• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Kolej piaskowa z miniaturze

OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#81
20240520_195223.jpg


Pozwolę sobie na małą autoreklamę :oops:
W najnowszym numerze magazynu Stalowe Szlaki ukazał się myślę ciekawy artykuł opisujący historię piaskowni Pyskowice oraz przejazdu pociągu specjalnego w 110 rocznicę uruchomienia piaskowni. W artykule ważne daty, ciekawe zdjęcia i zestawienia taboru. Zachęcam do zakupu magazynu!
A moim marzeniem jest zbudować stacje piaskowni Pyskowice w H0 :eek:
INO Pioch! :D
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#82
Na tegorocznych Trybunałach nabyłem kilka drobiazgów do swoich piaskowych projektów. Przez kilkanaście lat biegałem z aparatem po piaskowych torach... wymyśliłem sobie siebie stojącego na skraju lasu i czekającego z aparatem na pociąg...

20240630_173000.jpg


Nie wiem tylko, czy nie za chudy ten focista!
Niestety koparka znowu nawaliła i nie wiadomo kiedy zjedzie skład pod załadunek...

20240630_173132.jpg


Ino pioch!
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#83
Zapraszam na otwarcie pola piaskowni Hrabiego Bognera Von Radlińskiego! :ROFL:

W maju 2023 rozpocząłem realizację projektu „niewielkiej makiety do zdjęć”. Chciałem ukazać modele piaskowe w naturalnej scenerii… już wiem, że nie był, to do końca dobry pomysł. Kolor żółty – piasku na zdjęciach rodzi wiele problemów w obróbce zdjęć i naturalnemu oddaniu kolorów. Stąd kolory na różnych zdjęciach, a już na pewno monitorach istotnie od siebie odbiegają. Mimo wszystko był to dla mnie pierwszy poważniejszy projekt, gdzie dużo się nauczyłem i daj Boże wykorzystam to przy kolejnych projektach… tak to wygląda...

1.JPG


Zdjęcia chciałem wykonać na zewnątrz w zachodzącym słońcu i też tak zrobiłem. Niestety słonko świeciło za ostro i wyszło tak, że musiałem troszkę zdjęcia obrobić. Całość ma prezentować kopalnię piasku z dwoma poziomami dla koparek podsiębiernych i nadsiębiernych wraz z indywidualnym torem dla każdego poziomu, jak to ma miejsce w rzeczywistości.
Aby urozmaicić makietę i troszkę podszkolić warsztat wykonałem koparkę przedsiębierną o czym pisałem. Dostawię jej jeszcze jakiś pracowników, ale nie trafiłem dotąd nic, co mi będzie odpowiadać… kopareczka tak się prezentuje…

202408071751.JPG


W celu udostępniania kolejnych połaci lasu na szczycie wyrobiska pracuje spychacz rozgarniający piasek… później nastąpi wyrąb…

202408071751-2.JPG


Na skraj kopalni przez długie lata przyjeżdżali miłośnicy kolei w tym ja uwieczniający pracę lokomotyw przy załadunku pociągów przez koparki… no są i oni, a może to ja… :p

202408071800.JPG


Oto, jak prezentuje się mój pierwszy piaskowy parowóz. Ty2-4505 kopalni piasku Szczakowa ze składem wagonów 15W. Zdradzę, że kończę pracę nad artykułem o historii i modelach tych w mojej ocenie bardzo urokliwych wagonów. O publikacji pozwolę sobie Was poinformować! :cenzura:

202408071755.JPG


A to może jeszcze jeden kadr… zawsze podobały mi się zdjęcia od czoła, gdzie rolki pięknie się odznaczały wystając poza skrajnię taboru. Jakaś tam próba powtórzenia tego w modelu… jednak głębia nie do końca dobrze dobrana :rolleyes:

202408071759.JPG


To chyba na tyle… cieszę się, że udało mi się ukończyć jakiś etap w mojej kolejowo-modelarskiej pasji. Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia już w trakcie budowy wymyśliłem, że można zrobić z tego makietę prezentacyjną. Jest pomysł na realizację z niewielką stacją techniczną z tyłu. Co prezentować… hmm… mam na teraz koncepcję trzech piaskowych składów… Tp4 z 15W, Ty2 z 409V oraz M62 z 418V. Pytanie tylko, czy ktoś zechce zobaczyć to na żywo? Bo sam nie wiem, czy angażować się w dalsze etapy formy prezentacyjnej jeśli nie ma czego pokazać… :niepewny:

