• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektromechanika "u Lucky'ego"

Reakcje
210 9 0
Dzisiaj coś z zupełnie innej beczki.
Wg pomysłu jednego z Kolegów - prototyp symulatora TV.
Mam pytanie przed zakupem, czy można symulator zaprogramować tak aby zminimalizować częstotliwość migotania dla zwiększenia realizmu? W mojej ocenie obraz w telewizorze nie zmienia się tak często jak na przedstawionym filmie. W dodatku spowolnienie migotania zniwelowałoby efekt widocznej sekwencji...
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Co kto lubi i ogląda :)
Oczywiście - da się uspokoić trochę układ.
Chociaż jak dla mnie przydału by się nawet bardziej agresywne zmiany, jak w filmie akcji.
Mówię poważnie, takie powolne zmiany mało kto zauważy i nawet nie zwróci uwagi, że tam gra sobie tv
 
Reakcje
210 9 0
Może faktycznie film przekłamuje rzeczywisty efekt, a do tego dochodzi kwestia indywidualnego odbioru rzeczywistości. Pozostaje w takim razie zakup i wypróbowanie na żywo. Czy w takim razie będzie można zamówić mimo wszystko wersję z uspokojonym układem? Wg mnie produkt jest warty opracowania wariantów.
Albo...moze kolega pomyśli o tworzeniu programatorów tv w różnych wersjach...np. "Egzorcysta" albo "Przemineło z wiatrem" ;)
 

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.012 6 2
Dlaczego ja dopiero teraz znalazłem Twój temat? :D Gratuluję, Twoje dzieła to coś wspaniałego, powiem więcej, Twoje urządzenie chyba rozwiąże jeden z moich problemów na makiecie :D
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Finalna wersja plytki, jeszcze wylaserować opisy i będzie ideolo :)
IMG_20240111_181006.jpg

Udało się zmniejszyć do 33x48mm i dodać kontrolki.
Po lewej - jedną wskazuje obecność zasilania, a druga sygnału blyskajacego diodami IR.
Po prawej - aktywne wyjścia czujników
IMG_20240111_201914.jpg

Do tego dwie zaworki - tryby pracy.
1 - Tak jak było, czyli praca 6 pojedynczych czujnikow / 2 pojedyncze + 2 pary do wykrywania kierunku.
2 - Dwa różne czasy podtrzymania wyjść.
Jeden króciutkie impulsy (liczymy każde kółko szybko jadącego składu)
Drugi - jeszcze około 3s świecenia po zjechaniu koła z czujnika.
 
Ostatnio edytowane:

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
1.012 6 2
Finalna wersja plytki, jeszcze wylaserować opisy i będzie ideolo :)

Udało się zmniejszyć do 33x48mm i dodać kontrolki.
Po lewej - jedną wskazuje obecność zasilania, a druga sygnału błyskajacego diodami IR.
Po prawej - aktywne wyjścia czujników
Kiedy będą dostępne?

2 - Dwa różne czasy podtrzymania wyjść.
Jeden króciutkie impulsy (liczymy każde kółko szybko jadącego składu)
Drugi jeszcze około 3s świecenia po jechaniu koła z czujnika.
Czy mogę coś jeszcze zaproponować? Mianowicie aby ma mega przydatna funkcja miała możliwość regulacji czasu w przypadku, gdy impuls ma być wydłużony? Jakimś miniaturowym potencjometrem wieloobrotowym czy coś? :)
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
Wszystkie wejścia analogowe układu są wykorzystane. Nie ma już gdzie podłączyć się z potencjometrem.
Te czasy to i tak tylko dodatkowy opcja. To ma wykrywać pociąg, cała reszta ma się dziać już w kolejnych układach sterowania.

Jak np sterownik przejazdu kolejowego.

W weekend przysiądę nad Twoimi układami, będą gotowe.
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
239 10 2
A nie da rady dołożyc trzeciego potencjometru co by był zakres ruchu w prawo i lewo inny ? Brakuje już wyjsc ?
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
239 10 2
No tu sie nie zgodze jednak czasem przydaje sie ustawienie punktu koncowego w obu zakresach szczegolnie jak serwo zainstalowane w ciasnym miejscu i regulacja elektroniczna jest wygodniejsza, a orczyk to ma tak skok 15 stopni. Może rynek zweryfikuje co wygodniejsze. :)
 
OP
OP
Lucky

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.335 3 0
To już takie bardziej ekstremalne sytuacje, z resztą takie coś montuje i ustawia się raz i raczej się już później nie dotyka.

Owszem, można dodać - trzeci potencjometr, kontrolki położenia, wyjścia przełączane przekaźnikiem itd itp, tylko... Wtedy już nie będzie ani małe ani tanie.

Jest regulacja zakresu ruchu, jego prędkości i pamięć ostatniego położenia.

Taki absolutne minimum.