• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Analog-mijanaka

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#21
Tak da się. Tylko jak byś zaznaczył gdzie masz już te sekcje zrobione. I jak byś chciał żeby się mijały pociągi i czy ruch prowadzony jest na obu torach w obu kierunkach, czy po bożemu, czyli po prawym torze.
 
OP
OP
C
Reakcje
6 0 3
#22
Oj, nad tym malunkiem muszę chwilę posiedzieć, ale da się zrobić, co do składów, to chciałbym żeby jeden skład jeździł w jedną stronę po swoim prawym torze a drugi w drugą, po swoim prawym torze tak, żeby na żwęzce składy nie spotkały się czołowo, tylko żeby skład zatrzymał się przed torem, który akurat zajęty jest przez drugi, ruch w obu kierunkach.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#23
Ok. To potrzebujesz dwóch kontaktów szynowych, chyba pokazywałaś zdjęcia, odizolować tory jak pokazałem i przekaźnik bttb wystarczą. No i metry kabla. Ja polecam przewód wydobyty ze skrętki ośmio żyłowej do sieci komputerowych. Ale użyć można innego.
A i jeszcze potrzeba zasilacza 16 V zmiennego, np FZ1, Albo Z1 od Piko, albo innej firmy.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#25
Jutro postaram się podać co gdzie. Ważna jest też największa długość składu jaki się porusza, bo od tego zależy ustawienie kontaktów szynowych.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
436 8 0
#33
Kup za pobraniem. Kilka złotych więcej, a będziesz miał pewność, że nie stracisz pieniędzy.
Spróbuj też zadzwonić, żeby mieć pewność, że przekaźnik faktycznie jest dostępny.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
436 8 0
#35
Obawiam się, że do propozycji, którą chce podać @piottrw ten moduł nie zda egzaminu.
Tam będzie potrzebny przekaźnik bistabilny dwucewkowy, z chwilowym podaniem napięcia na cewkę.
Proponowany moduł musi mieć dodatkowo doprowadzone zasilanie na stałe. A w tym przypadku nie będzie potrzebne.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#36
Potrzebny jest przekaźnik bistabilny, taki jak na foto. Może są inne, ale ja używam taki i jest niezawodny.
Natomiast z zamieszczonego planu widać, że nie uda się zrealizować jazdy po torze prawym w dwóch kierunkach. Po prostu będzie zwarcie, bo musiały by być odizolowane obie szyny na stacji. Inaczej się nie da. Natomiast można zrobić tak że jadą pociągi po obu torach w jednym kierunku, zatrzymują się przed zwężeniem i potem kolejno jadą dalej, ale np można zmienić ich tor, albo nie, jak będzie pasować.
Ten przekaźnik będzie potrzebny do podania napięcia do odizolowanych sekcji przed zwężeniem.
Pierwotnie miał również zmieniać polaryzację na tym odcinku, ale taka jazda w tym układzie nie wyjdzie jak wspomniałem wyżej.
9ce564214a7d86bd75f6c0fff25f.jpeg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 4
M
Elektryka 10
Elektryka 21
Elektryka 11
Elektryka 44

Podobne wątki