• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Polskie latarnie polskich producentów - przegląd

tomlok

Użytkownik
Reakcje
78 2 1
To bardzo ciekawe bo np takie trumny to w ofercie ma jeden i drugi. Podobnie jak inne oprawy i to od bardzo dawna.
I tu się mylisz. Od samego początku trumienki obu producentów różniły się i to bardzo. Nawet w pierwszym poście tego wątku bstok70 pisał o różnicach. Na dzień dzisiejszy OMAK ma większy wybór opraw ale to szczegół. Ważne że na rynku mamy co wybierać od obu panów.
Pierwsza oprawa, pana Sylwka - skala TT, druga, pana Zbyszka - skala H0

1.JPG 2.JPG
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
Ale ja nie porównuję wykonania tylko to że jeden i drugi ma tą samą oprawę. Podobnie jak wiele innych opraw. Bez porównywania wykonania.

Kolejna rzecz to Zbyszek od dawna nie robi tak trumienek. Tak to jest jak się porównuje produkty sprzed wielu lat.
 

burza07

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
No tak, tylko większość tych nowości, to oprawy które OMAK już wprowadził na rynek i lada moment pojawią się kolejne. A z niektórymi oprawami Kluba wchodzi ewidentnie w paradę drugiemu producentowi, czego nigdy nie robił Omak. Bazujący na własnych pomysłach i projektach, ale dla nas dobrze, będziemy mieli większy wybór. ;)
No właśnie nie wiem, bo Pan Kluba wprowadził takie oprawy chociażby jak ORZ-1, ORZ-3kł z reastrem, czy chociażby OURW-2250. I właśnie co do OURW 2250 mam nadzieję że będzie do niej klosz.
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
No właśnie nie wiem, bo Pan Kluba wprowadził takie oprawy chociażby jak ORZ-1, ORZ-3kł z reastrem, czy chociażby OURW-2250. I właśnie co do OURW 2250 mam nadzieję że będzie do niej klosz.
Nie bardzo jesteś kolego w temacie ;) Omak wtedy jeszcze OMKIA, ORZ-3kł miał w swojej ofercie już w 2007 roku. W tym czasie pan Zbyszek nawet o niej nie myślał, ale miał za to ORZ-3 krótką https://www.oprawy24.pl/oprawa/orz3-kl/. Z tego co widzę po przejrzeniu strony w ofercie jednej i drugiej firmy zdublują się oprawy ORZ-3kł, ORZ-6/7, OUS-400, OUSF.
Polecam zobaczyć ofertę stale poszerzaną i rozwianą, dobraną do najbardziej typowych i najczęściej spotykanych lamp w czasach PRL-u. http://www.omak.eu/ A same dokonania, prototypy i zapowiedzi najlepiej też śledzić Facebooku, tylko trzeba być zalogowanym i szukać pseudonimu Pan OMAK
Reasumując cieszą nowe ofert obydwu firm w rezultacie na rynku będzie sporo kultowych smaczków. :)
 

burza07

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Nie bardzo jesteś kolego w temacie ;) Omak wtedy jeszcze OMKIA, ORZ-3kł miał w swojej ofercie już w 2007 roku. W tym czasie pan Zbyszek nawet o niej nie myślał, ale miał za to ORZ-3 krótką https://www.oprawy24.pl/oprawa/orz3-kl/. Z tego co widzę po przejrzeniu strony w ofercie jednej i drugiej firmy zdublują się oprawy ORZ-3kł, ORZ-6/7, OUS-400, OUSF.
Polecam zobaczyć ofertę stale poszerzaną i rozwianą, dobraną do najbardziej typowych i najczęściej spotykanych lamp w czasach PRL-u. http://www.omak.eu/ A same dokonania, prototypy i zapowiedzi najlepiej też śledzić Facebooku, tylko trzeba być zalogowanym i szukać pseudonimu Pan OMAK
Reasumując cieszą nowe ofert obydwu firm w rezultacie na rynku będzie sporo kultowych smaczków. :)
Pan Kluba nigdy w swojej ofercie nie miał oprawy ORZ-3 lecz miał krótszą wersję ORZ-3kł, natomiast Omak zwykłą wersję ORZ-3kł, a teraz Pan Zbyszek wprowadził do oferty pierwszą wersję oprawy ORZ-3kł, czyli tą która posiada reaster https://www.oprawy24.pl/oprawa/orz/. A na oprawach ulicznych w miarę się znam, nawet mam kilka.
 

