• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DCC dekodery - kilka pytań nowicjusza

Artur_BJ

Aktywny użytkownik
Reakcje
422 8 0
#1
Dzień dobry,
kupiłem pierwszy zestaw startowy (analog Piko 57179 - Taurus z 3-ma wagonami) i w ten sposób po ponad 20-tu latach dołączyłem ponownie do zabawy kolejkowej :)

Przed zakupem przekopałem sporo internetu, aby zorientować się w komponentach i możliwościach. Kierunek oczywiście tylko jeden - DCC :) Zestaw startowy analogowy to tylko zmyłka Żony - chciała mieć czeskie drahy ;) Mam już centralę z boosterem od Railboxa, a teraz przyszedł czas na cyfryzację taboru i infrastruktury. Zrodziło się u mnie wiele pytań, na które mam nadzieję dostać od Was odpowiedzi:

1. Czy oprócz dcc24 jest gdziekolwiek dostępne polskojęzyczne kompendium od A do Z kwestii cyfryzacji, standardów, różnic pomiędzy dekoderami, spis podzespołów, itd.? Jeśli nie, to może chociaż anglojęzyczne?
2. Instrukcja do Taurusa w spisie części podaje dwa dekodery: 56122 oraz 56403. Niestety, nie mogę zidentyfikować różnic między nimi, poza kształtem i złączem SUSI (czyli rozszerzenia na dźwięk, jak rozumiem?). Jakie jeszcze są między nimi różnice? W szczególności interesują mnie możliwości sterowania oświetleniem przednim/tylnim/kabiny.
3. Czy Piko A-Gleis ma jakieś kompatybilne dekodery do zwrotnicy wkładane pod nasyp, podobnie jak Roco? Jaki jest najwygodniejszy sposób cyfryzacji infrastruktury przy założeniu, że będzie ona często składana/rozkładana?
4. Czym się różni podłączenie zasilania analogowe od cyfrowego w Piko (55270 od 55275)? Skoro obydwa służą do wpięcia dwóch drucików, to czy analogowy wtyk nie obsłuży prądu od centralki cyfrowej?

I jeszcze jedno pytanie odnośnie kompatybilności i bezpieczeństwa:
5. Wiem, że analog nie pojedzie na DCC (a nawet się uszkodzi), natomiast DCC - o ile dekoder pozwala - pojedzie na analogu, ale właściwie dlaczego tak jest? Internet nie jest jednoznaczny - jedni piszą, że chodzi o napięcie (wyższe na DCC), inni piszą - jeśli dobrze rozumiem - o kształcie sinusoidy prądu. O czym jeszcze powinienem pamiętać w kwestii kompatybilności? Czy są jakieś rozwiązania pozwalające jeździć na obydwu systemach?

Pytań mam znacznie, znacznie więcej, ale na początek starczy tyle :)
Z góry dzięki za pomoc.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#2
@4: podłączenie analogowe zawiera elementy przeciwzakłóceniowe (chodzi o zakłócenia od iskrzącego silnika dla odbioru radiowego), podłączenie cyfrowe to same przewody. Elementy przeciwzakłóceniowe mogą przeszkadzać w pracy DCC.
@5: Są centralki DCC pozwalające na jazdę (tylko jednej) maszyny analogowej ale to zawsze będzie proteza. Przy analogu w torach jest napięcie regulowane 0-12 V, przy DCC jest to przebieg prostokątny o amplitudzie dla H0 około 15-16 V. Po przejściu przez dekoder do silnika też powinno docierać 0-12 V. Czyli w obu systemach pojedzie maszyna z dekoderem - oczywiście o ile dekoder ma taką funkcjonalność. Maszyny bez dekodera nie radzę stawiać na tory w DCC, dym z niej raczej nie pójdzie ale przede wszystkim - jeśli postoi bardzo długo - rozmagnesują się magnesy w silniku i straci on moc. No i przede wszystkim nie pojedzie.
 
OP
OP
Artur_BJ

Artur_BJ

Aktywny użytkownik
Reakcje
422 8 0
#3
Jestem już po pierwszym roku swojej zabawy i rozgryzałem tematy. Odpowiem sam na swoje nieodpowiedziane jeszcze pytania, może komuś się przyda :)

@1: Nie ma żadnego kompendium. Jest to wiedza mozolnie zdobywana, czasami ze zlepków różnych źródeł internetowych, czasami z metod prób i błędów i samodzielnego odkrywania możliwości. Standardem w dekoderach są CV od 1 do 5, częściowo też ustawienia prędkości i ilości kroków. Poza tym co producent, to inne rozwiązania. Potrzebna jest dokumentacja, przy czym ta do PIKO jest uboga i mizerna (tak jak i z grubsza możliwości dekoderów), a np. na dokumentacji do ESU LokSound można zrobić doktorat ;)
@2: Do dziś nie wiem czym one się różnią oprócz złącza SUSI, czyli np. możliwości podpięcia modułu dźwiękowego. Kupiłem ostatecznie 56403 (czyli SmartDecoder poprzedniej generacji 4.1) i nie drążyłem już tematu. Taurusa udźwiękawiać nie będę, bo to i tak ubogi model z zestawu startowego, który nawet nie ma kinematyki krótkiego sprzęgu. Kupię sobie kiedyś lepszy.
@3: Zrobiłem eksperyment i podłączyłem do napędu PIKO dekoder Roco 61196 do zwrotnic, pierwowzór ponoć niegdyś popularnego i tańszego dekodera GeoDec. Niestety eksperyment zakończony porażką. Zwrotnica nie przestawiała się do końca. Potrzeba było czterech cykli, aby ostatecznie iglice dotarły do szyn. Zaznaczę jednak w tym miejscu, że być może dekoder był walnięty, bo miał jeszcze inne objawy wskazujące na taką możliwość. Na dzień dzisiejszy wygląda jednak na to, że wchodząc w szyny PIKO na nasypie nie ma możliwości umieszczenie elektroniki sterującej pod nasypem. Bardzo na to liczyłem, gdyż w ten sposób uniknąłbym przy zabawie z dziećmi konieczności ciągnięcia kabli. Lesson learned.
 
Reakcje
95 0 0
#4
No niezupełnie. Nie ma gotowych rozwiązań- to prawda. Ale sterowanie serwomechanizmami jak najbardziej można ukryć w nasypie - choć musi miec pewna wysokość oczywiście. Ja wykorzystuję dwa rozwiązania - serwo obok zwrotnicy ( można to umieścić na wspólnej desce ze zwrotnicą - jest płaskie) albo pod torami no ale to wymaga wysokiego nasypu.

Pierwsze na wysokie nasypy lub pod makietę.
IMG_2011.JPG


Sterowanie anglika dwoma serwami pod pokrywami udającymi sterowanie zwrotnic- przed malowaniem i szutrowaniem oczywiście. Wysokośc całkowita takiego modułu to ok. 2 cm. Mozna umieścić na wspólnym kawałku sklejki albo płyty MDF

IMG_2009.JPG
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
95 0 0
#6
Ja rozumiem. Dlatego pokazałem Ci rozwiązanie anglika. Oryginalny napęd Piko kosztuje 130 zł - serwo w granicach 30 zł. A i jedno i drugie montuje się na podpince obok zwrotnicy właściwej, takiej na podsypce.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 10
DCC 9
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki