• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie semaforami i tarczami HULACKI

Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Na makiecie planuję zamontować urządzenia :
- firmy HULACKI, świetlne semafory 4 -ro i trzy komorowe, świetlne tarcze ostrzegawcze.
- firmy SIBA, kształtowe semafory ,tarcze ostrzegawcze i zaporowe
Na pulpicie (schemat w załączeniu) sterowanie sygnalizacją świetlną odbywało by się za pomocą jednego przycisku dla danego urządzenia. Czy jest to możliwe i jak to rozwiązać .Pozdrawiam marzyciel 2005.
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#2
Możliwe jest, tylko prostą techniką analogową można tego nie załatwić (chyba).
Są dostępne układy licznikowe np. 4017.
Ja swego czasu popełniłem takie sterowanie ale było to z wykorzystaniem mikrokontolera.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#3
Tarcze ostrzegawcze (świetlne oraz kształtowe) nie posiadają własnego sterowania (podobnie, jak w rzeczywistości - z wyjątkiem tarcz ostrzegawczych przelotowych) - ich wskazania są uzaleznione od aktualnego wskazania semafora, do którego się 0dnoszą. Zatem sterując semaforem (poprzez obsługę odpowiedniego przycisku) powodujemy automatyczne wyświetlanie się odpowiednich sygnałów na tarczy ostrzegawczej.
Należy zlikwidować planowane przyciski sterujące przy powtarzaczach tarcz ostrzegawczych.
Powtarzacze tarcz ostrzegawczych ToA i ToB (do semaforów kształtowych A i B) powinny mieć dwie kontrolki - pomarańczową dla sygnału Od1 i zieloną dla sygnału Od2 (jak rozumiem, będą to tarcze ostrzegawcze kształtowe).
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Nie tworząc nowego tematu chciałbym prosić o pomoc. Jako że moim małym maszynistom zamarzyły się światełka na makiecie postanowiłem zakupić najprostszy semafor HULACKI (HUL111). Nie mam bladego pojęcia o elektryce więc bardzo proszę o prostą instrukcję jak to uruchomić w najłatwiejszy sposób?

20150727_191559.jpg
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#5
Z zasilacza minus do diody. Plus przez przełączniki na rezystory.
Przy napięciu przemiennym, dowolne podłączenie przewodów.
 

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#6
Acha, czyli ten przewód z lewej do minusa w zasilaczu a te 3 po prawej przez przełączniki do plusa tak?

Proszę jeszcze o jakieś namiary na ten przełącznik i jakiś zasilacz odpowiedni do sytuacji.

Proszę o przybliżenie jeszcze tego rozwiązania przy prądzie przemiennym, chyba że to się właśnie odnosi do tego co powyżej.

Posiadany przeze mnie zestaw do sterowania cyfrowego Roco multimaus może się przydać?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
439 8 0
#7
Acha, czyli ten przewód z lewej do minusa w zasilaczu a te 3 po prawej przez przełączniki do plusa tak?
Tak
Proszę jeszcze o jakieś namiary na ten przełącznik
Przełącznik dodolny ON-OFF lub ON-ON, np. takie
jakiś zasilacz odpowiedni do sytuacji.
12 do 16V napięcie stałe (DC)
Proszę o przybliżenie jeszcze tego rozwiązania przy prądzie przemiennym
Przy zasilaniu napięciem przemiennym, układ podłączenia jest taki sam. Nie ma tylko znaczenia kolejność przewodów zasilających.
Posiadany przeze mnie zestaw do sterowania cyfrowego Roco multimaus może się przydać?
Mógłby. Jednak nie zasilałbym semafora bezpośrednio z boostera. Do prób z semaforem można wykorzystać sam zasilacz.
 

KarolH0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Teraz moje pytania:
Jak podłączyć hulacki 118 do klawiatury sterującej piko z podtrzymaniem? Co jest potrzebne? I czy mogę do zasilania podłączyć zasilaczem od regulatora prędkości piko (przerzuciłem się na MultiMaus i zostały mi zasilacze od analoga piko)?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 13
Elektryka 44
Elektryka 20
Elektryka 2

Podobne wątki