• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Nie, to nie jest model zasilany z trzeciej szyny, tylko normalny, 2-szynowy. To stary Fleischmann, a ten kontakt działał ze stykiem w torze, jakie kiedyś stosował Fl. do wykrywania przejazdu pociągu, np. do opuszczania zapór na przejeździe. Ten parowóz może normalnie jeździć po zwykłych torach 2 szynowych, a ten kontakt w zasadzie do niczego już nie jest potrzebny.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Hej. Mam pytanko o MS2, a wlasciwie 2 pytania.
1. Wczoraj ustawialem sterownik, doinstalowywalem na nim lokomotywy. I o dziwo po podpieciu do dwoch roznych Railbox'ow (jeden szary, drugi czarny) MS2 nie pokazywal wszystkich lokomotyw. Loki instalowalem na szarym (bylo 5, doinsatlowalem 7), po podpieciu do czarnego pokazywal tylko pierwsze 5 ktore byly na nim juz wczesniej. Te ktore doinstalowalem nie byly na liscie. Wie ktos dlaczego Dodam ze obydwa Railbox maja taka sama wersje.?
2. Czy moge jakos zapisac obecne ustawienia tak zeby pozniej wgrac je tylko a nie instalowac wszystko od nowa.
 
Reakcje
54 0 0
przypadek numer jeden jest dziwny, tym bardziej że oba boxy mają tą samą wersję oprogramowania.
co do 2. to potrzebowałbyś lok-karty na których zapisuje się cały setup, że po wsadzeniu takiej karty z przydzielonym do niej modelem wszystko instaluje się na sprzęcie tak jak to zaprogramowałeś.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
przypadek numer jeden jest dziwny, tym bardziej że oba boxy mają tą samą wersję oprogramowania.
no wlasnie, pierwszy raz widze takie cos.
co do 2. to potrzebowałbyś lok-karty na których zapisuje się cały setup, że po wsadzeniu takiej karty z przydzielonym do niej modelem wszystko instaluje się na sprzęcie tak jak to zaprogramowałeś.
no wlasnie. czy na takiej karcie moge zapisac cale ustawienia MS2 ze wszystkimi lokami i ich ustawieniami czy tylko jednej loko dedykowanej dla tej karty?
 
Reakcje
54 0 0
No to teraz ja mam pewien problem...
Kieruję tą prośbę o poradę do nieco starszych roczników, ponieważ wyzwanie którego się podjąłem pochodzi jeszcze z lat, kiedy märklin był oficjalnie w "zachodnich" niemczech, a nawet jeszcze sprzed.
Chodzi konkretnie o wyposażenie blaszanego wagonu (Märklin 4112) w dedykowane oświetlenie (po dwa razy 7077). Na zastanowienie się nad racjonalnością i sensem tego pomysłu przyjdzie czas kiedy ińdziej, ale bardzo mi leży na sercu by także on zabłysnął, razem z drugim który już się świeci, emitując aurę czasów przeszłych.
Niestety drugi moduł oświetlenia nie chce się dać połaczyć z pierwszym. Gniazdko na wtyczkę jest tak niefortunnie ulokowane, że znajduje się dokładnie nad ścianką przedziału (zdjęcie). Obracając modul o 180 stopnie gniazdko znajdzie się wtedy nad oparciem fotelika. Także w tej pozycji połączenie pozostanie niemożliwe, ponieważ wtyczka jest zbyt masywna.
Sam zaobserwowałem, że 7077 miało dawno temu płaskie, blaszane wtyczki, które widocznie jakoś tam musiały pasować. O dziwo nie były krótsze od tych aktualnych, tylko były płaskie. Nie ma nigdzie historycznych materiałów przedstawiających je w prawidłowej instalacji. Wynika to prawdopodobnie z tego, że te produkty rzadko zawierały instrukcje montażu i obslugi, a te wszystkie blaszaki jak nie pordzewiały w piwnicach i strychach, to trafiły lata temu na złom -w niepamięć. Chciałbym zainstalować całość bez jakichkolwiek nieoficjalnych modyfikacji, jak lutowanie kabelka bezpośrednio do blaszki z żarówką, by pozostawić całość w nieco (zgodnym historycznie) oryginalnym stanie. Jedyne co przychodzi mi na myśl, to skrócenie wtyczki tak, by jeszcze pozostała ta jedna dziurka do wsadzenia drugiej wtyczki (jak märklin wpadł na pomysł wsadzania wtyczki we wtyczkę i tak praktycznie bez ograniczeń pozostaje dla mnie zagadką) i wlutowanie tam kabelka. Tylko tak by się ona zmieściła nad fotelem. Co sądzicie? Macie lepsze propozycje?
IMG_20210306_181643_3.jpg
 

PJ86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam, jestem nowy na forum i nowicjusz jeżeli chodzi o marklina. Mam takie pytanie:

Posiadam zestaw lidlowy z takim kontrolerem jak na zdjęciu. Lokomotywa wyposażona jest w dekoder, tory c_gleis, wszystko fajnie jeździ. Czy jeśli dokupię inną, starszą lokomotywę bez dekodera, też będzie jeździć?

Jeżeli nie, to co zrobić żeby analogi jeździły po tych samych torach co modele że
sterowaniem cyfrowym?

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
Screenshot_20220115-121114_OLXpl.jpg
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Jeżeli zdecydowałeś się na cyfrę to już z tym pozostań, bo daje to dużo frajdy. Cgleise to bardzo fajne tory zwłaszcza dla produktów Maerklina, ale możesz też kolekcjonować modele innych firm, tylko w przypadku lokomotyw pamiętaj, że muszą być AC i posiadać płozę. Do lokomotyw analogowych możesz dodać dekoder i sterować cyfrowo.
Docelowo pewnie wskazane byłoby zmienić sterowanie na MS2 lub CS, to będziesz miał wtedy znacznie więcej możliwości.
 

PJ86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dzięki za odpowiedź. Czyli jak sobie kupię jakiś stary model niecyfrowy to po moich torach i z tym kontrolerem, który mam raczej nie pojedzie? Cyfra rzeczywiście fajna, ale ceny modeli zaporowe...
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
To chwilę zaczekaj, bo wg mnie przyjemniej jest posiadać jeden fajny model niż 2 byle jakie ;), ale to zawsze kwestia indywidualna.
Jeżeli chodzi o sterowanie to zerknij sobie w necie na MS2 [mobile station 2 generacja], bo CS [central station] to już znacznie większy wydatek. Musisz pamiętać, że Maerklin w Polsce nie jest popularny, ale na tym forum jest nas kilka osób. Nie oznacza to jednak, że nie ma czym się bawić, bo na Twoich c-gleisach pojedzie wagon każdej innej firmy, a jak będziesz chciał przerobić lokomotywę z DC na AC, to także jest to możliwe. W razie czego pytaj na forum lub priv. Ja moją makietę zbudowałem też na c-gleisach (y)
 

PJ86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Pytam, ponieważ mój dekoder w parowozie z zestawu starowego przestał działać. Próbowałem podłączyć silnik jak w modelach analogowych, ale nie działa. Ktoś może pomóc? Lokomotywa to Dampflok Baureihe 80 z zestawu 29362
 

PJ86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Nikt nic? Może ktoś polecić jakiś zamiennik dekodera? Domyślam się, że silnik bez dekodera nie pracuje, bo to jakiś inny typ silnika niż te co w analogach? Może pytania wydają się naiwne, ale jestem laikiem w temacie. Zamieszczam fotkę dekodera.
 

Załączniki

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
O dekoderach, jaki typ itp bylo juz w tym watku duzo napisane. Rowniez o sterowaniu. Raczyles chociaz poczytac?
Nikt nie odpowiada bo mu sie nie chce po raz kolejny na to samo pytanie odpowiadac (przynajmniej u mnie tak bylo).
Radze przeczytac watek Marklina od samego poczatku. Sa tylko 54 strony.
Pozdrawiam
 

PJ86

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Przeczytałem, nawet dwa razy. Ale nadal nie wiem, który dekoder zadziałałby z tą lokomotywą. Skoro Ci się nie chce odpisywać to nie zadawaj sobie niepotrzebego trudu.
 
Reakcje
54 0 0
Witam,
nabyłem kolejną MS2 z nowym secikiem.
Zauważyłem, że ten egzemplarz, pomimo że dobrze działa, dość głośno... bzyczy. Gdzieś wewnątrz, jakaś cewka albo zasilacz wszystkich układów scalonych.
Jako że moja poprzednia zmieniła właściciela, to nie mogę teraz określić czy ona też tak miała. Czy ktoś, kto również używa Mobile Station II może mi powiedzieć, czy u niego też słychać takie odgłosy? Jest to normalne i dotyczy całej serii, czy jest to oznaką, że jakiś podzespół dozna zgonu lada moment?
 

Podobne wątki