ci od kolejek to trochę szajbusy są
A ci od samochodów to nie? Bez żartów...
Rozumiem, że sama nadbudowa, bez podwozia?
Bez podwozia to ciężko by było używać, czy choćby postawić taki model, a dopasowanie do jakiegoś dawcy seryjnego producenta to trudna sprawa. Przerabiałem to na przykładzie nieszczęsnego wózka do sm42 - ile był prób i poprawek, to się w głowie nie mieści.
statyczny w rozsądnej cenie. I tak nie mam gdzie jeździć.
Ano widzisz, każdy ma swoje potrzeby
Modelarzom kolejowym czasem wystarczy postawić model w gablocie czy nawet na makiecie, ale "kolejarzom modelowym" to już nie. I tu zaraz zacznie się wątek poboczny, bo ile osób tyle opinii.
Marcinie, osobiście szczerze odradzam zabawę w budowę parowozu jeżdżącego, jeśli się nie ma doświadczenia, czasu i zasobów. Technologia drukowana słabo się nadaje na ruchome modele - zwłaszcza parowozów. Naprężenia, temperatury, elektronika. To przecież nie są proste sprawy. Poza tym budowa jeżdżącej maszyny to testy w rożnych warunkach, na różnych torach, na różnych dekoderach i bez. A i tak zaraz pojawi się pierdylion problemów i ogólne marudztwo. Na jeżdżący model potrzeba duużo zdrowia, bo łatwo popaść w konflikt ze środowiskiem - patrz jak specjaliści objeżdżają gotowe modele Piko czy Robo... każdy się zna, krytykuje, marudzi, choć żaden z nich nigdy modelu nie zrobił. Stacjonarny to co innego. Ale to nie koparka, czy samochodzik. Koszt w roboczogodzinach, koszt wydruku, zysk, podatek, zus... wyjdzie kwota niebagatelna, a większość i tak powie, że jednak wolą kupić jeżdżący gotowy. Zobacz ile powstaje na forum modeli ogólnie. Można na palcach policzyć. Większość kupuje kity i chomikuje po szufladach. Inni nic kompletnie nie robią. Gadają.
Jak chcesz wejść w dział kolejkowy, to zacznij od wagonu - platformy, węglarki itp