A to może jeszcze jeden kadr? No cóż mogę poradzić… mnie ten widok cieszy, jak dziecko! Jestem nieobiektywny wobec siebie… INO PIOCH! :love:

202408071807.JPG
 
Ostatnio edytowane:

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.389 442 99
#86
Jeśli mogę napisać swoją uwagę. Rozmiar stacji wzbudza podziw. Po swoich doświadczeniach z budową makiety stacji Wysoka Gorzowska wiem już, że nikt nie namówi mnie już "w tym wcieleniu" do budowy podobnych rozmiarów makiety (7,3 x 0,6m). W Twoim przypadku trzeba założyć, że makieta będzie już "Twoją makietą życia". Obserwując obecny trend budowy makiet, choćby na podstawie ostatniej wystawy On traXS w holenderskim Utrecht, można stwierdzić, że zaczął obowiązywać trend małych makiet, przedstawiajacych jakiś wycinek konkretnego lub wyimaginowanego miejsca. Sami modelarze podczas rozmów przyznają, że mniejszą makietę łatwiej się buduje, przechowuje, transportuje. Jeżeli w życiu będę chciał jeszcze coś zbudować, to ustaliłem sobie, że nie przekroczę 3 m długości.
Zwróciłbym jeszcze uwagę na szerokość segmentów. Przy założeniu 90 cm będzie ciężko pracować przy budowie makiety w pobliżu połowy jej szerokości. Przy moich długich rękach uważam, że 60-65 cm to jest maksymalna szerokość umożliwiająca w miarę wygodną pracę przy budowie makiety.
Jeżeli Ciebie nie zniechęciłem, to życzę powodzenia w budowie! :)
Dopiero teraz doczytałem co wtedy napisałeś i popieram Tomaszu. Chciałem tylko dopytać jeśli można i jeśli autor wątku się nie obrazi :) ... To, że napisałeś iż nikt cię już nie namówi na budowę tak długiej makiety oznacza, że żałujesz iż ją taką zbudowałeś i gdybyś miał zrobić to dziś, to z twojej ulubionej "Wysokiej" wybrał byś jedynie jej fragment? Kiedyś mówiłeś, że zawsze chciałeś mieć tą stacje w modelu. Teraz ją masz, choć skróconą, ale to i tak ponad 7m i brzmi, że te ponad 7m to jakby była "upierdliwość" :)
Zachodni prezentacyjny trend, o którym piszesz, też dawno zauważyłem. Ja także chciałem mieć coś z mojej okolicy w całości, dlatego wybrałem przystanek kolejowy, a nie stację. W planach też mam drugi projekt, ale wpisujący się już w to, o czym napisałeś... tzn. byłby to najciekawszy dla mnie wycinek ulubionej stacji,. I pisząc o fragmencie, o czym wspomniałeś, mam na myśli głównie omijanie'problemów' logistycznych. Po obejrzeniu wielu wystaw, w tym onTraxs można by też napisać... Po co robić molocha, skoro gdy się zrobi małe "okienko" ale wycmokane do granic realizmu, to takie coś potrafi zatrzymać widza na długie godziny i jeszcze wygrać całą wystawę jako najładniejsza makieta....

Projekt kolegi @BoGneR robi olbrzymie wrażenie swoim rozmachem. Także życzę powodzenia. Ja bym się nie zdołał podjąć tak dużej makiety, dlatego podziwiam, jak ludzie takie budują.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#87
Witom!
Planowałem ukończyć budowę pola i wykonać elementy umożliwiające prezentację oraz skupić się na taborze... ale...
Już blisko rok na półce kurzył się wypalony prototyp parowozowni Pyskowice oczywiście tej kolei piaskowej. Postanowiłem go skleić...

202408041757.JPG


Prototyp ukazał błędy i jest kilka rzeczy do poprawy. Jednak na prototypie postanowiłem poćwiczyć kilka technik modelarskich... no i do tego w letnie upały nie było weny na modelowanie, więc opracowałem w CADzie budynek zaplecza parowozowni. Osobiście uważam, że jest to najpiękniejszy budynek socjalny w znanych mi parowozowniach. Jego historia sięga początku istnienia piaskowni więc 1913 roku i od tamtego czasu nie przeszedł istotnych zmian poza ingerencją w nowe okna, drzwi, naprawy dachu... Zdjęcie z ubiegłego roku... możliwe do wykonania po wyburzeniu części obiektów zasłaniających wcześniej taki widok.

