• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Wagon osobowy pisk na kołach

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#1
Witam posiadam wagon osobowy PIKO jest nowy seria Expert , podczas jazdy słychać czasami delikatny pisk na kołach izolowanych. Wymontowałem koła dałem olej maszynowy po kropli mimo to nadal czasem słychać delikatny pisk podczas jazdy. Wagon posiada dwie osie z 4 kołami jest to długi wagon . Czy to podlega gwarancji ? jak ,można to wyeliminować czy trzeba kupić nowe koła czy coś innego zrobić. Dziwne bo to nowe koła i wagon.
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#62
Zgadza się Andrzej to jest Diesel spalinowóz, zle napisałem wcześniej . W sprawie kół kolegi @Kris masz rację rozumiem . Trzeba , może napisać do PIKO ,żeby również robili wagony krótkie bo są ,również eleganckie i pasują do składu pociągu . Przepustnica 55008 PIKO właśnie ją posiadam Andrzej jest to system analogowy . Ma napięcie 0 - 17 V , prąd na tory 1.5 A , dodatkowe gniazdo na oświetlenia różne 16 V 500 mA , prąd stały , Zalecany zasilacz od 16 do 18 V 2 A
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#63
To chyba raczej nie przepustnica, tylko po prostu kontroler prędkości :) zwany manipulatorem, czy też .... ma jeszcze kilka innych nazw.... :)

Aaaa......o jakie krótkie wagony Tobie chodzi ? Jakiś przykład? Nie bardzo rozumiem tok rozumowania :)
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#64
Prawidłowe określenie tego urządzenia występuje w kilku nazwach Kris. Regulator prędkości , Przepustnica , są to prawidłowe stwierdzenia. Brak jest jednego określenia. :) . Wagony długości od 130 do 160 mm , kiedyś takie PIKO robił ale były to wagony plastikowe , również koła z tworzywa, głównie zielone osobowe i dachy miały szare. Posiadałem kilka takich wagonów to były Niemieckie modele wagonów jakieś starszego typu. @Bolesław 102 dałeś mi chyba neutralny komentarz za jakość zdjęć, trochę to dziwne posiadam teraz tylko taki aparat z telefonu, chciałem pokazać swoje rzeczy . Czy trzeba kupić nowy aparat fotograficzny profesjonalny by tutaj podać zdjęcie ,żeby nie dostawać takich złych ocen :oops: dziwne obyczaje .
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#66
To nie jest prawidłowe określenie. Przepustnica to zupełnie coś innego. Nie wiem, skąd kolega Marcin wziął takie określenie...
Proszę zobaczyć co pisze na stronie oraz w instrukcji obsługi : Snelheidsregelaar - kontroler prędkości ; Fahrregler - Przepustnica
Throttle -przepustnica Régulateur de vitesse - Regulator prędkości . Także określenie przepustnica jest ,również prawidłowe. https://www.conrad.pl/pl/p/piko-55008-przepustnica-18-v-dc-2247213.html pobierz Andrzej instrukcję obsługi sobie https://www.piko-shop.de/en/artikel/controller-transformer-10789.html w tym wypadku ja mam rację . Jest to przepustnica
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#67
Przepustnicę masz w lokomotywie i służy do czegoś innego. A tu masz regulator prędkości jaką jedzie model. TYLKO.

Sklep internetowy nie jest dla mnie wyznacznikiem poprawności nazewnictwa....
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#68
Przepustnicę masz w lokomotywie i służy do czegoś innego. A tu masz regulator prędkości jaką jedzie model. TYLKO.

Sklep internetowy nie jest dla mnie wyznacznikiem poprawności nazewnictwa....
To co podałem jest w instrukcji producenta podane nie przez sklep . Skoro w instrukcji producent podaje , również określenie przepustnica , dla mnie prawidłowe są określenia dwa jakie podaje czyli . Regulator prędkości oraz Przepustnica. Każdy może mieć inne zdanie ale ja opieram się na tym co podaje producent to jest prawidłowe kolego Kris
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#69
Marcin - jeśli producent nie jest polski, to korzysta z tłumacza (jakiegokolwiek), a tłumacz zwykle nie jest profesjonalistą w danej dziedzinie, tylko jest tłumaczem...... Wyczuwasz różnicę ? :)

Ja opieram się na nazewnictwie profesjonalnym-zawodowym i nie sądzę, abyśmy mieli tutaj tworzyć kwadratowe jaja. Z powodu braku profesjonalnego tłumaczenia ....
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#71
Kris przecież w języku Niemiecki istnieje nazwa regulator prędkości , również tłumaczona na Polski oraz przepustnica wyraznie podaje w instrukcji obsługi PIKO .Nie jest to instrukcja tłumaczona przez kogoś na internecie. Sam producent to tłumaczy profesjonalnie , dlaczego nie wierzysz , to co podaje producent. Nazywa to urządzenie w obu nazwach. Jeśli jest tak jak mówisz zapytaj PIKO, przekonasz się,że mam rację oba stwierdzenia są prawidłowe. Instrukcja niemiecka Piko jest prawidłowo zrobiona. Fahrregler - Przepustnica , można się tak dochodzić tutaj i 100 razy a racja jest po obu stronach :)
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#72
Kolego @Marcin2677, trochę się mylisz. Tak jak napisał @Kris, są to tłumaczenia automatyczne.
Nie jest to żadna przepustnica, a kontroler prędkości.

Jest to błędne opieranie.
Wobec tego zostałem wprowadzony w błąd przez producenta instrukcji . Skoro we trzy osoby tutaj piszecie ,że nazywa się to regulator prędkości a przepustnica jest w lokomotywie tylko. To już teraz będę wiedział dziękuję za wyjaśnienie. Kolejna nauka,że nie zawsze trzeba wierzyć nawet w instrukcję producenta.
 

rprail

Aktywny użytkownik
Reakcje
903 43 1
#73
Może ten wagon piszczy, bo nie lubi łuków R2, oraz będąc wagonem PKP z V epoki nie może dogadać się z Niemcem DR z epoki IV? :)
A Piko nie robi krótkich wagonów w segmencie Expert, bo żaden poważny ekspert by tego nie kupił. Dla amatorów skróconego - fikcyjnego taboru jest segment Hobby.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#74
https://hmn.wiki/pl/Throttle

W obu przypadkach mamy kwestię związaną z kontrolą prędkości - to się zgadza, ALE musimy niestety rozróżnić same te przedmioty, bo wyglądają inaczej i do czego innego KONKRETNIE służą. ;)

Jeśli jeszcze coś Cię nurtuje, to pytaj.
Dobrze, że dociekasz, ale czasem nie warto się kłócić z argumentami ;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#75
@rprail żartobliwie ująłeś temat wagonów PKP i Niemieckich :), poważnie jednak łuki R 2 są jednakowe dla wszystkich wagonów tego samego typu . Dlatego wina jest tego jednego wagonu PKP V epoka, W oczekiwaniu na osie chwilowo temat tej usterki jest zawieszony . Co do wagonów krótkich expert na pewno wiele ludzi by kupiło , także profesjonalistów .
@Kris przeczytałem to co podałeś zobaczyłem ilustracje , prawidłowe jest to co piszecie. Pytać by można wiele ale skoro tutaj ocenia się zdjęcia czy wpisy cały czas na neutralne moje lub negatywne to lepiej nie pytać. Argumenty były prawidłowe , mój błąd ,że wierzyłem instrukcji . Zbigniew Gałczyński ma inne podejście do naszych rozmów oraz ocen. Na szczęście bezpieczniej jest rozmawiać prywatnie w wiadomości ze Zbyszkiem bez obawy ,że znowu ktoś mnie wykluczy z rozmowy lub oceni negatywnie. Nie wystawia wcale ocen to jest najlepsze .Ja wam zawsze daje oceny pozytywne dla wszystkich tutaj .
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#77
Dokładnie @Kris bardzo podobne posiadałem ,może trochę dłuższe . Wiem to zabawki takie lekkie plastikowe . Gdyby robili takie wagony w sposób taki jak te długie expert byłoby bardzo fajne dla mnie. :)
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#78
Robią. Marcin, trzeba się trochę "wgryźć" w temat :)

Wystawy modelarskie obfitują w takie składy retro. I, bynajmniej, nie są to takie plastikowe wydmuszki, tylko naprawdę wypasione wagony :)

Z tego, co pamiętam, takie wagony robią rózni producenci.
 
OP
OP
Marcin2677

Marcin2677

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 13 2
#79
Robią. Marcin, trzeba się trochę "wgryźć" w temat :)

Wystawy modelarskie obfitują w takie składy retro. I, bynajmniej, nie są to takie plastikowe wydmuszki, tylko naprawdę wypasione wagony :)

Z tego, co pamiętam, takie wagony robią rózni producenci.

To wspaniała wiadomość dla mnie Krzysztof :) czy , możesz podać modele jakieś oznakowania, czy to można kupić w sklepie ;) Czy tylko na wystawach modelarskich.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.064 20 1
#80
Tak na szybko choćby ROCO 74019...
ROCO 74019.jpg
A Kolega Marcin powinien ciut złagodzić swe wypowiedzi w stosunku do bardziej doświadczonych Kolegów.
Zapewniam, że posiadają oni dużo większą wiedzę w temacie.
Posłużą Ci poradami, gdy przyjmiesz ich argumenty i pomoc.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.273 41 5
#81
Zanim zaczniesz szał zakupów, musisz się zdecydować, co konkretnie chcesz kolekcjonować.
Modele są dostępne w sklepach modelarskich. Więc luz.

1. Tabor z której epoki.
2. Jaki tabor - osobowy, towarowy, mieszany.
3. Tabor jakich kolei - PKP, czy z innych krajów, czy i taki i taki.

Patrząc tylko na TAKIE wagony, przeważnie (NIE ZAWSZE), im droższe, tym lepsza jakość.

Jest wiele zmiennych :) Zdecyduj się na coś
Wtedy można coś doradzać. :)

Popatrz tu na forum, na niektóre kolekcje. Popatrz na zdjęcia z wystaw.
Przejrzyj strony sklepów pod kątem takiego taboru.
Zrób rozeznanie.