• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie nastawnie w H0 i nie tylko

Jakie polskie budynki są potrzebne na rynku modelarskim ( w jakiej skali )

  • Dworce kolejowe

    Votes: 17 56,7%
  • Nastawnie

    Votes: 6 20,0%
  • Wiaty peronowe

    Votes: 5 16,7%
  • Inne (napisz własną opinie)

    Votes: 2 6,7%

  • Ogółem głosujących
    30

norbis97

Znany użytkownik
Reakcje
304 6 1
#1
Na Facebook-owej grupie "Miłośnicy i Kolejarze" pojawił się taki wpis
...Przymierzamy się do produkcji modeli polskich nastawni. Zaczęliśmy od tej gnieźnieńskiej. Opracowaliśmy już model komputerowy (na załączonym zdjęciu) . Chcemy się zorientować czy jest na to zainteresowanie. Z góry dziękujemy za każdą konstruktywną opinię.
Może macie na oku jakiś ciekawy obiekt, którego na rynku brakuje?

W jakiej skali wybralibyście takie obiekty ?..


Kontakt do firmy
https://www.facebook.com/druk3dprojektowanie3d/
pracownia@m-technologies.pl

 
S

slawek77

Gość
#4
Chcemy się zorientować czy jest na to zainteresowanie. Z góry dziękujemy za każdą konstruktywną opinię.


Zainteresowanie polskimi budowlami zawsze będzie lecz to zależy też od ceny !!!!
Osobie której zależy na danej budowli zapłaci dobre pieniądze, lecz osobie mniej zainteresowanej zapłaci dużo mniej !!!

Nastawnia zaprezentowana przez Ciebie jest bardzo ładna, lecz pytanie ile będzie kosztować ? jeśli cena będzie zbyt wysoka to zbyt będzie marny na Polski rynek.

I tu powinieneś się zorientować ile ludzie są wstanie zapłacić za dana budowlą.
 

wojtek_

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 16 1
#6
@slawek77:
W budowlach chodzi o to, żeby były jednocześnie uniwersalne i charakterystyczne tzn. muszą mieć cechy charakterystyczne dla danego stylu /mur pruski, pruska cegła, styl ck/ a jednocześnie nie mogą odzwierciedlać konkretnych obiektów. Wtedy masz szanse na duży zbyt.
Pokazana nastawnia z Gniezna jest zbyt charakterystyczna i nie wyobrażam sobie innego jej umiejscowienia niż na modelu stacji w Gnieźnie; przy takim projekcie cena jest kwestia drugorzędną.
 
S

slawek77

Gość
#7
Może się mylę ale nie da się zrobić budowli tak by pasowała w różne klimaty, każda budowla ma swoje otoczenie i swój zbyt, ale tak jak napisałem mogę się mylić !!
Jeden buduje taki klimat drugi taki i wybiera sobie budowle które mu pasują, dlatego na dana budowlę w Polsce zbyt jest marny, bo nie każdy chce to.
Przerabiałem już ten temat i wiem coś o tym, że nie ma sensu robić projektu drogiego bo i tak jest nie opłacalny i szkoda czasu.
Klecza górna czas wykonania około 40 może 50 godzin już nie pamiętam, sprzedaż 3 szt po chyba 60 zł więc można policzyć bardzo łatwo czy opłacało się siedzieć tyle czasu nad tym budynkiem ?
To samo dotyczy się wielu innych projektów.
Też przerabiałem listę kto chętny na to lub tamto, chętnych było kilku lecz po wykonaniu okazało się że większa połowa zrezygnowało.
@norbis97
Przepraszam że wtrącam się w twój temat lecz uświadamiam Ciebie jak to jest z naszym rynkiem.
Zrób kilka modeli nie masz nic do stracenia a sam się przekonasz jak to jest ;)

Mam trzech chętnych na budowlę bloku z płyty w skali TT ja raczej nie będę robić bo nie opłaca się dla trzech osób.
Więc jak byś robił to daj znać, lub daj informację na tym forum www.forumtt.pl że planujesz zrobić bloki.

@norbis97
Moje posty nie mają celu zniechęcenia Ciebie od wykonania tego czy tego, a jedynie uświadomienia naszych reali zbytu w tym kraju, choć szkoda że tak jest, i trzeba szukać zbyt zagranicą, i dla nich wykonywać budowle zagraniczne a nie Polskie

Pozdrawiam Sławek
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#8
Hmm, ale nie możemy rynku zbytu na nastawnię Gniezno zawężać do tych co chcą wybudować stację Gniezno i jest im potrzebny ten budynek. Oczywiście rynek zbytu jest istotny, ale jak widać producenci modeli lokomotyw czy wagonów znaleźli sposób aby na naszym płytkim akwenie nie trafić na mieliznę, to może przy budynkach da się podobnie. Myślę, że jak największa uniwersalność budynków, w tym przypadku nastawni może przynieść efekt. Np nastawnie w klimacie DRG których na naszych ziemiach pozostało mnóstwo, a nawet już w wolnej Polsce budowano nastawnie na podstawie tych projektów. Sporo osób może taką wykorzystać nawet jak nie jest to idealnie ta nastawnia z rejonu który zamierzają odwzorować.
 
