w ZNTK). Coś jak tu: https://www.kleinbahn-museum.de/bildarchiv/picture.php?/2587/category/46 . Tylko, że na podlinkowanym zdjęciu jest wersja na 600mm, ale malowanie fabryczne było to samo. Zdjęcie jest też robione w słońcu, przez co kolor wydaje się być sporo jaśniejszy niż był. Przemysłowe i leśne w pierwszych latach eksploatacji też były tak malowane. Wszystkie niebieskie, pomarańcze i czerwienie to efekt późniejszych remontów w polskich ZNTK.
Z cukrowniczych:
- jakaś z dwóch niebieskich Lyd2 z Kruszwicy, pasowałyby do wagonów od W. Fity
- Lyd2-103, ale już z czasów użytkowania w Cukrowni Zbiersk, w kolorze "pomarańczowym". Do niej z kolei pasowałyby węglarki PKP od Fity, bo manewrowała z nimi ze stacji PKP do zakładu.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#70
Ok, dobra info. Czy dachy były białe czy szare?
Do montażu będzie w całości - napęd będzie prosty i intuicyjny, ale jak będą chętni będzie też ze zmontowanym.
 
Ostatnio edytowane:

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.492 19 0
#71
Ok, dobra info. Czy dachy były białe czy szare?
Do montażu będzie w całości - napęd będzie prosty i intuicyjny, ale jak będą chętni będzie też ze zmontowanym.
Kolor dachu to jest bardzo dobre pytanie. Ze zdjęć ciężko czasami to odczytać, gdyż ze względu na geometrię dachu i odbijające się słońce kolor może być przekłamany, zwłaszcza na starszych fotografiach. Może wydawać się jasno szary lub biały, podczas gdy był tak naprawdę wiśniowy, tylko światło i niedoskonałość fotografii stworzyły inne wrażenie.

Osobiście uważam, że w malowaniu fabrycznym, w jakim te lokomotywy przychodziły do Polski, zarówno do PKP jak i przemysłu, dachy były raczej wiśniowe, tak jak cała lokomotywa. Muszę jeszcze w domu zerknąć na zdjęcia i sprawdzić, dam znać. Ze zdjęć dostępnych w necie najlepiej stan fabryczny pokazuje fotka podlinkowana przez Bartka CO Lyd2-02 z Cukrowni Dobre w czerwcu 1994 roku: http://www.joka-video.de/Europa/Polen/Industrie/Zuckerfabriken/Zuckerfabrik Dobre/slides/0040_940626Dobre 026.jpg . Na zdjęciu widać, że dach jest w kolorze nadwozia (wiśniowy). Donaldy w malowaniu fabrycznym widać także na zdjęciach z Cukrowni Brześć Kujawski. Na zdjęciu linkowanym przez @Dobrzyn maszyna CBK Lyd2-02 ( http://www.joka-video.de/Europa/Polen/Industrie/Zuckerfabriken/Zuckerfabrik Brzesc Kujawski/slides/0150_940625BrzescKuj 020.jpg ) wydaje się mieć dach szary, ale może to być złudzenie lub po prostu brud. Poza tym widać, że maszyna jest już ewidentnie po pewnych poprawkach malatury podczas eksploatacji w Polsce (np brak białego pasa na części kabiny), więc nie jest to fotka do końca reprezentatywna.

Jeśli chodzi o późniejsze malowania, wykonywane już w Polsce podczas napraw głównych, to zwykle dach malowano na szaro, ale np odmalowane w latach 90-tych Lyd2 z Cukrowni Dobre miały dachy w kolorze nadwozia. Bardzo wątpię w malowanie dachów na biało, raczej to co na zdjęciach wydaje się być białym, to po prostu prześwietlony szary.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#72
Też mi się zawsze wydawało że dachy były w mal. fabrycznym wiśniowe, ale na prospekcie Faura dostępnym w sieci są chyba białe/jasnoszare i to wydaje mi się zastanawiające. Tym bardziej, że w Lxd2 góry były jasnoszare więc istniał taki fabryczny trend malowania ich wyrobów.
 

Załączniki

OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#73
Zrobiłem wstępny kosztorys i zestaw do montażu bez elektroniki i oświetlenia czyli jeżdzący nieświecący i niegrający model mógłby kosztować ok. 450-500 zł. Płytka z elektroniką i oświetleniem plus ok 150-200 zł. Co do gotowych to jak pisałem byłby to poziom obecnych cen BEMO.
Specjalnie do tego projektu kupiłem nową drukarkę o dokładności 8K czyli najlepszej obecnie, bo z wydruków zlecanych nie jestem zadowolony, zawsze coś jest nie tak i trudno znaleźć dobrego wykonawcę 3d.
 
OP
OP
piotr66

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#80
Testuję drukarkę. Wydruk próbny - fiacik 500 Topolino, a do Lyd2 planuję zrobić tabliczki przestrzenne, pierwsza próba wydruku z warstwą 0,03 mm, jest jeszcze mały zapas dokładności bo drukarka ma min. warstwę 0,01. Będą chyba lepiej wyglądały zamiast kalek i mniej pracochłonne bo wystarczy przejechać srebrnym markerem i gotowe. Grub. tabliczki 0,25 mm czyli ok 2 cm w oryginale.
Niedługo zacznę drukować elementy Lyd2.
 

Załączniki

Podobne wątki