202311131517.JPG


Tuta też powstał prototyp kawałka muru, który został wykonany na sklejce 3mm. Cięcie zaplanowałem tak, aby wycisnąć biały środek muru. Pomalować drewnianą część pruskiego muru kolorem drewnianym i następnie wypełnienie pomalowane na biało wkleić na podklejonej z tyłu kartce papieru będącej później ścianą wewnątrz. Konieczny jest lekki szlif środków przed malowaniem, jaśniejszy kolor drewna i przede wszystkim większa staranność... ;)

202408041815.JPG


Pierwsze przymiarki... dużo tego będzie... planuję poskładać to na gotowo, odstawić i będzie czekać na... drzwi, okna, dach... :eek:

202408141749.JPG


No i zacząłem. Na pierwszy ogień lewe skrzydło, parter i różne fazy prac. Myślę, że pierwsze kroki są obiecujące...

202408181859.JPG


INO PIOCH! :D
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#88
Witom! Niestety pogoda i końcówka wakacji nie sprzyja modelarstwu, ale coś tam powolutku do przodu idzie... to może na początek podzielę się parterem części biurowej zaplecza parowozowni. I pierwszymi wnioskami...

202408281720.JPG


Technika, którą sobie wymyśliłem wydaje się bardzo przyjemna do zrealizowania mojego projektu. Jednak połączenie naroży budynków wymaga szlifowania na kąt 45 stopni. Jedna zrobienie tego tak, aby obie ściany spasowały idealnie bez szczeliny nie jest możliwe do zrobienia na moim modelarskim poziomie. Dlatego planuję szpachlować te szczeliny i ponownie pomalować. Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

202408282030.JPG


Powyżej ściany części magazynowej, a poniżej już poskładany magazyn. Naroża też do poprawy...

202409011823.JPG


Oba budynki połączone są środkową częścią, gdzie z lewej strony piętrowa część, to zaplecze socjalne, jednopiętrowa wysoka, to warsztat z prawej i kuźnia z lewej. Obiekt duży i jak zwykle większy niż mi się wydawało... mam nadzieję, że mnie nie przerośnie. Jeszcze powycinać okna, zrobić piętro, a dalej większe wyzwania... okna, drzwi, dach, wyposażenie.
Będzie jednak dużo miejsc na scenki rodzajowe... jak uda się dojechać do stacji końcowej :niepewny:

202409011825.JPG


INO PIOCH! :love:
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#89
Znowu udało się podłubać... takie tam porównanie... w tle obiekt 1:1 i 1:87...

202409081536.JPG


Udało mi się zrobić piętro skrzydła biurowego. Piętro jest nieco szersze od parteru. Jakoś to wymęczyłem jednak nie jestem przekonany do poziomu, który prezentuje. Może rzucam się z motyką na słońce... ale cóż... chyba bardziej człowiek chce, jak umie... :rolleyes:
Zrobiłem też fundament będący dość charakterystyczną częścią budynku. Po ukończeniu ścian zacznę je na stałe montować do fundamentu. Później okna, drzwi, wyposażenie, dach, który zrobić planuję otwierany, aby mieć dostęp do oświetlenia pomieszczeń... końca nie widać... :eek:

Dziś na budowę przyjechał kierownik... jego skarpetę było słuchać już z tunelu przed placem budowy... darł się, jak opętany, że postęp prac za mały, a zobowiązania piaskowni na najbliższy plan sześcioletni już podpisane... :eek:

202409081542.JPG


Zdjęcia robione telefonem, więc wybaczcie mi jakość... ino pioch... :rolleyes:
 
OP
OP
BoGneR

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.697 28 2
#90
Witom! Kolejne 10 dni minęło, więc czas na jakiś raport...

Wymyśliłem sobie, że okna i drzwi wykona z kartonu grubości 0,6mm. Wykonałem rysunki i zleciłem wykonanie firmie A&S Projekt z Chorzowa. Była to swego rodzaju próba, bo nigdy wcześniej tego nie robiłem. Okna warsztatu, kuźni i magazynu muszą mieć możliwie cienkie ramy, więc założyłem 0,5mm i miałem dylemat, czy nie będą zbyt wiotkie przy takiej grubości. Myślę jednak, że kompromis grubości do szerokości wyszedł dobrze. Kartonu nie impregnowałem i malowałem czarną farbą akrylową. W sklepie uzyskałem kilka rad choćby w temacie sposobu klejenia szyb i przyznam szczerze, że co kontakt i rozmowa z modelarską bracią, to je to!

202409141135.JPG


Dość żmudna robota, bo trudno tak cienkie elementy domalować, aby wszędzie były pokryte farbą...
Pod budynek zaplecza wykonałem fundament będący pianką oklejoną laminowanym papierem z obu stron o czym wspomniałem. Na początku wydalał się wystarczająco sztywny, ale przy małej ingerencji farbami i przyklejeniu części magazynowej ulegał deformacji. Dlatego całość przykleiłem do sklejki 6mm i problem rozwiązany. Pozwoli to też na wykonanie schodów i najbliższego otoczenia nim obiekt trafi na moduł... czytaj za 10 lat :LOL:
Środkowa część tokarni, kuźni i biurowiec z lewej jeszcze nie są przyklejone.

202409181208.JPG


Żmudną zabawę z oknami postanowiłem urozmaicić wykonaniem części warsztatowej. Wygrzebałem wszystko, co przez lata zgromadziłem przy różnych okazjach i część trafi na tokarnię... no i te okna... o_O

202409181311.JPG


Padło na tokarki i inne sprzęty A&S Projekt kupione kilka lat temu i kilka innych urządzeń... o! Te o! Foto...
Elementy są ciągle dostępne w sklepie, polecam!

202409191444.JPG


Powycinałem z kartonu fundamenty pod obrabiarki, jakiś stół pod wiertarkę... wszystko i tak będzie zamknięte w budynku może minimalnie widoczne przez okna w warunkach nocnych, jak obiekt oświetlę, więc myślę, że i tak wyszło jako tako...

202409191644.JPG


Wszystkie 18 dużych okien już na swoim miejscu. Do tego drzwi w liczbie 3 sztuk jednoskrzydłowych i 2 warsztatowych też na swoim miejscu. Drzwi do biura na klatkę schodową zrobiłem otwarte i do kuźni również. Zobaczymy, czy się spodoba... no i teraz okna mniejsze... 34 okna... dobry Boże... :oops:

202409191418.JPG


Tak prezentuje się część z dużymi oknami. Ta niespasowana ściana w roku jest jeszcze nie sklejona, więc będzie ulokowana na swoim miejscu, jak należy. Myślę, że jak na debiut wyszło nawet dobrze... widać małe prześwity między ramą okna i ścianą. Spróbuję podmalować je i zapełnić farbą, ale obawiam się, że może być z tym różnie... niestety to dziesiąte części mm wynikające z grubości palenia lasera w kartonie.

202409191647.JPG


Cóż... chwilami mam wrażenie, że mnie to przerasta... jest to mój budynkowy debiut. Chyba zbyt odważny, jak na początek. Jednak małymi kroczkami, skacząc po zagadnieniach nie daję za wygraną. Zobaczymy, czy efekt końcowy będzie godny pokazanie tego komukolwiek... :ROFL: mimo wszystko... INO PIOCH! :love:;)
 
Ostatnio edytowane:

mateusz1234

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.661 0 0
#91
Bardzo dobrze to już wygląda i zapowiada się naprawdę ładny budynek.

Nawiązując do usuwania niewielkich niedopasowań i prześwitów, bardzo dobrze w tym celu sprawdza się akrylowa szpachlówka rozpuszczalna w wodzie. Kupiłem taką od Vallejo (70.401) do pracy z materiałem który nie znosi rozpuszczalników, i o ile po pierwszym użyciu chciałem ją wyrzucić do kosza, to z biegiem czasu odkryłem jej zalety.
Przykładowo, mając niewielkie niedopasowanie, np. w narożniku, wystarczy nałożyć ją z niewielkim naddatkiem bezpośrednio z aplikatora, poczekać ok. 30 sekund na częściowe związanie, a później przetrzeć zdecydowanym ruchem. W większości przypadków już po pierwszym razie dostaniemy gładką powierzchnię i to bez uszkodzeń powłoki malarskiej obok. A zabrudzone miejsca, jeżeli takie mamy, możemy wyczyścić za pomocą pędzelka zwilżonego w wodzie.
 

Podobne wątki