• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Cysterny.... głównie dla Lotosa

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.351 18 9
#41
Przy zbiorniku o długości ok. 7cm (tak wychodzi z siatki na macie) nie ma większego znaczenia, czy jest pusty, czy pełny.
Ja bym się bardziej przyczepił do jego graniastego kształtu, który będzie wymagał obróbki pilnikiem. :rolleyes: Pod czym to było projektowane?
 
Reakcje
47 0 2
#42
Mnie bardziej chodziło o to, czy drukując cysternę pustą w środku, ale zamkniętą bryłę, czy tam przed myciem czasem coś nie pływa w środku.
Jak w takim ustawieniu resztki nie utwardzonej żywicy są odprowadzone do pojemnika Bo jak model się zamknie to już na amen.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#44
Jak w takim ustawieniu resztki nie utwardzonej żywicy są odprowadzone do pojemnika Bo jak model się zamknie to już na amen.
Zaraz amen, w Starze asenizacyjnym jednego z naszych forumowych kolegów, a dokładnie w beczce tego Stara wierciłem otwór, jakie było moje zdziwienie jak z wywierconego otworu wypłynęła żywica.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.089 141 0
#45
Tadeusz. nie śmiej się.

Mój pierwszy eksperyment z "pustym w środku" miał taki sam przebieg. Nie wiedziałem, że trzeba w takim modelu wywiercić otwór technologiczny i model tak stał sobie aż pękł był chyba po 2 tygodniach i ze środka zaczęła się wylewać żywica.
Szymek miał gotową bryłę z otworami :)

Tutaj cytat od guru:
dodatkowo jeszcze jedno - jeśli robisz element wytłoczony, zawsze koniecznie musi on mieć jeden-dwa otwory do odpowietrzenia/wypłukania wnętrza (w chituboxie (program do szykowania wydruku, -przypis redakcji :) ) masz obok guzika wytłaczania takie narządzie).
Jeśli zamkniesz bryłę, w środku pozostanie resztka żywicy która wytwarza gazy. Michałowi wręcz eksplodowała tak bryła od Rosomaka i to w kilka godzin po wydruku. Ja osobiście widziałem koła chyba 1:35 wydrukowane nie jako pełna bryła a właśnie wytłoczone na jednej dioramce jak je gazy rozsadziły i na piękną dioramkę spłynęły resztki żywicy z wnętrza. Elementy trzeba dzielić lub robić otwory które później można zaszpachlować.
 
Reakcje
47 0 2
#46
No właśnie. Coś mi się tak wydawało, że każda technologia druku ma swoje ograniczenia.
Nigdy do czynienia z drukarkami żywicowymi nie miałem, ale mnie by spokoju nie dawało, że w środku może coś pływać i jak to utwardzić w bezpieczny sposób. O otworach technicznych nie pomyślałem, ale coś mi się wydawało, że inaczej coś się może spaprać i widzę że miałem rację.

Dziękuję za real life story.
Tym czasem muszę doprowadzić mojego endera do używalności, po tym jak pracował w szkole w trakcie kursów z druku 3d, jako niezawodny backup printer. Myślę że tak nisko poligonowy model cysterny by nawet nieźle wyszedł przy warstwie 0,08-0,1mm z dyszą 0,2mm , tylko trzeba by jedną stronę drukować oddzielnie jako zatyczkę i później skleić. Oczywiście tutaj beczka stała by pionowo i warstwy druku były by do lekkieho zeszlifowania lub wygładzenia chemicznie.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#48
Aby zachęcić kolegę @Zdrada69 do dalszej budowy wrzucam kolejna fotkę z kolejna wersja swoich cystern :)

Ta szara cysterna to ta co mi wydrukował @Misiek i pokazał wczesniej. Druga to inny kolega.
Zobacz załącznik 947241
Mam obecnie 7 wagonów dawców podwozi więc motywacja będzie. Kalki muszę narysować i pozyskać pomosty z drabinkami.
Przy moich składach przydałyby się DECe i penie Orleny ...
 
Reakcje
47 0 2
#51
Ja niby też mam skład 7-miu cystern, ale są to małe shelle. ... No 6 shelli i jedna samoróbka.
Są one żółte,małe, pękate, z czerwonymi wykończeniami. Zupełnie jak małe kurczaczki :p
(4 arnoldy i 2 minitrixy)
Czy to jeździło po polsce? Nie mam pojęcia, może łukiem z niemiec jakimś objazdem,bo wszystkie DB.
 
Reakcje
47 0 2
#52
Ta szara cysterna to ta co mi wydrukował @Misiek i pokazał wczesniej. Druga to inny kolega.
Muszę przyznać że proces twórczy generuje tu ładne bomby. Takie ładne i czyściutkie jak nieużywane:]
Będziesz je jeszcze brudzić , rdzawić, płowieć i matować do makiety, czy będze to całkiem nowy zestaw wagonów, jadący w dziewiczą podróż?
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.518 33 0
#58
Mały eksperyment z cysterną 406R. Będzie miała dwa oblicza. W zależności jak się ustawi na torze będzie pasować do konkretnego przewoźnika. W sumie i tak widzę tylko jedną stronę wagonu w składzie więc mnie to nie przeszkadza. Duże cysterny, też mają logo Lotosa tylko z jednej strony. Dzięki temu wagon jest bardziej uniwersalny:)

20230124_233313.jpg 20230124_233318.jpg