Jeśli by wyjścia AUX były na osobnej płytce, to nie byłoby potrzeby aby jakikolwiek pin z plux22 był wykorzystywany, bo zewnętrzna płytka byłaby podłączona własnym kabelkiem czy taśmą do dekodera - czyli to tak jakby dodatkowe auxy pojawiły się bezpośrednio na PCB dekodera, bez pośrednictwa płyty PCB wbudowanej w model.
Tylko że wyjścia nie są potrzebne na płytce dekodera, one są potrzebne
w modelu, do podłączenia różnych dodatkowych odbiorników (np. różnych świateł) w modelu. Jak kolega
@kdam wyobraża sobie
"jakby dodatkowe auxy pojawiły się bezpośrednio na PCB dekodera"? I co dalej z tymi auxami? Trzeba do nich jakoś podłączyć te dodatkowe światła czy inne urządzenia modelu.
czy ograniczoną ilość wyjść nie dałoby rady rozszerzyć cyfrowo poprzez SUSI i mikrokontroler?
Właśnie złącze SUSI jest sposobem na ominięcie tego problemu. Przez SUSI można przesłać sygnały do uruchamiania w modelu większej liczby różnego rodzaju funkcji (np. różnych świateł). Gniazdo PluX22 ma miejsce na 7 dodatkowych wyjść funkcyjnych (AUX1 do AUX7), a poza tym dwa piny są przeznaczone właśnie dla interfejsu SUSI. Jeżeli w modelu potrzeba większej liczby funkcji, to można wykorzystać SUSI, ale do tego w elektronice
modelu musi być zintegrowany odpowiedni układ odczytujący sygnały przesyłane przez SUSI i realizujący odpowiednie funkcje. Tak więc nie wystarczy wyposażyć dekoder w SUSI, trzeba jeszcze mieć model, który potrafi to wykorzystać.
Jednak teraz ja muszę przyznać, że nie znam dekoderów RB 2300 i nie wiem, ile one mają wyjść AUX (poza podstawowymi dwoma wyjściami świateł przednich i tylnych). Jeżeli ten dekoder ma mniej, niż 7, to może faktycznie dałoby się dodać te wyjścia albo na głównej płytce dekodera, albo na jakimś dołączanym module, a wyjścia te wyprowadzić na nóżki wtyku PluX22.