• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Poligon doświadczalny/ ośla łączka/ przyszły plac zabaw ...

OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
To były najprostsze, najtańsze przyciski impulsowe ze sklepu elektronicznego... Kupiłem tego paręnaście sztuk i zabudowałem parę lat temu, więc niestety chwilowo nie pomogę ( chyba, że znajdę coś, co pomoże w odpowiedzi na pytanie).

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
A w ramach kronikarskiego obowiązku...
Temat żyje, tylko stany magazynowe zrobiły psikusa... Muszę zakupy interwencyjne zrobić...
...cóż..., data ostatniego wpisu trochę mnie zaskoczyła - zasuwa ten czas.
Przez ten czas wizja mi się lekko zmieniła...
Ten moduł będzie zdeka mieszanką Flesia i Kato z opcją wjazdu na /zjazdu z potencjalnych dodatkowych modułów (ok 4,5-5,5 mb z uwzględnieniem przejazdu "w tunelu" za szafą), które już będą na Kato ( coś na modłę Ttrack'a) oraz zjazdem w tory postojowe - stacja z trzema torami ogólnie okazała się za ciasna - brak miejsca na dodatkowy tabor.
Po zaoraniu i zeszlifowaniu powierzchni pod tory wygląda to tak...
IMG_20231008_220101380.jpg ... IMG_20231008_220032577.jpg ...
...na dolnym zdjęciu brak jeszcze toru prowadzącego ze stacji na "dużą pętle" jaka będzie dodatkowo po podpięciu przyszłych modułów - muszę dokupić rozjazd krzyżowy podwójny ...znaczy się anglika:LOL:

Pozdr,...

ps. wstyd przyznać, ale brat zapowiedział nalot po trasie z Białegostoku do Wrocławia i zrobił reklamę swemu Juniorowi ( lat 3), że wujek ma makietę i pewnie puści jakiś pociąg... Trochę by była wiocha jakby nic niepojechało...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
ps. wstyd przyznać, ale brat zapowiedział nalot po trasie z Białegostoku do Wrocławia i zrobił reklamę swemu Juniorowi ( lat 3), że wujek ma makietę i pewnie puści jakiś pociąg... Trochę by była wiocha jakby nic niepojechało
...cóż..., lekka wiocha wyszła, bo zapomniałem sprawdzić czy po dwóch latach coś będzie w stanie pojechać po torach które zarosły syfem, a IPA niedał rady... honor poratowała HGe 4/4 w 0m...

A poza tym prace drgnęły...
IMG_20231128_172041389.jpg
...układ torowy po pomalowaniu akrylami...
IMG_20231128_214350859.jpg
...ze wstępnie machniętymi pagórkami ( jeszcze mokry wikol)...
Także tak, z kronikarskiej powinności...

Pozdr,...
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
Rozpuszczalnik ekstrakcyjny, benzyna ekstrakcyjna... Niektóre firmy nie używają tej nazwy bo się "boją" akcyzy ;) od słowa "benzyna".

Polecam do czyszczenia tworzyw i różnych powierzchni (malowanych proszkowo). Ładnie schodzą tłuszcze, idealnie czyści z wszelkiego rodzaju klei z butelek (etykiety). Czyści tesztki klejów po taśmach (brązowych, przezroczystych, itp.). Lepsza od acetonu w wielu przypadkach.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
Rozpuszczalnik ekstrakcyjny, benzyna ekstrakcyjna... Niektóre firmy nie używają tej nazwy bo się "boją" akcyzy ;) od słowa "benzyna".

Polecam do czyszczenia tworzyw i różnych powierzchni (malowanych proszkowo). Ładnie schodzą tłuszcze, idealnie czyści z wszelkiego rodzaju klei z butelek (etykiety). Czyści tesztki klejów po taśmach (brązowych, przezroczystych, itp.). Lepsza od acetonu w wielu przypadkach.
...zastosowania techniczne znam, ale do modelarskich celów takich jak czyszczenie torów to niestosowałem,...dzięki za podpowiedz.

Pozdr,...
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
Trzeba tylko uważać bo ma intensywny zapach i nie przesadzać z ilością. Szybko paruje (może nie tak szybko jak aceton). Dobrze jest mieć dobrą wentylacje.
 

MisioPas

Aktywny użytkownik
Reakcje
549 4 0
Dobre rzeczy są drogie (IMHO tu sekret tkwi nie w patyku czy w gąbce, ale w płynie)

aha i zapomniałem (skleroza). Mam jeszcze coś takiego (cena również w okolicach 45 eur) , ale czyści kiepsko:

https://www.conrad.pl/pl/search.html?search=wagon CZYSZCZĄCY SKALA n

natomiast wnuczka uwielbia trakcję "potrójną" czyli jeżdżący skład trzech czyścików:

1) Fleś, 2) wagon minitrixa, 3) Tomix
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
Tak z kronikarskiego pitolenia...
Elektryka ogarnięta ( docelowo już pod DCC, więc bez nadmiernej ilości sekcji zasilania), rozjazdy działają ( muszę je poopisywać i skorygować podłączenie przycisków - ale po podpięciu zasilania jest ok, kontrola rozjazdów wpięta w wago z myślą o uzależnieniu semaforów( raczej świetlnych) - do tego jeszcze daleko), zwarć w torach niestwierdzono...

Na rzucie ogólnym widać zarys grupy postojowej ( te dwa rozjazdy z fleksami)....
IMG_20231211_215757827~2.jpg
IMG_20231211_215816753~2.jpg
IMG_20231212_143005022.jpg

Pozdr,...

ps. w fazie gdybologii stosowanej jest odbicie na dodatkowe moduły "mobilne"...
Wyjazd ze stacji będzie po "angliku" z odbiciem w prawo...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
Rzeźby ciag.dalszy..., zaczyna się kształtować grupa postojowa... Na święta w wersji "byle by coś mozna.było wepchnąć"...
Dokupić muszę jeszcze ze trzy rozjazdy i anglika do docelowego układu...
Na.chwilę obecną tory elektrycznie podpięte, pozostaje jeszcze sterowanie.napędów do rozjazdów. Z napędami też będzie ciekawie, bo pod rozjazdami ciasno będzie...
IMG_20231214_210809839.jpg ...
Dzisiejszy zakres prac, to kawałek z gołym korkiem...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
Takie tam znów kronikarskie...
Trochę mi odbiło i sam chyba sobie robię pod górkę i po piachu...
W ramach głowicy rozjazdowej nastawianie przebiegu (manewrowego) odbywać się będzie jednym przyciskiem na przebieg.
Do tego celu zastosowane będą przekaźniki ( relpol w podstawce na euroszynę, w razie defektu wymiana zajmuje dosłownie chwilę) z cewką na 24Vdc - tu będzie dodatkowo mostek z kondensatorem, co dodatkowo podbije napięcie do 22-24Vdc, a zasilanie z obwodu rozjazdowego 16Vac.
Z racji lokalizacji grupy postojowej , konieczne było zrobienie wiązki przewodów do sterowania odrębnym pulpitem - finalnie zalutowane zostało 25 żył ( takie złącze wyszperałem złącze w szpargałach) wyprutych ze skrętki - przewód linkowy, coś koło 0,25mm². Może na początku wydawać się za dużo, ale jak coś, to mam rezerwę pod sygnalizację nastawienia rozjazdów.
Finalnie, roboty wyszły mi jak w PKP PLK, czyli totalnie w plecy, ale czasem trzeba się zwyczajnie poopierniczać od czasu do czasu...
Niestety, ale będę musiał dokupić przyciski impulsowe, bo została mi tylko jedna sztuka, co powoduje dodatkowe opóźnienia:mad:
IMG_20231221_233033272.jpg ...
pajęczyna - dodatkowo założone są już napędy...
IMG_20231221_233108217~2.jpg ...
ostatnia sztuka na magazynie...

Pozdr,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.429 72 3
Przyciski znalezione, tylko jeszcze zamówić... Poza tym, coś tam pomału grzebie. Finalnie sterowanie rozjazdami będzie indywidualne ( 2 przyciski na rozjazd) - 16 sygnałów, do tego 5 sygnałów sterujących przekaźnikami załączającymi zasilanie w poszczególnych torach - obwód 24Vdc (zostają 2 rezerwy). Czy jakoś uzależnie podanie napięcia na tor od przebiegu - jeszcze nie.myślałem nad tym, ale wydaje mi się to nadmiernym kombinowaniem...
Narazie pajęczynka coraz gęstsza...
IMG_20231230_211147677.jpg


Pozdr i lepszego 2024 niż obecny 2023...

ps. układ zasilania przekaźników najprostszy z możliwych - mostek Gretz'a z kondensatorem ( na multimetrze wyszło mi około 25Vdc).