• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Poligon doświadczalny/ ośla łączka/ przyszły plac zabaw ...

OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
No dobra, grupa postojowa jest ogarnięta na poziomie jak z posta powyżej...
Trzeba jakoś tym sterować, tak więc powstaje maksymalnie zminiaturyzowany pulpit do sterowania tym bałaganem...
Załaczanie torów za pośrednictwem przekaźników.na 24Vdc realizują przełączniki dzwigienkowe...
Impuls na rozjazdy 16Vac dają łączniki impulsowe ( odzysk ze starej elektroniki)...
Mocowanie ich też z materiału z odzysku...
Ogólnie wyglada to jak poniżej ( część jeszcze niepomalowana)...
Improwizowane przyciski z termokurczki...
IMG_20240111_213131133.jpg
IMG_20240111_213103182.jpg


Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
...pulpit ogarnięty, fajnie pięknie by się wydawało..., ale niestety po podłączeniu przekaźników mających załączać tory stacyjne i podaniu 16Vac z zasilacza, zasilacz z miejsca zaczął pracować jak na zwarciu ( pewnie obciążenie jeszcze nie było tragiczne, bo zabezpieczenie nie wybiło).
Co podłączyłem, to wypiąłem i znów ten sam efekt. Po przemierzeniu wszystkiego wyszło, że pewnie skopałem lutowanie wtyczki ( rejon pinów z 25Vdc i 16Vac)...
Cóż, jutro za nastawnik, więc koniec zabawy i szykować się na rano....
IMG_20240114_234939891.jpg


Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Po przebojach jakie miałem ( przelutowanie / wymiana złącza, usunięciu paru innych problemów) zaczynam się ogarniać...
Pulpit działa. Na chwilę obecną, przekaźniki podające napięcie na poszczególne tory działają, oznaczone mam już przewody sygnałowe do sterowania rozjazdami - teraz tylko pospinać instalacje do kuoy...
Rzut oka na ...pajęczynę ( kable jeszcze niepospinane w wiązki docelowe)...
IMG_20240131_202750399~2.jpg
Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Dobra..., pomału do przodu...
Napędy maja podolutowywane przedłużenia przewodów i są popodłączane do przekaźników, "+" przekaźników przez styki pomocnicze napędów też połączone i powpinane są ( częściowo) przewody sygnałowe z pulpitu.
Brak jeszcze napędów do anglika, ale to przedemną ( chyba kupię nowy rozjazd z Fl.) i będę dopiero kombinował z obwodem sterowania dla tej części układu torowego.

IMG_20240208_211747200_HDR~2.jpg


A na chwilę obecną pozostaje się szykować na służbę...

Pozdr,...

ps. niestety, muszę popatrzeć po szpargałach czy niemam słabszego kondensatora, bo po pełnym naładowaniu ten przy mostku Gretz'a daje mi 32 Vdc...
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
100 0 0
Dobry wieczór,

ps. niestety, muszę popatrzeć po szpargałach czy niemam słabszego kondensatora, bo po pełnym naładowaniu ten przy mostku Gretz'a daje mi 32 Vdc...
Niestety, każdy kondensator podniesie napięcie o około 1,42 raza (do wartości szczytowej napięcia przemiennego) minus około 1V spadku na mostku prostowniczym. Kondensator o mniejszej pojemności jedynie będzie się szybciej rozładowywał pod obciążeniem, obniży to napięcie średnie, ale nie maksymalne.

Jeżeli to napięcie stałe służy jedynie do zasilania przekaźników, to według karty katalogowej - przekaźniki RM84 na 24V mają maksymalne napięcie pracy cewki ok. 60V (przy temperaturze 20 stopni Celsjusza), tak więc nic im się złego nie stanie. :)

Z poważaniem,
Maxxc
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Jeżeli to napięcie stałe służy jedynie do zasilania przekaźników, to według karty katalogowej - przekaźniki RM84 na 24V mają maksymalne napięcie pracy cewki ok. 60V (przy temperaturze 20 stopni Celsjusza), tak więc nic im się złego nie stanie. :)
Właśnie sęk w tym, że jako "odzyskowy materiał" mam nie tylko takie przekaźniki w podstawce na ojroszynę, ale też takie wynalazki modułowe na bazie kontaktronu ...
IMG_20240208_222436538~2.jpg

...po lewej wspomniany przez Ciebie i
po prawej ww wynalazek...
IMG_20240208_222552137_HDR~2.jpg

No i większe zbliżenie na "tabliczkę znamionową"....

