• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Analiza projektu

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#21
Pozwól, że wtrącę swoje CZTERY grosze (nie trzy) ;)

"Zawszę mówię lepiej 100 razy przemyśleć, niż raz zje...." to jedna z 3 głównych zasad przy budowie czegokolwiek :)

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ - ja doszedłem ostatecznie do tego, że lepiej zbudować jedną stację i kawał szlaku, niż naciapać wszystkiego na 0,5m kw.

POWOLI - to chyba najważniejsza zasada..... Pośpiech jest zawsze złym doradzcą.

Poza tym...

Spróbuj na początek zbudować jakąś/jakieś dioramki (fragmenty makiet), żeby poćwiczyć techniki - to naprawdę duuuużo daje.

Powodzenia

PS. Jeśli będziesz potrzebował jakichś inspiracji, to pisz na priv, to Ci prześlę fotki planów lub/i makiet w tym stylu.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#23
Witam po małej przerwie :)
Ostatnio mało czasu na projekt miałem(sprawy rodzinne)
Ale mimo to coś nakreśliłem i standardowo proszę o sugestię.
Dodałem parę budynków itp,
Jeśli chodzi o terminal, to nie jest to do końca stały pomysł, może jeszcze to zmienię.
Muszę poznać zasadę transportu kontenerów z punktu A do B.
U góry to fasada dworca, dalej w prawo lokomotywownia.
Na dole po lewej, parowozownia, a po prawej jakby drugi terminal.
Fajnie by było troszkę epoki wymieszać IV i V.
Np . góra V a dół IV.
Co o tym myślicie?
Najgorsze że cała górna część makiety jest pod skosem, tzn na poddaszu, lokomotywownia tylko się mieści na prostym odcinku ściany.
 

Załączniki

OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#24
Sorki za to zamieszanie z poddaszem, byłem dzisiaj w miejscu powstania makiety, czyli po prostu mój były pokój u rodziców.
Dokładnie wymierzyłem i żadnej kolidacji nie będzie, więc budynki pełnowymiarowe wejdą(H0).
Również przepraszam za moje niezdecydowanie, dużo mieszam(za dużo pomysłów przy zbyt małej powierzchni).
Może tak, jakie wasze pomysły były by przy takim układzie?
Nie biorąc moich zamiarów pod uwagę.
Bardzo mnie to ciekawi.
Trochę załamuje mnie to, że zapał jest ogromny, a zagubiony jestem przy pomysłach.
Bez waszej wiedzy raczej będzie ciężko to ogarnąć.
Więc jak zawszę, czekam na odp. Pozdrawiam.
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#25
Trzy sprawy:
1. Dodaj przejście zwrotnicowe na górze po lewej.
2. Parowozownia z lewym dolnym rogu: czy naprawdę jest potrzebna?
3. Terminal kontenerowy: To jest nadal aktualne, czy może w tzw. międzyczasie masz inny pomysł? Po prostu średnio widzę krążące po tej makiecie wagony z kontenerami. Skąd dokąd mają krążyć te kontenery? Kontenery do ładunek typowo długodystansowy.

Pawelec005.jpg
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#26
Witam, powyższy plan jest już nie aktualny.
Teraz pracuje nad zupełnie nowym, ale narazie jestem na wakacjach więc nie ma czasu niestety na planowanie.
Ale na wąsko torówke miał bym plan idealny:)
W Niechorzu jest bardzo fajny szlak.
Moja nowa koncepcja wygląda następująco:
Przechwytywanie 2.PNG



Kolega Kris zapodał mi ciekawe foto, z którego coś udało mi się wyciągnąć,
Na razie góra będzie w tym stylu duł do przemeblowania.
Z racji że jestem z Poznania,a dokładniej ze Starołęki, myślę aby może troszkę skopiować moją stację.
Właściwie na najnowszym planie duł mam zmodyfikowany, ale to mam na kompie.
Tory idą podobnie jak góra też pod lekkim skosem.
Ale chce najpierw górę dopieścić, raczej bez przemysłu nowa koncepcja będzie.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#27
Przepraszam za ostatnią wypowiedź, mam nadzieję że nikogo nie uraziłem.
Było to spowodowane pośpiechem nie potrzebnym.
Jednym słowem, nie zachowałem się profesjonalnie.
Jak tylko wrócę z wakacji to podzielę się nowym planem, pozdrawiam wszystkich:cool:
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 8 0
#28
A ja tylko dodam, że przez czas tworzenia wątku można było rozłożyć jakiś układ pobawić się realnie, zmieniać go i już mniej więcej wiedzieć co się chce. Nadmiar torów zawsze można sprzedać.
Na mom torcie pociągi zdążyły przejechać ileś tam pasażerokilometrów i tonokilometrów (raczej gramokilometrów), zużywając ileś tam kWh prądu i jeszcze lokomotywa i wagon przejść P1 i P2, bo akurat potrzeba była
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#29
Witam po małej przerwie:cool:
Trochę popracowałem nad moim nowym projektem.
Wracając z wakacji, przejeżdżałem przez miejscowość Wierzbno, i dostałem olśnienia, że jednak chciałbym wcisnąć przemysł i to jest w 100 procentach to, co mi się bardzo podoba, a mianowicie o tym mówię:
5939851b29cb5_o_medium.jpg
5939851869c95_o_medium.jpg
5939847683f2c_o_medium.jpg

