• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Moduł na dwa tory

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#1
Przedstawiam tutaj stan obecny mojej pracy nad dwutorówką, niebawem skończę i zacznę następne 3 metry :)
 

Załączniki

OP
OP
Sello

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#3
Zaorane pole jest gipsowe :) zaorane pługiem z blaszki miedzianej z zębami ok 2 mm. Następnie posypane ziemią z prawdziwego pola zmieloną w ręcznym młynku do kawy. Reszta to radosna twórczość, a w zasadzie próba materiałów, technik i możliwości ( dlatego takie pstrokate) To mój pierwszy w życiu moduł, trenuję się, następny będzie bardziej realny,( mam nadzieję ) :)
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#5
Łyżka dziegciu w tej przeolbrzymiej beczce miodu.

Straszna pstrokacizna, w naturze nie występująca, żywa młoda trawa obok starej.
Zdjęcie robione z "lotu ptaka" nasza kochana ziemia tak nie wygląda.
Jaki jest cel umieszczenia płyt betonowych Yomb lub Jumbo (nie widze na zdjęciu kształtu otworów a to pozwala je odróżnić ) jak długo żyje nie spotkałem w szczerym polu przejazdu, z takimi płytami.
I jeszcze z wspomnianych płyt ta "kładka" wpoprzek drogi, rzeki ?
To coś dookoła drzewa przypomina mi ogród japoński, pieknie zagrabiony z odpowiednio umieszczonymi głazami itd.
Drzewo o czarnych lśniących konarach, może zdjęcie oryginału, coby przekonać niedowiarków.

Potencjał jak zwykle na starcie olbrzymi, wykonanie jak to w Polsce.
Dziwią mnie tylko głosy zachwytów, ocząt nie macie, czy obiektu do porównań.

Życzę powodzenia i większej dawki samokrytycyzmu.

Tym co się bezkrytycznie zachwycają. Bo Sello napisał, że modułu są w trakcie robienia.
Czyż nie Nemo?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#6
By mnie nie posądzono o wazeLLiniarstwo, trzeba było w Poznaniu popodglądać Leśmierz , wg. mnie mistrzostwo w zieleni. Tu niestety zgubny wpływ mistrza odcisnął swoje piętno :sad:
 

miki

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#7
No cóż, widzę dwa wyjścia.
1. (opcja low-budget) powyrywać te wszystkie Busche i inne kapitalistyczne wytwory high-tech, zrobić wszędzię matkę ziemię i operować sypanymi trawami.....albo
2. (opcja high-budget) oblepić całość matą z wysoką trawą i znęcać się nad nią barwnikami, nożycami, maszynką do golenia łba, obcęgami (spawarką ?? :twisted: )
 
OP
OP
Sello

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#8
Widzę że Nemo nadal w swoim zgryźliwym żywiole...

Kpt.Nemo napisał(a):
Straszna pstrokacizna, w naturze nie występująca, żywa młoda trawa obok starej.
Absolutna racja, wyszło beznadziejnie, ale na czymś trzeba warsztat ćwiczyć.

Kpt.Nemo napisał(a):
Jaki jest cel umieszczenia płyt betonowych Yomb lub Jumbo (nie widze na zdjęciu kształtu otworów a to pozwala je odróżnić ) jak długo żyje nie spotkałem w szczerym polu przejazdu, z takimi płytami.
A ja spotakałem , u mnie za osiedlem i ne będę tu umieszczał żadnej fotki tych płyt w oryginale, bo mi wisi co kto o nich myśli :)

Kpt.Nemo napisał(a):
Potencjał jak zwykle na starcie olbrzymi, wykonanie jak to w Polsce.
Ale pierdy.... w Polsce jest wiele pięknych makiet, ta do nich nie należy, ale jak już wspomniałem na czymś warsztat trzeba ćwiczyć.
Szkoda że w życiu nie widziałem ani metra makiety kolegi Kpt.Nemo ....

Zbyszek napisał(a):
Tu niestety zgubny wpływ mistrza odcisnął swoje piętno :sad:
:?: :?:

miki napisał(a):
1. (opcja low-budget) powyrywać te wszystkie Busche i inne kapitalistyczne wytwory high-tech, zrobić wszędzię matkę ziemię i operować sypanymi trawami.....albo
2. (opcja high-budget) oblepić całość matą z wysoką trawą i znęcać się nad nią barwnikami, nożycami, maszynką do golenia łba, obcęgami (spawarką ?? :twisted: )
zmiany będą ... zmiany są nieuniknione...
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
Patchwork wyszedł jak zwykle patchwork, ale skoro autor pisze że ćwiczy warsztat to
właśnie po to ćwiczy żeby się dowiedzieć co i jak.
Moja rada - dokończ to co masz, można pudrami przyprószyć te trawy aby złamać ich ostre kolorystyki.
Jak masz niezazieleniony kawałek to popróbuj też sypania trawy elektrostatycznej, były na forum opisywane metody również bez elektrosadzarki - na podłoże z klejem, na klej na folii, na matę trawiastą...
Ale za dużo czasu nie trać na poprawianie, moduł nawet nie najpiękniejszy zawsze się przyda,
tylko dawaj następne moduły.
Może jakieś łukowe? Bo na razie to ile w Polsce jest 2-torowych łukowych?
Nie wiem czy nawet 90deg łuk się zestawi.
 
