• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie z GBB i pierwsze problemy

OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#82
gbbsoft napisał(a):
a to jest to samo co RS232?
FT232 to taki scalaczek co konwertuje USB do RS232. Tak samo jak z serii CP210x.
Osobiście wydaje mi się że ten ostatni jest mniej kłopotliwy. Jednak teraz muszę się pomęczyć z tym co mam. Jak będą problemy zawsze można zmienić.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#84
gbbsoft napisał(a):
A po czym poznajesz, że są kłopoty?
Transmisja nie jest "płynna", powoduje "zwisy" programu. Czasem musze go restartować przez odlaczenie urzadzeń od gniazda USB itp. Podobne problemy zauważyłem już wcześniej a ponieważ korzystałem z różnych komputerów to i objawy na każdym były trochę inne prawdopodobnie ze względu na inne kontrolery USB.

Z innej beczki, jutro wrzucę komunikat jaki często dostaje po próbie podłaczenia się do systemu DCC. Ogólnie mówi że nie moze czegoś odczytać ale nie za bardzo rozumiem czego. Ale tu już jutro bo teraz się zwijam po ciężkim dniu :LOL:
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#85
Odnośnie wcześniejszych problemów z zatrzymaniem we właściwym miejscu zrobiłem profilowanie jeszcze raz, poustawiałem odpowiednio i w odpowiednich miejscach CV3 i 4 no i póki co wygląda, że jest dobrze. Zobaczymy jak będzie z pozostałymi 3 lokami :)
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#86
Po dluzszej przerwie znowu jestem zkolejnym problemem :)
Przy probie podlaczenia sie z systemem DCC (tym samym co do tej pory) pojawia mi sie komunikat LENZ (Odczyt statusu akcesoriow: 28) Przekroczono czas oczekiwania na odpowiedź.
Czasem zamiat 28 jest inna liczba czasem w komunikacie jest nie akcesoriow tylko lokomotywa. Mam duze problemy z polaczeniem sie ktorych wczesniej az tyle nie bylo. Czego dotycza te komunikaty? Nie mam w systemie LENZ akcesoriow co moga wysylac komunikaty ani lokomotyw ustawionych na torach wiec o jakie odczytywanie statusow tu chodzi??
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#87
Nie mam w systemie LENZ akcesoriow co moga wysylac komunikaty ani lokomotyw ustawionych na torach wiec o jakie odczytywanie statusow tu chodzi??
Przyślij mi na gbbkolejka () gbbkolejka.pl swój plik .plansza, to sprawdzimy, dlaczego program chce odczytywać stan akcesoriów (i napisz mi, jaka wersja programu).
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#88
Ok. Jak dorwe sie do drugiego kompa to przesle :)
Dziwi mnie tylko ze po kilku probach polaczenia w koncu sie laczy i wtedy dziala dobrze. Ale przesle Tobie na maila pliczekz plansza to zobaczymy co wyjdzie :idea:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#89
A masz wersję 1.58.3479?

PS. Ciekawe, a może jakieś zakłócenia na łączach? Kiedyś dobrze działało? Od czasu, kiedy dobrze działało coś zmieniałeś? Ja testuje program na oryginalnym Lenzu i mam na planszy dużo rozjazdów i nie ma z tym problemu...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#90
Artee napisał(a):
Nie mam w systemie LENZ akcesoriow co moga wysylac komunikaty ani lokomotyw ustawionych na torach wiec o jakie odczytywanie statusow tu chodzi??
Masz na planszy podłączone bardzo dużo dekoderów akcesoriów. Każdy rozjazd i każdy semafor. Dla systemu DCC nie jest istotne, czy one fizycznie istnieją. Centralka i tak utrzymuje ich stan w pamięci i ew. wysyła komendy na wyjście.

Jeżeli ich fizycznie nie masz, to odłącz wszystkie rozjazdy i semafory od elementów DCC (albo w Projektowanie -> Elementy DCC usuń wszystko). To tylko co prawda naprawia skutek a nie przyczynę.

Możesz także wyłączyć opcję 'Przy pierwszym uruchomieniu synchronizuj urządzenia', to program nie będzie chciał przy uruchomieniu ustawić wszystkich rozjazdów i semaforów na makiecie na to co jest w programie (w końcu nie ma co ustawiać).

Jeśli chodzi o przyczynę, to jeżeli po zainstalowaniu najnowszej wersji programu 1.58.3480 dalej będziesz miał ten sam efekt, to proponowałbym spróbować użyć porządnego interfejsu do PC (np: Lenz'a). Może twoja przejściówka gubi gdzieś komendy.

Możesz mi także przesłać Log z komunikacji z DCC do momentu błędu, może coś wymyślę...

PS. Co masz za centralkę?
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#91
Problem z lacznoscia zostal, ale to maly problem :)
Jest teraz inna rzecz. Czemu (wczesniej dzialalo) nie chce mi sie uruchomic autoprzejazd nr 1?? Znaczy w polowie sie uruchamia czyli z bloku 9 do 15 jedzie a z 15 do 9 daje komunikat "Nie mozna znalezc jakiejkolwiek trasy"

Recznie przejazd z 15 do 9 od razu sie uruchamia.
W czym jest problem?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#94
Już wiem, gdzie jest problem. Problem jest ze znalezieniem wszystkich poprawnych dróg z punktu A, gdy droga przechodzi przez blok jednokierunkowy (ta procedura wykorzystywana jest w Autoprzejazdach). Jednocześnie procedura znalezienia najkrótszej drogi między blokiem A a blokiem B działa poprawnie (ta procedura jest wykorzystywana przy klikaniu w blok A potem w blok B). Postaram się dzisiaj wieczorem poprawić błąd i wystawić wersje.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#97
Po probach wyszlo ze teraz autoprzejazdy dzialaja (przynajmniej te ktore nie chodzily :))
Mam jeszcze inne pytanie odnosnie pewnej rzeczy ktora zauwazylem. Program raz na jakis czas tak jakby sie na chwile "wieszal" jesli chodzi o wysylanie komend. Na pasku predkosci np widac ze z programu jest zmiana predkosci ale nic nie idzie na wyjsciu i po jakiejs chwili ida wszystkie spoznione komendy. Efekt jest taki ze np. w przypadku lokomotywy w autoprzejezdzie zatrzyma sie zupelnie gdzie indziej niz powinna. Po takim "zwisie" program pozniej znowu chodzi normalnie. W komputerze chodzi tylko ten program wiec nie jest niczym innym obciazony.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#98
Na pasku predkosci np widac ze z programu jest zmiana predkosci ale nic nie idzie na wyjsciu i po jakiejs chwili ida wszystkie spoznione komendy
Jakby ci się udało złapać ten moment w Logu z komunikacji z DCC. Przysłać log lub zdjęcie z ekranu z zaznaczeniem, gdzie ta przerwa jest.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#99
gbbsoft napisał(a):
Na pasku predkosci np widac ze z programu jest zmiana predkosci ale nic nie idzie na wyjsciu i po jakiejs chwili ida wszystkie spoznione komendy
Jakby ci się udało złapać ten moment w Logu z komunikacji z DCC. Przysłać log lub zdjęcie z ekranu z zaznaczeniem, gdzie ta przerwa jest.
Na ekranie programu nic sie nie dzieje w tym momencie i wyglada normalnie.
Co do zrzutu to jak mi to znowu wystapi to sprobuje zlapac i przeslac.

I jeszcze jedno co zauwazylem i tez sprobuje wyslac log a mianowicie nie wiem czemu bo tez to wystepuje od czasu do czasu w momencie braku jakiejkolwiek aktywnosci na makiecie caly czas ida cyklicznie jakies komendy po magistrali. Wtedy zamykami uruchamiam od nowa program i jest spokoj.
Jak uda mi sie zlapac to w logach to podesle.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
Na ekranie programu nic sie nie dzieje w tym momencie i wyglada normalnie.
Co do zrzutu to jak mi to znowu wystapi to sprobuje zlapac i przeslac.
Ale istotne pytanie jest, czy w tym momencie program nie czeka na odpowiedź dla wysłanego polecenia do centralki.

caly czas ida cyklicznie jakies komendy po magistrali
Tak. Program odpytuje centralkę o lokomotywy, aby pokazać ci zmianę ich prędkości (i np: aktualizować zużycie węgla). Niestety XPressNet nie oferuje automatycznej informacji o stanie "zabranych" lokomotyw, więc trzeba centralkę przepytywać.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
DCC 4
DCC 6
DCC 3
DCC 29

Podobne wątki