• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Kolej u mnie

OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
Kodak PIXPRO AZ421. Robiłem na automacie, z AF jednopunktowy.
To już któryś raz jak w strategicznym momencie ostrość leci gdzieś...
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.649 33 4
Musi kolega pokombinować z tym, automat zawodny bywa, nie ma to jak manual i podstawowa wiedza jak i co ustawić. Ja kiedyś tez się głowiłem czemu no nie mogę złapać pociągu miedzy elementami infrastruktury kolejowej, problem tkwił właśnie w autofocusie 54 polowym który "głupiał" nie wiedząc na czym się skupić, zmieniłem na AF-C i punktowe celowanie dzięki temu miałem czysty pociąg w tle i wszystko po drodze nieostre. Generalnie zdjęcia kolegi maja cos z balansem bieli tez chyba. Strasznie zalewa czarnym np, podwozie lokomotywy, Zwyczajowo ja mam na 5000K, coś z kontrastem pewnie też da się zrobić.
Zdjęcie o które kolega pyta jest tak rozmyte ze nie ma szans go poprawiać nawet. Zresztą podobny efekt jest na wielu zdjęciach kolegi, zresztą wczoraj zwróciłem na to uwagę na foto gdzie "zlikwidowaliśmy" :))) faceta ;)
Jednak polecam poczytać instrukcję na poważnie bo problem może być prozaiczny ale nikt nie cofnie czasu żeby parowozik wrócił na wąski tor i w ten sam sposób dostał nowe foto, tyle, że już dobre :)


Sposoby działania systemu AF
Dwa podstawowe tryby pracy to AF-S i AF-C. Różnią się one sposobem ustawiania ostrości po wciśnięciu spustu migawki do połowy.

AF-S (Pojedynczy AF)

System AF uruchamia się, kiedy wciśniemy do połowy spust migawki. Po ustawieniu ostrości na fotografowany obiekt zostaje ona zablokowana.
Ta metoda dobrze sprawdza się podczas zdjęć nieruchomych obiektów, na przykład przedmiotów lub pejzaży.

AF-C (Ciągły AF)

W tym trybie system AF kontynuuje działanie i dostosowuje ostrość przez cały czas, gdy spust migawki jest wciśnięty do połowy i przytrzymany w tej pozycji.
To dobry wybór do fotografowania ruchomych obiektów, na przykład jadących pociągów, lub do fotografii sportowej.

AF-A (Automatyczny AF)

Kiedy spust migawki zostaje wciśnięty do połowy, aparat automatycznie rozpoznaje, czy obiekt się porusza, czy nie, i odpowiednio przełącza tryby AF-S i AF-C.
Tej metody możemy używać, kiedy fotografujemy różne obiekty w tym samym czasie, a także w sytuacji, kiedy chcemy uniknąć ręcznego przełączania trybu AF.
 
OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
No luz, wiem, które są porozmywane, na szczęście. Manual obsługiwać potrafię.
No to bardzo dziękuję za ten wpis o AF, mam tam w aparacie wybór do tego.
Jeśli chodzi o kontrast, bez problemu mogę go wytegować w obróbce.
 
OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
Dnia 27 grudnia roku zeszłego lokomotywa SU46-029 ruszyła z Wolsztyna do Węglińca w swoją ostatnią podróż. Miałem o tym info wcześniej, więc o godzinie 7:34 tego dnia wsiadłem w pociąg do Wolsztyna. Na głównym zastałem dwa FPSy.
27.12.23 (1).jpg
Na miejsce zawiózł mnie skład dwu SA139, na czele 008.
27.12.23 (2).jpg
Bez zakłóceń dojechałem do Wolsztyna, trochę tylko w Grodzisko nieplanowego postoju było. Z tyłu 006.
27.12.23 (4).jpg
Słońce działało na moją korzyść.
27.12.23 (5).jpg
Wsiadłem w SA105-001 z kursem do Leszna, żeby mnie zawiózł do Nowejwsi Mochy. Wrażenia po podróży - niesamowicie piękny odcinek. Bardzo, bardzo piękny. Pola częściowo zalane wodą, czyste niebo, lasy przeplatające się z nieużytkami i polami...
27.12.23 (6).jpg
Dotarłem na miejsce. Tam SA132-001 z kursem w drugą stronę.
27.12.23 (8).jpg
A ta stacja od razu przypadła mi do gustu. Wszystko jest tu jak z zeszłego wieku, oprócz nowych latarni, niebieskich tablic i tych białoczerwonych barierek przy nastawni wykonawczej.
27.12.23 (11).jpg
Nawet samochód pasuje.
27.12.23 (12).jpg
Widok z rampy. Tor kompletny, od kilkunastu lat nieużywany.
27.12.23 (18).jpg
Miałem obmyślony kadr rodem z World Rail Photo. Ruszyłem w stronę wykonawczej.
27.12.23 (27).jpg
Minąłem jakąś budę, co kiedyś była wagonem (?)
27.12.23 (32).jpg
Wokół taka piękna cisza, świeże powietrze i zapach wsi, co jest mi na szczęście trochę znany.
27.12.23 (34).jpg
27.12.23 (35).jpg
Ta scena mnie po prostu urzekła. Szlabany z firanką, i wóz konny.
27.12.23 (40).jpg