S

slawek77

Gość
#9
Nie ma co porównywać takich firm co produkują wagony czy pociągi z nami, czyli z osobami co produkują infrastruktuę. Bo kolekcionerów wagonów jest w Polsce 999 osób, a co buduję makiety czy moduły jest ich 200 i każdy chce coś innego. Oczywiście liczby podane są zmyślone ;) ale tak mniej więcej to wygląda.
Np. jak ROCO czy TILLIG lub PIKO wprowadzi powiedzmy wagon PKP to sprzedaż jest prawdopodobnie w kilku set szt i to się opłaca bo ta sprzedaż pokrywa koszty projektu i wyprodukowania.

My czyli co robimy budowle spędzamy xx godzin na danym projekcie,sprzedaż danej budowli w rozsądnej cenie nawet nie pokryje kosztów wstępnego druku czy wypalenia, bo sprzedaje się w bardzo małej ilości.
Jak zbyt byłby przynajmniej na daną budowle w liczbie 15 20 szt to bez problemu robię wszystko jak leci bo wiem że spędzony czas przy zrobieniu czegoś jest opłacalny.

Dlatego coraz częściej odmawiam zrobienia tego i tego, no niestety ale tak trzeba bo jest to nie opłacalne.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

wojtek_

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 16 1
#10
@sławek77:
Dwa tematy:
1. Pruska budka dróżnika - robi Auhagen w H0 i N, pewnie będzie w TT ale jeszcze nie ma -więc?
2. Domy ze wsi - murowane chałupy, gierkowskie kostki i tym podobne peerele - budynki powtarzalne, prymitywne, powszechnie spotykane:
http://i.st-nieruchomosci-online.pl/9tvpnbl/dom-nieskurzow-stary.jpg albo
https://spplthumb.blob.core.windows...rzewiezienia-rozbiorki-wisznice-128329307.jpg
Zadne piko-roco nie zrobi tych pokrak a są one idealnym tłem dla gomułkowskich trzecioepokowych składów z kultową syrenką i kioskiem ruchu ;/
 
S

slawek77

Gość
#11
Budka nie problem zrobić i jest mała więc czas wycinania cegły na laserze, przeciętny około 20 30 min cena jak za czas czyli 20 30 zł zbyt ? max 5 szt w ciągu tygodnia, potem może jedna szt na tydzień ale to przy dobrych wiatrach.
Taka budka z wydruku cena ? hhhh na pewno więcej, a dlaczego tak sadze ? bo znajomy ma drukarkę na płyn coś w tym stylu, wydruk przepiękny ale cena kosmiczna za płyn :confused:

Kolejny budynek czyli mieszkalny z cegły narysowanie czas minimum 30 godzin cena ? 200 jak nic bo samo cięcie na laserze to spokojnie 3/4 godziny w skali 1:87 i tu cena zaniżona do 50 gr za minutę cięcia.
Kto kupi w tej cenie ? może 1 dwie osoby max.
Kolejny budynek domek drewniany, aby go zrobić trzeba grawerować czas spokojnie 2/3 godziny cena podobna 200 zł
To było moje doświadczenie z Polskim rynkiem.

Teraz Niemiecki ;)
Lokomotywownia czas wycinania 2 godziny cena 180 zł sprzedasz w pierwszym dniu 3 szt + inne rzeczy ;) kolejnych dni nie opisuję ;)

@norbis97 szukaj zbytu na Niemcach Węgry Czechy itd.. bo inaczej zaczniesz myśleć o zamknięciu działalności tak jak ja ;) przede wszystkim giełdy zagraniczne !!! i sukces po czasie murowany.
A to co będziesz miał zrobione to z czasem coś sprzedasz na Polskę ;)

@norbis97 tak z czystej ciekawości jaka cena była by za tą nastawnię ?
W kartonie cena około 60 zł bez dachówki tylko prosty dach, i jest to tylko porównanie ceny i nie mam zamiaru jej robić !!!!!!!!!!!
[DOUBLEPOST=1505855212,1505854834][/DOUBLEPOST]O jeszcze porównanie na Polski rynek hit tygodnia stacja CPN przepiekana, sporo ludzi się jarało i co z tego że się jarało ale sprzedasz po dwóch tygodniach szt 2 :LOL: i to za bagatela 25 zł sprzedaż marny ;)
Małe sprostowanie 5 szt poszło na http://www.swiatmodeli.com tam możecie też kupić ;) więc zapraszam chętnych ;)
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#13
Odkopie temat gdzyz natrafiłem na ciekawy wpis na stronie grupy na Facebook'u "Stacja Pyskowice - Kolej Aglomeracyjna dla GOP"

Dla zachowania pamięci tego obiektu, który naszym zdaniem winien być włączony do rejestru zabytków i spełniać rolę muzealną, wykonaliśmy własnym zaangażowaniem szczegółowe pomiary i dokumentacje fotograficzne nastawni bramowej Pk5.
288496541_3216545011967017_3052527093554201516_n.jpg



https://www.stacjapyskowice.info/pk5

Wkrótce pojawią się także materiały poświęcone nastawni Pk6.


Co ciekawe, jak napisano w jednym z komentarzy, pomiary były wykonane z myślą o..modelarzach, wiec nie powinno być problemu z ich otrzymaniem