Pozdr,...

ps. o wspomnianym współczynniku pamiętam jeszcze z lekcji elektrotechniki w technikum i muszę własnie z tym napięciem.średnim pokombinować;)

ps do ps. z tego co wynika z "tabliczki..." to maksymalna.temperatura to akurat 50°C
 

Maxxc

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
100 0 0
Dzień dobry,

Te przekaźniki Wago to "zwykłe" mechaniczne przekaźniki interfejsowe, nie kontaktrony. :)
Wedle karty producenta mają tolerancję napięcia -15% - +20%, więc do 28.8V.

A nie myślał Kolega, żeby zamiast mostka prostowniczego dać pojedynczą diodę i kondensator? Zrobi się z tego po prostu prostownik jednopołówkowy, co mocno obniży napięcie średnie.
Ewentualnie - dużo diod prostowniczych szeregowo (na przykład 1N4007 (mają 1A prądu przewodzenia, wystarczy)), na każdej spadnie pod obciążeniem powiedzmy 0,7V, to taki łańcuszek 10 sztuk da 7V obniżenia napięcia.
Jeszcze opcja - z każdym takim przekaźnikiem dać szeregowo rezystor, tylko nie ma w karcie katalogowej podanej wartości prądu cewki + diody świecącej, żeby można go było dobrać.

EDIT: Znalazłem kartę katalogową przekaźnika z tego modułu Wago. Jest to APE30024 Panasonic. Może Kolega spróbować dać szeregowo z każdym takim przekaźnikiem rezystor około 1kom (od 470om w górę, bo nie znam prądu diody świecącej) i napięcie powinno spaść do rozsądnych granic na zaciskach.

Z poważaniem,
Maxxc
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Dzień dobry,

Te przekaźniki Wago to "zwykłe" mechaniczne przekaźniki interfejsowe, nie kontaktrony. :)
Wedle karty producenta mają tolerancję napięcia -15% - +20%, więc do 28.8V.

A nie myślał Kolega, żeby zamiast mostka prostowniczego dać pojedynczą diodę i kondensator? Zrobi się z tego po prostu prostownik jednopołówkowy, co mocno obniży napięcie średnie.
Ewentualnie - dużo diod prostowniczych szeregowo (na przykład 1N4007 (mają 1A prądu przewodzenia, wystarczy)), na każdej spadnie pod obciążeniem powiedzmy 0,7V, to taki łańcuszek 10 sztuk da 7V obniżenia napięcia.
Jeszcze opcja - z każdym takim przekaźnikiem dać szeregowo rezystor, tylko nie ma w karcie katalogowej podanej wartości prądu cewki + diody świecącej, żeby można go było dobrać.

EDIT: Znalazłem kartę katalogową przekaźnika z tego modułu Wago. Jest to APE30024 Panasonic. Może Kolega spróbować dać szeregowo z każdym takim przekaźnikiem rezystor około 1kom (od 470om w górę, bo nie znam prądu diody świecącej) i napięcie powinno spaść do rozsądnych granic na zaciskach.

Z poważaniem,
Maxxc
Dzięki za przegrzebanie "kwitów"... Ogólnie zrobiłem przegląd przydasiów i na tym bazuję...Coś tam.się wykombinuję z tego co mam..., tylko muszę przejżeć nagromadzone to tu, to tam zasoby...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
No to "Alleluja i do przodu"...Ale nie bez komplikacji... Przy przekaźnikach WAGO nie zwróciłem uwagi na dość istotny szczegół - polaryzacja napięcia sterującego - co spowodowało lekką stratę czasu, ale tragedii nie było...
Pomijając brak dwóch napędów od "anglika" i po zmostkowaniu sygnału sterujacego ( pominięcie tego czego brakuje w tym miejscu ) mam sukces - sterowanie działa...
Efekt poniżej...
Teraz pozostaje dokupić brakujące rozjazdy, położyć popodpinać tor i sterowanie i można się brać za teren...
Jak dobrze pójdzie, to do końca miesiąca może się wyrobię ...

Pozdr,...

ps. pospinanie kabli w wiązki to już drobnostka...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Kurcze... Jest dobrze... Na drugim segmencie pojawiły się tory nr 1 i nr 2.
Elektryka ogarnięta ( widok od dołu i od góry)...
IMG_20240212_211359351~2.jpg
....
IMG_20240212_211225122~2.jpg

...
Jeszcze tylko zamówić te pierońskie rozjazdy...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Ogólnie nie wszystkie tory jeszcze leżą..., a instalacja jest robiona pod docelowy układ. A co do DCC z przesiadką problemu niebędzie... Ale na to jeszcze trochę czasu i finansów będzie trzeba, więc chwilowo jest jak jest...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
...roboty torowe stoją, bo czekam od prawie miesiąca na rozjazdy z modelmanii ( hurtownik ponoć im jeszcze niedosłał:mad:), ale to nieznaczy, że nic się nie dzieje...
W końcu znalazłem odrobinę czasu i dzisiaj znów siedziałem w kablach...
Skończyło się przelutowaniem złączy, bo ta prowizorka z CA okazała się totalną porażką...W zwiazku z powyższym 52 piny zostały zarobione...
IMG_20240311_210308844~2.jpg
IMG_20240311_210316981~2.jpg
IMG_20240311_210545356.jpg

...52 piny jak z foty nr 3 ( wersja.męska i żeńska)... Żona patrzyła na mnie z politowaniem...

Pozdr,...

ps. zarabiane bez żadnych zaciskarek dedykowanych mollexom itp...
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.517 33 0
Przemku jakie tam mają być rozjazdy ??

Pilnuj MM z tymi torami. Ostatnio mam wrażenie że jest jakiś problem z zaopatrzeniem w tory. Co prawda odczułem to przy zamówieniu na Tilligi.... no ale kto wie czy ten problem się nie powiela i w Nce.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
Przemku jakie tam mają być rozjazdy ??

Pilnuj MM z tymi torami. Ostatnio mam wrażenie że jest jakiś problem z zaopatrzeniem w tory. Co prawda odczułem to przy zamówieniu na Tilligi.... no ale kto wie czy ten problem się nie powiela i w Nce.
Szymon, ogólnie jest jakiś problem, bo czy MM, czy nawet Makieta, jak popatrzysz na stany magazynowe, to odnosisz wrażenie, że zamówią towar jak dostaną zamówienie... Może łańcuch dostaw klęka, bo i na Conradzie z Rokuhanem jest podobnie...
Pozdr,...

ps. Fl 22265+22267+ anglik 222xx*
*) końcówki numery niepamiętam;)
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.045 18 0
Problem z dostawami kontenerów z Dalekiego Wschodu przez Zatokę Adeńską i w konsekwencji przez Kanał Sueski. Jak ktoś chce być pewny transportu, to ładunek musi okrążyć Afrykę, a to trwa.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.517 33 0
To jeśli nie chcesz stanąć z robotą na długie miesiące to szukaj rozjazdów w innym miejscu. Widziałem że coś jest w Makieta.pl.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
...tak z kronikarskiego obowiązku...
Rozjazdy zamówione w C.( przysłali kod rabatowy, to nawet taniej jak w MM wyszło, zobaczymy jak z doręczeniem będzie), wiązki na modulach porobione, ale parę baboli trzeba ogarnać na jednym złączu...
Teraz tylko kurier i dalej z robotą...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.452 72 3
...Alleluja...rozjazdy zamówione 13.03 w Conradzie doszły dziś..., co prawda wyprzedziły je te z MM ( o 1,5 tygodnia), ale i tak się przydadzą...
Niby Fl ma montownie w Rumuni, ale tempo jakby kontenerowcem z Chin płynęło ( no dobra, zamówione było jeszcze podwozie do wąskiego toru, to może czekali na komplet do zamówienia)

Pozdr,...
 

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
486 4 0
No to ja chyba miałem szczęście. Zamówione rozjazdy ręczne i flexy w poniedziałek, przyszły w czwartek. No ale na stronie przy produktach pisało ile jest na stanie więc mieli od ręki.