OP
OP
Sello

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#10
ciekma napisał(a):
tylko dawaj następne moduły.
Może jakieś łukowe? Bo na razie to ile w Polsce jest 2-torowych łukowych?
Nie wiem czy nawet 90deg łuk się zestawi.
Zapraszam do budowy dwutorówki... ja popełnie jeszcze następne 3m prostej, ale może ktoś walnie łuk ? Tylko promień musi mieć z 4-5m żeby w miarę wyglądało.....
 

tomkowaty

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Kpt.Nemo napisał(a):
Łyżka dziegciu w tej przeolbrzymiej beczce miodu.
Koledzę, jak widać, doskwierają problemy wzrokowe (chociaż innym brak oczu zarzuca)oraz kłopoty w czytaniu. :>
Za to w swej tyradzie słownej "mówca" godny ... ominięcia? Wybacz, jakoś nie znalazłem tam nic konstruktywnego.

Kolega Sello wyraźnie napisał, że to "próba materiałów, technik i możliwości ( dlatego takie pstrokate)" I tu podpisuję się ryncyma i nogyma ;), że bardzo dobrą drogą jest najzwyczajniejsze w świecie eksperymentowanie. Zwłaszcza, że ktoś dopiero zaczyna przygodę, nie zna materiałów, nie wypracował sobie jeszcze techniki.

Ja sam jestem na etapie "prób i błędów" i wiem doskonale jaki to twardy orzech ...

Sello, nie jest tak źle :) Dobra rada, o której miki pisał, spróbuj z trawką sypaną. Ja też kleiłem z mat i bardzo szybko zaniechałem ten proceder, zwyczajnie nie podobały mi się te łatki i "nietonalne" przejścia w odcieniach trawy.
Głowa do góry, nie od razu Rzym zbudowano ... czy jak to tam szło :))

Serdeczności,
Tomek
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
tomkowaty napisał(a):
Kpt.Nemo napisał/a:
Łyżka dziegciu w tej przeolbrzymiej beczce miodu
Nemo przecież napisał nad czym trzeba popracować a to że napisał to w swoim stylu i dla niektórych może być nie zrozumiałe to już całkiem inna sprawa.
tomkowaty napisał(a):
łatki i "nietonalne" przejścia w odcieniach trawy.
Jak się klei z 2-3 mat to tak bywa. Trzeba nakupować więcej mat w różnych odcieniach i wysokości. Większy wydatek na początku ale zapasy starczą na długo lub też popróbować z trawką elektrostatyczną,z której uzyskiwanie mat trawiastych opisane jest tutaj
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#13
A może jednak warto się zastanowić przed publikacją swoich osiągnięć bo patchwork niestety na tym module wyszedł katastrofalnie. Nie do końca rozumiem ideę eksperymentu tak gorąco popieraną przez tomkowatego. Sposoby wyklejania maty można przetestować na kawałku tekturki a do porównania z rzeczywistością wystarczy wyjrzeć za okno. Szkoda skrzynek i włożonej pracy w położenie torowiska bo pomysł ciekawy i mógł wyjść z tego naprawdę fajny segmencik. Przedpiśca nie może się doszukać konstruktywnych elementów w wypowiedzi Nemo bo widocznie zakończył czytanie postu na zamieszczonym cytacie. IMHO zawiera konkretnie wytknięte błędy popełnione przy budowie i wnoszą one więcej niż pianie z zachwytu w stylu Michała22.
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.518 33 3
#15
Panowie, spokojnie!

Prawda leży po środku. Sello wykonał kawał roboty i ma już przejezdne moduły, a nie tylko teoretyzuje na forum - i o to chodzi. Nemo ma rację pisząc, że to pstrokacizna - bo jak się spojrzy obiektywnie, to tak jest. Moim zdaniem dyskusja tutaj powinna być konstruktywna, a nie polegać na niepotrzebnej pyskówce (zbyt dobrze znam to z FM).

Poprzez konstruktywne uwagi pomożecie Sello w "urealnieniu" wyglądu modułu, a równocześnie dacie konkretne wskazówki takim osobom jak ja: będę dopiero robił zieleń na swoim module i już widzę, że patchwork jest łatwy w wykonaniu (bo nie potrzeba elektrosadzarki) i równocześnie tak samo łatwy w schrzanieniu. Ale da się to zrobić - co widać po różnych modułach wykonanych z maty.

Sello, żal mi ciebie, że "zmarnowałeś" (oczywiście rozumieć to należy w kontekście) trochę czasu i kasy na cały moduł; AcidRain1973 ma rację sugerując wykonywanie prób "na tekturce". Ale nie denerwuj się ani sytuacją, ani (uzasadnioną) krytyką, tylko podejdź do tego na spokojnie - jeśli nie chcesz zmieniać tego modułu, to już wiesz jak robić następny.

Ja osobiście słucham tych, którzy są lepsi ode mnie. Czytam dalej ten wątek i wyciągnę konkretne wnioski co i jak robić na swoim module, a czego unikać. Wymiana doświadczeń i wzajemna pomoc - to powinno być celem tego naszego forum.
 
Reakcje
0 0 0
#16
A tak nieco z innej beczki, to w jaki sposób rozwiązałeś zagadnienie elektryki modułów Sello :?:
Jestem bardzo ciekaw, bo sam po zbiciu skrzynki i przymiarce torów nie mam żadnego pomysłu jak rozwiązać problem elektryki, na której nie znam się kompletnie. A z doświadczeń innych osób wiem, że nie warto przymocowawać torów na stałe i pracować nad terenem dopóki modół nie jest przejezdny.
 

miki

Użytkownik
Reakcje
7 0 0
#17
Sprawa jest prosta jak 100m drutu w kieszeni, wystarczy naśladować matkę naturę.
1. Niczego nie drzemy, maty idą w odstawkę...
2. Robimy matkę ziemię (szerokie pole do popisu, Sello już to opanował)
3. Sypiemy krótki podkład (trawa 2mm, raczej brązowa, szkoda że nie ma szarej)
4. Sypiemy średni podkład (stare łodygi, kolor powiedzmy "sianowaty" + brąz)
5. Sypiemy różne odcienie zieleni, ale nie wszędzie, niech zostaną łysiny i po sprawie.
6. Pracujemy dalej nad detalami - krzaczki, "łopiany", kwiatki, pszczółki.....
Proste ?? :cool: Dla malkontentów: zapewniam, elektrosadzarka nie jest konieczna :D
 
OP
OP
Sello

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
634 6 1
#18
Acid Rain 1973 napisał(a):
A może jednak warto się zastanowić przed publikacją swoich osiągnięć bo patchwork niestety na tym module wyszedł katastrofalnie.
Jak nie opublikuję to się nie dowiem co jest kiepskie... prawda...? chyba między innymi po to jest takie forum ?

miki napisał(a):
Na 3 metrach modułu??? Niezła próba...
Wierz mi że i tak nie przykleiłem jeszcze wszystkiego co zakupiłem :)


garcia ramirez napisał(a):
skoro Sello pisze, że mu to "wisi"
Kpt.Nemo napisał(a):
Skoro Ci to wisi czemu prezentujesz swoje dokonania, a może nie wisi Ci tak do końca, może to asekuracyjna postawa na wypadek niezasłużonej krytyki.
"wisi" wyrwane przez kolegów z kontekstu, chodziło mi o to że Kpt.Nemo nie widział płyt jumbo w szczerum polu, ja widziałem i to wystarczy.

A tak na koniec reasumując, dziękuję wszystkim za opinie, zaznaczę WSZYSTKIM. Fakt gdzy tak popatrzyłem, jest pstrokata.... poprawi się.
A teraz pytanie, głównie do tych co krytykowali, bo już się dowiedzałem co jest żle, czy jest coś na tych segmentach o.k.? A jeśli jest, to co wam się podoba?
 

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#19
Mnie osobiście podoba się torowisko i tylko ono. Ładnie zaszutrowane i pomalowane (szyny).
Jaką farbką malowałeś i jak :?:

pozdr
i czekam na poprawę zieleni :razz:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#20
Jak nie opublikuję to się nie dowiem co jest kiepskie... prawda...? chyba między innymi po to jest takie forum ?
Oczywiście że po to. Nemo trochę przegiął, ale domyślam się że chodziło mu o nadmiar wazeliny zamiast rzeczowej krytyki. Nemo ma alergię na wazelinę.
Co do płyt Jumbo to nie chodziło chyba o to że są w szczerym polu, tylko czy dosunięte są do szyn na przejeździe? Tam raczej specjalizowane płyty z metalowymi krawędziami powinny być.
A z kłądką to NEmo nie zrozumiał, to były jak się domyślam przymiarki do drogi,
ale nie wiem czy nie powinny być równolegle do osi drogi a na łuku uzupełniane betonem.

Sello napisał(a):
czy jest coś na tych segmentach o.k.? A jeśli jest, to co wam się podoba?
Podoba mi się pole. Nie wiem czy jest ono prawidłowo zrobione, nie jestem agrotechnikiem,
ale mi sie podoba :) Chodzi mi o te zielone grządki.
Motyw z trawą wokół drzewa i ostańca też zmyślnie uchwycony.
Przede wszystkim podoba mi się, że te moduły w ogóle są!

Co do torów - czy ten szary szuter to niedomalowany czy tak ma być że jest przejście stara/nowa podsypka?
 

Podobne wątki