• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm [Moduły] Szadek

OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#42
Ostatnio popadłem w totalny marazm i stagnację więc wyjazd na Salon Hobby był swego rodzaju ładowaniem akumulatorów. I tak też się stało, 3 dni obcowania z tyloma wspaniałymi ludźmi daje zawsze kopa. Podpatrzone pomysły, masa nowych i przede wszystkim zapał do pracy. Na pierwszy ogień poszła więc cała infrastruktura teletechniczna na Szadku oraz pozostałej części naszej makiety zrujnowanej przez lata użytkowania oraz jednego młodego złodzieja. Pognałem więc na stoisko przesympatycznego pana Zbyszka K. i zachwycony wyrobami, z listą numerków sięgnąłem po cennik.....
Podziałało to niemal jak modny ostatnio Ice Bucket Challenge. Nie twierdzę, że nie są warte swej ceny, ale parę godzin dłubaniny i ma się zaoszczędzone na połowę EU07 :D.
Na magistrali węglowej co prawda w bardzo niewielu miejscach stosowano słupy bramowe (głównie słup pojedynczy z trzema poprzeczkami) ale raz, że podobają mi się cholernie a dwa, większość modułów dwutorowych już ma słupy tego typu. Nie pozostało wiec nic innego jak sklecić pierwszą partię i zobaczyć jaki będzie efekt na makiecie.


IMG_6584.jpg IMG_6585.jpg
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#44
Hmm.... opis powiadasz. Tu za bardzo nie ma co opisywać. Ot patyczki do szaszłyków ze sklepu typu dużo, tanio, kiepsko o średnicy 2,3 mm docięte na wysokość 120 mm (słupy bramowe) lub też 100 mm (w wypadku pojedynczych) połączone poprzeczkami na klej typu wikol. Rozstaw słupów przy bramowych to 23 mm liczony między środkami słupów. Zbyszek Molenda kiedyś sugerował 19,5 mm ale IMHO wychodzą wtedy ciut za wąskie. Betonowe szczudła w przypadku słupów pojedynczych (pokażę je na makiecie w przyszłym tygodniu) zrobione są z kawałków pcv pomalowanych na szaro. Śruby i nakrętki to drucik przewlekany przez otworki 0,3mm a na końcach cieniutkie plasterki izolacji. Opaski przy szczudłach, łączenia słupów to też drucik. Nakrętki przy szczudłach to ponownie kawałki izolacji. Słupy od Kluby są rewelacyjne, mają jednak jedną drobną wadę. Są idealnie perfekcyjne a przez to nudne i powtarzalne. Do tego są identyczne na większości modułów. My staramy się przemycić na naszą makietę wszelkie ciekawe klimaty kolejowe jakie uda nam się zaobserwować podczas setek godzin spędzonych na szlaku. W przypadku linii teletechnicznej na Szadku pierwowzorem jest jeden z najpiękniejszych fragmentów linii 137:

_MG_4365.jpg _MG_4379.jpg _MG_4451.jpg _MG_4465.jpg
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#47
Izolatory spróbuję wytrawić razem z poprzeczkami ale jak nie będę zadowolony z efektu albo coś pójdzie nie tak to będę dziergał ręcznie. Robiłem już wiele izolatorów z ręki i z normalnej odległości oglądania detali na makiecie są nie do odróżnienia od np. toczonych czy trawionych. Trawienie znacznie przyspiesza i ułatwia proces tworzenia ale nie jest warunkiem koniecznym. Szafki kablowe i rury też będą robione z "niczego" czyli kawałek 3mm PCV docięty, doklejone coś co będzie imitowało drzwiczki, farba, patyna i naprzód :).
 

Lipaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#49
Zastanawiam się na tym samym czyli patyki do szaszłyków i do roboty i w związku z tym mam pytanie: Czy sprawdzałeś jak się ma średnica słupa w 1:1 do tego jaka jest średnica patyka?? Ja się zastanawiam czy izolatorów nie kupić w świecie modeli niecała złotówka za sztukę.
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#50
Przyznam że trawione izolatory mnie zafascynowały. Sam robiłem izolatory z profilu plastikowego o przekroju okrągłym (circa 3-4 zł za 20cm), dość szybko si robi, efekt zadowalajcy. Przy takiej ilości może być problem z powtarzalnością, ale to do opanowania.
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#51
Czy sprawdzałeś jak się ma średnica słupa w 1:1 do tego jaka jest średnica patyka??
A jak myślisz, czemu wybrałem patyczki o średnicy 2,3 mm? Generalnie średnica słupów waha się od 160 mm do 220 mm. Wymiary podzielone są na 3 grupy tolerancji (160-180, 180-200 oraz 200-220mm) i chyba najczęściej spotykanym wymiarem jest właśnie 200mm.
Ja się zastanawiam czy izolatorów nie kupić....
Policzmy potrzeby na naszą makietę: pojedyncze słupy z jedną poprzeczką - 11 szt x 8 izolatorów, pojedyncze słupy z dwoma poprzeczkami - 16 szt x 16 izolatorów, pojedyncze słupy z trzema poprzeczkami - 5 szt x 24 izolatory, bramowy słup z dwoma poprzeczkami - 8 szt x 32 izolatory daje 720 izolatorków czyli jakieś 684 PLN plus 11 PLN przesyłka. Ja się nie zastanawiam. Dopłacam 4 PLN i mam EU07 :D.
Będę powtarzał jak mantrę, praktycznie wszystko można kupić i pewnie wiele kupnych, fabrycznych rzeczy będzie wyglądało lepiej. Zrobienie makiety można zlecić, model można wyjąć z pudełka postawić na tory i bawić się tym do upadłego. Ja staram się natomiast pokazać, że wiele można osiągnąć samemu i to jest dla mnie sedno i sens modelarstwa.
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#52
Walki ze słupami kroczek naprzód, czyli zabrałem się za betonowe szczudła. Uznałem, że skoro makieta jest osadzona w realiach późnych lat 70-tych śmiało można je zrobić również na bramowych. Tak jak pisałem to po prostu docięty pasek spienionego PCV i pomalowany stosowną farbką. Efekt finalny niebawem, pojedyncze mam gotowe już zamontowane na makiecie ale mimo kilku wizyt zapominam zabrać ze sobą aparat... Tu na szybko komórką:
 

Załączniki

OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#55
Tak, na tych pojedynczych słupach są trawionki. Same słupy z izolatorami zrobił Piotrek Chorąży, ja dodałem tylko szczudła. Natomiast pozostałe (wszystkie końcowe, A-owe i H-owe) już robię od podstaw a teraz czekam na formatkę z trawionką.
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#56
Prace przy makiecie trwają na kilku płaszczyznach. Ja kończę elektrykę i skupiam się na module wydłużającym perony Paproków, (tam nie ma na razie co pokazać). Rajmund zaś, systematycznie zazielenia i wzbogaca w detale rejon posterunku odgałęźnego. Dużo pracy włożone w wypieszczenia szczegółów a postępów praktycznie nie widać. Niemniej jednak kilka zdjęć poniżej:

Pojawiła się zarośnięta droga i przybyło krzaczków...

IMG_6686.jpg IMG_6691.jpg

Stare zastąpiono nowym....

IMG_6692.jpg

Na rampie pojawiły się resztki poniemieckiego oświetlenia...

IMG_6696.jpg IMG_6697.jpg

A okolice nowej nastawni pokryły się zielenią niską, zarastającą również fundamenty starego budynku:

IMG_6698.jpg IMG_6699.jpg
 
OP
OP
Acid Rain 1973

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#59
Te słupy kratownicowe to Brawa,czy hand made?
To Wieśman wykopany gdzieś z szuflady, numeru katalogowego nie pomnę, a podwójna latarnia ma dorobione drugie ramie z łapy.
Niestety za tym modułem biegną nowe segmenty wąskotorowe, na których trwają prace stolarsko-budowlane i lekki chaos zaciemnia obraz.
 

Podobne wątki