tomlok

Użytkownik
Reakcje
78 2 1
Pan Kluba nigdy w swojej ofercie nie miał oprawy ORZ-3 lecz miał krótszą wersję ORZ-3kł....................................................
Potwierdzasz wpis misieka57, gdzie wyraźnie napisał cytuję: „ ale miał za to ORZ-3 krótkąhttps://www.oprawy24.pl/oprawa/orz3-kl/.” co witać wyraźnie na drugim zdjęciu o którą chodzi.
Błąd polega na niedopisaniu „kł”, ale daję rozgrzeszenie Miśkowi, ponieważ foty mówią same za siebie. Ogólnie nie ma o co się spierać
 

burza07

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Potwierdzasz wpis misieka57, gdzie wyraźnie napisał cytuję: „ ale miał za to ORZ-3 krótkąhttps://www.oprawy24.pl/oprawa/orz3-kl/.” co witać wyraźnie na drugim zdjęciu o którą chodzi.
Błąd polega na niedopisaniu „kł”, ale daję rozgrzeszenie Miśkowi, ponieważ foty mówią same za siebie. Ogólnie nie ma o co się spierać
Tak, wiem. Po prostu chciałem napisać że Pan Kluba wprowadził ostatnio sporo nowych opraw, i tutaj Pan Misiek ma rację ponieważ kilka opraw które zostało wprowadzone ma już w ofercie Omak, lecz weszło kilka ciekawych opraw których już Omak nie ma w ofercie. A co do ORZ-3kł, było kilka wersji, i Pan Kluba miał krótką wersję, natomiast Omak długą wersję, i teraz Pan Kluba wprowadził kolejną wersję, czyli tą która posiadała reaster.
 

burza07

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Odwiedziłem wczoraj (22 marca) modelarnię pana Kluby. Pogadaliśmy, pan Zbyszek pokazał kilka nowych projektów na jakimi teraz pracuje.
Izolatory - idealnie odwzorowane.
0AF4E9BD-A9B8-43C6-8EF6-8FF2D17308EA.jpeg
987BB702-4A02-4E0E-B6B5-3558A1D27809.jpeg
843E8DD3-8560-46B0-9A73-7C9DF55208DF.jpeg

Słynna lampa sześcioramienna, znana między innym sprzed katowickiego dworca.
766805D6-A596-41CD-9D14-D8037FBACE7A.jpeg

3B5776D7-54CA-46F7-BA9D-5C4134B68DA3.jpeg

3716F933-0828-43CA-BBD0-D45F4BA923BE.jpeg
8159BB74-A9A7-4A77-A31F-D339D2535902.jpeg

Słupy energetyczne średniego napięcia z różnymi wersjami izolatorów, zależnych od okresu ich stosowania.
B9A0935F-5977-4AAB-9E15-56C3C0CEF93E.jpeg

DA5B6DD3-FA2A-467F-8B68-6A3A48710990.jpeg

6929E261-FC99-4DAE-9F85-53AE58A6B661.jpeg

98E87532-7A93-4088-9CA1-3FEE41EB2170.jpeg

B156B3F8-1BA6-4382-9458-D3E02ACACD5A.jpeg
269080C4-03EE-41AB-A39B-5E8736B78FBA.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Koledzy, mam pytanie. Posiadam lampy OMAK:

slup_OMAK.jpg


Zastanawiam się, czy nie powinienem dorobić do nich imitacji takich skrzynek jak na zdjęciu poniżej (chcę zamodelować czasy PRL-u przed 1989 rokiem). Pytanie czy te skrzynki to wytwór po 1989 roku czy możliwe, że to jeszcze relikt z PRL-u???

slup.jpg


skrz.jpg


Ktoś się orientuje?
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
Gdzie zamierzasz postawić tą lampę? To jest skrzynka z włącznikiem oświetlenia. Takie rozwiązania to raczej "przemysł" przy ulicach się ich nie stosowało. Gotowy taki produkt masz od @Adam66
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
648 9 1
@Artur - nie wydaje mi się, że to tylko przemysł i raczej nie było tam wyłącznika. Lampa zasilana jest kablem ziemnym, ten kabel dochodzi do skrzynki i wychodzi z niej do kolejnej lampy. To gruby kabel aluminiowy typu 4x50, co najmniej 4x35 (w zasadzie grubość identyczna) stąd dwie rury osłonowe wchodzące do ziemii. W skrzynce było złącze kablowe do podłączenia lampy na słupie i połączenia obu kabli.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Gdzie zamierzasz postawić tą lampę? To jest skrzynka z włącznikiem oświetlenia. Takie rozwiązania to raczej "przemysł" przy ulicach się ich nie stosowało.
Na peronie.
Dzięki za namiary - rozumiem, że chodzi o stronę evadam | Modele architektoniczne ? Wchodziłem na tą stronę, ale nic nie znalazłem.
@Artur - nie wydaje mi się, że to tylko przemysł i raczej nie było tam wyłącznika. Lampa zasilana jest kablem ziemnym, ten kabel dochodzi do skrzynki i wychodzi z niej do kolejnej lampy. To gruby kabel aluminiowy typu 4x50, co najmniej 4x35 (w zasadzie grubość identyczna) stąd dwie rury osłonowe wchodzące do ziemii. W skrzynce było złącze kablowe do podłączenia lampy na słupie i połączenia obu kabli.
Dzięki za to wyjaśnienie! Czasem na peronach były takie.... np.: (bazakolejowa.pl) Pytanie czy ta skrzynka to może być jeszcze z PRL? Ale skoro kolega tak to wyjaśnił, to podejrzewam, że tak...
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki