• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.200 2 0
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2021 dla Wszystkich miłośników "twierdz na szynach".
Wolfik, dziękuję. Szkoda, że w Sanoku nie wiedzą, jaki to pociąg pancerny, a przecież to widać (cyfra 3- czyli P.P.3. popularnie nazywana "pe.pe. trójka"). Zdjęcie wykonane wczesną wiosną 1919 roku na dworcu kolejowym w Sanoku, a Borczyk to komendant dworca z synem......
 

Załączniki

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Zagadka noworoczna- to P.P.2 "Śmiały" - uroczystość poświęcenia sztandaru tej jednostki w lipcu 1919 roku. Kronika i fotografie szerokotorowego pociągu pancernego "Gen. Dowbor" znajdujują się w Archiwum w Moskwie. Kolejne zdjęcie "Śmiałego"...
"Dowbor" jak "Dowbor" - zdjęć jest dość, poza wagonem dodatkowym. Super by było, gdyby była tam jakaś dokumentacja "Grota".
 
Reakcje
33 0 1
Zagadka noworoczna- to P.P.2 "Śmiały" - uroczystość poświęcenia sztandaru tej jednostki w lipcu 1919 roku. Kronika i fotografie szerokotorowego pociągu pancernego "Gen. Dowbor" znajdujują się w Archiwum w Moskwie. Kolejne zdjęcie "Śmiałego"...
Dlaczego w Moskwie?
Czy chodzi o to, że został zniszczony, czy jakiś trafem archiwum po prostu trafił do Moskwy?
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Dlaczego w Moskwie?
Czy chodzi o to, że został zniszczony, czy jakiś trafem archiwum po prostu trafił do Moskwy?
Tak, po walce został zdobyty przez armię Budionnego. I ztcw odremontowany i używany. Więc zdobyli też i dziennik, o ile nasi go nie zniszczyli, lub poszedł na papierosy. I powinna też być jakaś dokumentacja służby w RKKA.
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.200 2 0
Mało tego, że został "Dowbor"zdobyty, to jeszcze zrobiono serię pamiątkowych zdjęć na tle wrogiego pociągu pancernego. W Archiwum w Moskwie są całe albumy zdjęć sowieckich pociągów pancernych jak i jednostek zdobycznych "białych armii". Tylko czy dostaniesz zgodę na szukanie w ich archiwach? Podobno nocleg w hotelu w Moskwie kosztuje 100 $ doba....
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Mało tego, że został "Dowbor"zdobyty, to jeszcze zrobiono serię pamiątkowych zdjęć na tle wrogiego pociągu pancernego. W Archiwum w Moskwie są całe albumy zdjęć sowieckich pociągów pancernych jak i jednostek zdobycznych "białych armii". Tylko czy dostaniesz zgodę na szukanie w ich archiwach? Podobno nocleg w hotelu w Moskwie kosztuje 100 $ doba....
Well. Tak jak napisałem - "Dowbor" jest dobrze nam znany. "Grot" to by było COŚ!!! Wydaje mi się, że zgodę da się uzyskać. Tylko finanse :( . Ciekawe, czy jakby potuptać do IPN, to by coś dali. W końcu temat po ich linii. Słyszałem, że na EP05 coś dali, właśnie dlatego, że została zatrzymana na torach przez robotników Ursusa.
 
Reakcje
33 0 1
No tak.
No i jest też kwestia cyfryzacji, która u nas idzie powoli, a co dopiero tam… I co przeciwdziała szukania z za biurka domowego.

No i nie ma w Rosji dużego zainteresowania publicznego pamięci wojny domowej, tylko „wielkiej wojny patriotycznej” co widać na ilości książkach wydanych o tych wojnach.
Niestety cienko w literaturze o pociągach pancernych w Rosyjskiej wojnie domowej.

edit: A jednak: https://www.labirint.ru/books/386333/
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.200 2 0
Jeden z cenionych, rosyjskich specjalistów tematu -pociągów pancernych w wojnie domowej w Rosji odszedł w "krainę wiecznych łowów". Pozostawił po sobie liczne artykuły na ten temat, które można wyszukać w sieci. Nie zapominaj także o poprawności politycznej w Rosji. Jak zwykle "Śmiały" w 1920 roku.- wagon artyleryjski już po przezbrojeniu (brakło amunicji 66 mm)....
 

Załączniki

Reakcje
33 0 1
Jeden z cenionych, rosyjskich specjalistów tematu -pociągów pancernych w wojnie domowej w Rosji odszedł w "krainę wiecznych łowów". Pozostawił po sobie liczne artykuły na ten temat, które można wyszukać w sieci. Nie zapominaj także o poprawności politycznej w Rosji. Jak zwykle "Śmiały" w 1920 roku.- wagon artyleryjski już po przezbrojeniu (brakło amunicji 66 mm)....
Ah. Nie wiedziałem że umarł. Czyli nadzieja że jego książki (lub jedna główna książka) o rosyjskich pociągach zostaną wydane po angielsku jest raczej mała.

Wielkiej wojny ojczyźnianej (Великая Отечественная война).
Sorry, przetłumaczyłem z Angielskiego.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
Ah. Nie wiedziałem że umarł. Czyli nadzieja że jego książki (lub jedna główna książka) o rosyjskich pociągach zostaną wydane po angielsku jest raczej mała.


Sorry, przetłumaczyłem z Angielskiego.
Nie Kołomijec. Zmarł Romadin. Niestety znacznie mniej znany, a naprawdę wybitny znawca najbardziej heroicznego czasu pociągów pancernych. Czyli 1 wojny i rewolucji.
 

Podobne wątki