cdn
 
OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
Dochodzi kilkanaście osób, stają po drugiej stronie. Po mojej stronie stoją ojciec z synem, gadamy sobie, karmią mnie kiełbą z dzika oraz sernika. Mają zamiar gonić SU46 dalej, do Włoszakowic. Ustalamy, że zabieram się z nimi.
Już za chwilę. Rogatki opuszczone. Problemem jest latarnia, ponieważ na zdjęciu pana Lucjana z wrp jeszcze jej nie było. Przy odrobinie szczęścia jej nie przytnę, ale trudno przewidzieć. Wolę nie ryzykować.

27.12.23 (43).jpg


Jest. Przeleciał.

27.12.23 (45).jpg


Wsiedliśmy szybko do auta i pomknęliśmy do Włoszakowic, ale było już za późno, widzieliśmy niknącą w dali SU46. Przygazowaliśmy i w końcu ją wyprzedziliśmy. Zapadła decyzja, żeby łapać w Lesznie. W ostatniej chwili ojciec chłopaka wywalił nas przy wiadukcie. Przejazd był już zamknięty, rzuciliśmy się na złamanie karku na drugą stronę konstrukcji, potem ulicy, żeby stanąć na ziemnym wale. Po kilkunastu sekundach przejechała.

27.12.23 (51).jpg


Zawieziono mnie pod jakiś market. Tam kupiłem sobie coś do żarcia i poszedłem na dworzec. Miałem jechać z powrotem do chaty, ale zmieniłem plany i postanowiłem jechać do Stefanowa, żeby złapać dwa razy planowca z Pt47. Wsiadłem więc w SA108-001, swoja drogą bardzo nagrzanego.

27.12.23 (52).jpg


Wysiadłem w Stefanowie, tam dopadła mnie bezczynność.

27.12.23 (54).jpg

27.12.23 (56).jpg

27.12.23 (58).jpg

27.12.23 (63).jpg

27.12.23 (68).jpg


Pepoż na ścianie.

27.12.23 (75).jpg


Ruszyłem w stronę semafora wjazdowego, tego kształtowego.

27.12.23 (81).jpg


Już go widać. Składam się do strzału. Cyk, cyk, a tu ostrość tup tup gdzie indziej. W domu wściekły powtórzyłem myk, taki sam jak w Szreniawie. Tutaj jednak drugiego strzału nie było.

27.12.23 (83).jpg


Jak na złość, jak robię zdjęcie z tyłu, to ostrość i tak dalej, wszystko na swoim miejscu.

27.12.23 (84).jpg


Wraca SA108-001. Wszystko ok...

27.12.23 (85).jpg


Zaczyna się ściemniać, robić jeszcze klimatyczniej.

27.12.23 (88).jpg


W końcu przyjechał. Poczułem ciepło bijące z maszyny.

27.12.23 (92).jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
O, zastanawiałem się, gdzie uciekły zdjęcia ogólne ze Stefanowa, nie załadowały się jako duże. Szkoda.
Zrobiłem zdjęcie, udało się.
27.12.23 (96).jpg
Po chwili odjechał, a ja czekam na inny pociąg do Zbąszynka, tymczasem nad wsią nastaje czas krwawego księżyca.
27.12.23 (100).jpg
Wysiadłem w Zbąszyniu.
27.12.23 (101).jpg
Po ciemku jest bardzo nieprzyjemny.
27.12.23 (103).jpg

Domyślacie się pewnie, co dalej. Wsiadłem w jakiegoś ED78 do Poznania. I tyle.
CDN.
Ostbahn, wtedy był odlot. O tym już niedługo.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
O, zastanawiałem się, gdzie uciekły zdjęcia ogólne ze Stefanowa, nie załadowały się jako duże. Szkoda.
Załadowały się, tylko kolega @grek czegoś nie kliknął i zostały na dole jako miniaturki. Żeby je obejrzeć w pełnej wielkości trzeba było na nie kliknąć, ale wstawiłem je w tekst. Mam nadzieję, że w dobre miejsce.
 
OP
OP
grek

grek

Aktywny użytkownik
Reakcje
506 7 0
Wiem, nie załadowały się jako pełne, bo trzeba było kliknąć. Mam skłonność do niedomówień. Dzięki za edycję.