• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Kolej wąskotorowa w skali 1m

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.488 19 0
#21
Super to wygląda. Widziałem wcześniej zdjęcia z kolejki Michała, ale film jeszcze piękniej to ukazuje. Jak sobie pomyślę ile pracy zostało w to włożone, to na prawdę nie mogę wyjść z podziwu. Ekstra.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#23
Michale, jak jeszcze ganialiśmy z Benkiem do Technikum i pokazywał zdjęcia tych właśnie modeli jeszcze momentami w budowie wiele osób, które je widziało w pierwszym momencie niedowierzało, że to model.
Jak sobie pomyślę, ile to czasu już minęło...

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Michal Z
Reakcje
313 0 0
#29
Ogólnie będzie to wyglądać dość podobnie, układ linii z dwoma stacjami na końcach, mijanka z ładownią po środku i przystanki pomiędzy bardzo dobrze się sprawdzał. Układy torowe też będą podobne choć oczywiście pewne modyfikacje będą.
Właśnie skończyłem zalewanie betonem muru oporowego pierwszej stacji, zatem za 2-3 tyg rozbieram szalunek, ustawiam na drugim końcu szlaku i jeśli pogoda pozwoli może jeszcze w tym roku wyleję drugi murek :)

IMG_20191029_091653.jpg
IMG_20191029_091415.jpg
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#32
Mimo epidemii, a może właśnie wbrew niej, z wiosną wróciłem do prac.
Przygotowany już szalunek na ostatniej stacji czeka tylko na zalewanie betonem.
A ława ostatniej stacji zaczyna już nabierać docelowych kształtów :)
IMG_20200328_142917 2.jpg
IMG_20200328_150242 2.jpg
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#35
Czy zasilanie będzie z szyn?
Absolutnie nie, skuteczne doprowadzenie prądu z szyn do lokomotywy jest właściwie niemożliwe, zwłaszcza gdy szyny śniedzieją na wolnym powietrzu. Polecam mój artykuł o tym, stary, ale nieustająco aktualny:
http://www.klimaty.wask.pl/photoIdx2.php?modmzaj;model.htm
Tam też są układy torowe, które, jako sprawdzone, w ogólności zostaną powtórzone, choć oczywiście z pewnymi modyfikacjami

Wszystkie trzy równie stacyjne są już właściwie ukończone, na jednej brakuje jeszcze piachu na końcu, teraz w wolnych chwilach trzeba je połączyć nasypem szlaku...
Największa stacja początkowa, gdzie układ torów będzie zbliżony do Kruczego Borka:
IMG_20200508_103240.jpg
Stacja pośrednia (mijanka i tor ładunkowy):
IMG_20200508_103126.jpg
Stacja końcowa:
IMG_20200508_105342.jpg
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#36
Pomału ale zawsze do przodu ,tak trzymać .
Sporo czasu upłynęło ,czy nie zastanawiałeś się aby zastosować do modeli zdalnego kierowania .?
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#37
Sporo czasu upłynęło ,czy nie zastanawiałeś się aby zastosować do modeli zdalnego kierowania .?
Zdecydowanie tak, rozglądałem się w ofercie kitów AVT, robiłem jakieś próby ale na tę chwilę niestety nie udało mi się osiągnąć sensownego efektu :(
nie wiem. chyba za chudy w uszach jestem w elektronice...
Problemem jest to, że nie ma gotowców pod moje rozwiązanie, bo gotowce są pod pojazdy jednokierunkowe, ew. z wolnym biegiem wstecznym
Albo gotowce nie zapewniają płynnego startu i hamowania, co jest warunkiem brzegowym.
Nie ukrywam, że mnie te porażki zniechęciły na tyle, że opóźniły tę budowę o jakiś rok.
Teraz koncentruję się na pracach ziemnych, pewnie wrócę do tematu sterowania jak jakkolwiek to uruchomię, albo w długie zimowe wieczory 2020/21?
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#38
T
Michal Z napisał(a):
Problemem jest to, że nie ma gotowców pod moje rozwiązanie, bo gotowce są pod pojazdy jednokierunkowe, ew. z wolnym biegiem wstecznym
Albo gotowce nie zapewniają płynnego startu i hamowania, co jest warunkiem brzegowym.
Sądzę że takie urządzenie rozwiązałoby ten problem

http://bluerailtrains.com/tam-valley-dcc/

Kiedyś Tam Valley oferował moduły na około 900MZ (jakaś medyczna częstotliwość, inna w Europie i inna w USA, dwie wersje były w ofercie), do skrzynki Roco wpinało się modulik z anteną a do lokomotywy modulik z odbiornikiem podłączony do dekodera. Teraz widzę, że to na Bluetooth'cie chodzi sterowane z aplikacji w smartfonie albo w tablecie. Ponoć zasięg 75 stóp a może nawet 150 z dodatkową zewnętrzną anteną. Tyle że z za oceanu trzeba te zabawki sprowadzać.
 
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#39
Sądzę że takie urządzenie rozwiązałoby ten problem
http://bluerailtrains.com/tam-valley-dcc/
Ja widzę tu sporo problemów - każdy pojazd musiałby mieć dekoder DCC, który zazwyczaj jest na 12V a ja mam dużo niższe napięcia i brak miejsca na ich podwyższenie przez dodanie ogniw. Sterowanie ze smartfona też jakoś mnie nie kręci, mam pomysł na jakiś sterownik stylizowany formą na stare urządzenie.
No i last but not least: cena - mam 8 pojazdów trakcyjnych x (cena dekodera+Blue Rail) to kilka dobrych tys PLN... :(
Niemniej dzięki za sugestie :)

aha, na marginesie: po zakupie zestawów Faller prod. lata 80.- 90. (dla torów) pozostał mi wagon motorowy + doczepny, jeśli kogoś by interesowało odsyłam tu:
https://allegro.pl/oferta/pociag-spalinowy-tor-32-mm-faller-playmobil-9270530396
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Michal Z

Michal Z

Użytkownik
Reakcje
313 0 0
#40
...ale przy okazji natknąłem się na takie coś:
co dużo bardziej by mi pasowało, choć, jak rozumiem, i tak wymaga dekodera?
Może ktoś tu bardziej zna się na elektronice i mógłby mi wyjaśnić, czy i jak dałoby się to zrobić samemu?

Natomiast wracając do kwestii zasilania taboru z szyn moje zdanie o jego awykonalności podzielają także inni:
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:32 (1) 6

Podobne wątki