Tylko w wersji o wiele skromniejszej:)
Wracając do projektu, nowy wygląda następująco:
Nowy projekt 1.PNG

Na dole będzie stacja, po prawej w rogu docelowy przemysł (terminal PGNiG)
Te kółka to tylko takie oznaczenie przemysłu, nic na wymiar.
Dalej wyżej, lokomotywownia.
Na prawym łuku myślę o jakimś małym przystanku, to jest ten moduł wyjmowany.
Na samej górze, po prawej druga lokomotywownia/parowozownia.
Na środku, moja mała stacja na Starołęce:giggle:
Oczywiście układ torów inny, ze względów oczywistych.
Dalej, u góry po lewej przemysł, jakiś odbiorca z terminala, muszę się do edukować komu wysyła Wierzbno, tzn jakich ma odbiorców, wydaje mi się że lotos, ale nie jestem pewny na 100 procent.
Jeśli chodzi np o perony narysowane, są one na razie tak poglądowo przedstawione.
Pozostaje mi zapytać was, czy dobrze w miarę to zaplanowałem?
Chciałbym dodać że dolnej stacji, raczej bym nie chciał zmieniać, ewentualnie jakieś korekty.
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na komentarze;)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#30
Już lepiej.
Ten przystanek po prawej nie ma sensu.
Pociąg nawet prędkości nie nabierze.

Teraz...albo górna, albo dolna stacja powinna być towarowa z częścią manewrową, niezależną od szlaku, jednakże z możliwością wjechania na niego.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#31
Co do przystanku, to myślałem aby był to taki mały, stary, głównie pod parowozy, coś w tym rodzaju:

Screenshot_20230820_084824_Chrome.jpg

Z tym że nie wszystkie pociągi tu się będą zatrzymywać, głównie wycieczkowe typu Poznań - Wolsztyn
Ale nie mam parcia na ten przystanek.
Górna stacja ma być docelowo wzorowana na moim dworcu:
Screenshot_20230820_080618_Maps.jpg
Screenshot_20230820_080605_Maps.jpg
Screenshot_20230820_080907_Maps.jpg

Właściwie jest to przystanek bardziej:niepewny:
Nie wiem tylko czy potrzebuję dwie lokomotywownie, jak to widzicie?
Trochę mało miejsca.
Co do stacji towarowej z opcją manewrowania, został bym przy dolnej,
czekam na wasze sugestie.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#32
Odpowiadając na wpis kolegi Piottrw:
Właśnie zwiozłem tory z miejsca powstawania makiety, i będę z czasem układał.
Trochę sprawa jest skomplikowana, bo u rodziców miał być remont,tzn zakładana instalacja grzewcza, i ciągle są terminy przekładane.
Jak skończą to będę mógł na spokojnie wejść i budować makiete.
Z tego względu nie mam parcia na szybką budowę, chcę na spokojnie zrobić plan najpierw.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#33
Zrobiłem na szybko układ dolnej stacji, tak się to prezentuje mniej więcej:
20230820_233151.jpg
20230820_233029.jpg
20230820_233113.jpg

Sorki za jakość zdjęć,ale jest już późno, i nie chcę obudzić moich domowników. W sumie taki fajny klimat wyszedł:)
Muszę przyznać że na żywo fajnie to wygląda.
Na Przemysł jest sporo miejsca, gdzie w Scarm-e wydawałoby się mało.
Z górą będzie problem mały, bez taśmy dwustronej się nie obejdzie, flexy nie współpracuje za dobrze, ale to wszyscy wiedzą:giggle:
Także, czekam na komentarze.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#34
Trochę popracowałem nad planem, przerobiłem troszkę górę i dół.
Plan 1.PNG

Wydaje mi się że jest lepiej, aczkolwiek myślę jeszcze aby rozjazd WL na samej górze, zamienić na DKW, i dać z prawej jeszcze jedną lokomotywownie, jak na poprzednim planie, tylko że obok budynku stacji chciałbym zrobić przejazd kolejowy, taki jak u mnie:
Screenshot_20230822_172814_Maps.jpg

Więc nie wiem, czy jest sens tam upychać lokomotywownie?:niepewny:
Wiem że to co napiszę, nie jest związane z tematem, ale chciałbym się tym podzielić.
Muszę przyznać że już na starcie, napotkałem na kilka problemów, odnośnie rozjazdów:
BWL/R
W3
A problem leżał w iglicy, i dziobownicy.
Iglice musiałem wzmocnić śrubką od spodu, ponieważ miały za duży luz, masakra że są zrobione z "ururek" no i wiadomo, raz na jakiś czas wypadał wózek lokomotywy, problem zażegnany, tym sposobem:
20230821_162517.jpg

Tylko nie bijcie za to:)
A no i musiałem troszkę rozszerzyć rostaw kół, w BR 01 ponieważ wózek za duży luz miał i wyskakiwał na dziobownicy.
Wracając do dziobownicy, to jak lokomotywa wjeżdżała na nią to stawała, problem był ze zwarciem, ponieważ koło najeżdżało na obie szyny, przykleiłem dla prowizorki taśmę, no i lokomotywy przejeżdżaj bezbłędnie , taki szczegół:
20230822_160923.jpg

Docelowo, myślę aby zrobić tam "kropkę z lakieru do paznokci:)
Dobrze nie zacząłem budować makiety, a już problemy, strach pomyśleć co będzie później.
Na szczęście jestem bardzo dociekliwy, i zawszę znajduję rozwiązanie:)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#35
Rozumiem, że lokomotywownia jest na bordowo, a na szaro przemysł.
Jedna szopa wystarczy w zupełności.

Mniej znaczy więcej.

takie poprawki na szybko....

pawel plan.jpg



Dla mnie to i tak jest duuuużo, ale to taki kompromis z tym, co Ty byś chciał.... :)
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#36
1.
Zrezygnuj z drugiej lokomotywowni / parowozowni.
2.
Twój przemysł, a dokładniej jego bocznice, jest "rachityczny", jak dla zrobione "byle był tam jakiś tor".
3. Skoro chcesz mieć stację na wzór Poznania Starołęki, to niech przynajmniej elementy kluczowe się zgadzają, czyli:
- 1 peron wyspowy
- przejazd kolejowy w obrębie stacji
- nastawnia w połowie długości stacji:
- ceglany budynek dworca wraz z magazynem
- tory boczne, za którymi rozpoczyna się przemysł.

Moja propozycja: od Starołęki będą odchodzić bocznice do przemysłu, natomiast druga stacja będzie bardziej stereotypowa, czyli dużo jednokrawędziowych peronów, dwie nastawnie, mała lokomotywownia itp.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#37
No,bliskie tego cóż bym chciał:)
Zapomniałem opisać budynki, sorki.
Ten opisany teraz jako magazyn, miał być docelowo budynkiem dworca.
Myślę właśnie nad pozbyciem się tego trzeciego toru z lewej, ale pozbawi mnie on wyminięcia np. dwóch stojących pociągów na peronach:niepewny:
Co do dolnego terminala, myślałem również nad dwoma torami, ale mało miejsca na mijanke, a muszę dystrybutor umieścić tak na 3/4 długości toru, kurczę, ten metr brakuję.
Ogólnie mam w planach aby pociągi pasażerskie jeździły w lewo, a towarowe w prawo, tak aby nie "Uwięzić" lokomotywy.
No i również, dlatego aby fajniej się prezentowały tabory na peronach z mojej perspektywy patrzenia:cool:
Mam pytanko, czy warto kupić nową stonkę za 450 "golasa" tzn analoga?
Jest w zielonym malowaniu pkp, bardziej mi się podoba w kolorze cargo, ale średnio będzie to wyglądało przy manewrach wagonów pasażerskich.
Oliwkowa też jest spoko, ale ciężko w dobrej cenie dorwać.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#38
Masz szlak jednotorowy, więc i tak będziesz jeździł na raz tylko 1 pociągiem. Szlak dutorowy wymusiłby zmianę planu całej makiety, chyba że zrezygnowałbyś z tej jednej stacji.
Pisaliśmy o tym na priv.

450 za golasa to dobra cena....dzisiaj. bierz :)
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#39
Dzięki za rady, jednym słowem ,najlepiej jak bym z przemysłu zrezygnował.
Bo właściwie nie ma sensu robić coś byle jak, byle by było.
A z drugiej strony bym chciał aby śmigały sobie te cysterny, zawsze je bardzo lubiłem, ale na mojej powierzchni wyjdzie, jedna wielka karykatura, dlatego muszę znaleźć jakiś porządny kompromis, ja głównie jestem nastawiony na dużo zabawy, z ładnie wyglądającą makietą (niestety o rasowym modelarstwie tu nie ma mowy) a pewne niezgodność można zakamuflować, typu fasady, tło ciekawe, już kiedyś pisałem, ale nie mogę tego znaleźć, jak przemysł był na tle, bardzo dobrze wykonanym i powiem że wyglądało to świetnie, a gość miał mniej miejsca niż ja, muszę jeszcze pokombinować:mamdola:.
Co do górnej stacji to chyba nie jest zła aby choć troszkę się wzorować na mojej?:niepewny:
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#40
Ja bym nie rezygnował, tylko np. wrócił do pierwszych koncepcji i umiejscowił przemysł po lewej stronie.

Pytanie: czy dwie stacje są obowiązkowe? Jeżeli nie, to zamiast drugiej stacji wystarczyłby zwykły przystanek - jeden tor i jeden peron - połączony z posterunkiem odgałęźnym - tam zaczynałaby się bocznica do twojego przemysłu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki