• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Przemierzając dziś służbowo trasę Dąbie - Koło, w miejscowości Rzuchów, obok byłego obozu zagłady Kulmhof wypatrzyłem takie coś:
Zobacz załącznik 901273
To nic innego jak tor - pomnik zbudowany w śladzie dawnej linii wąskotorowej Koło - Dąbie.
Dziwnie trochę wyglądają szyny wyżej posadowione, niż szyny w - jak mniemam - oryginalnym torze widocznym w drodze. Szkoda, że na tym torze "pomniku" nie ma żadnego taboru. Bo sam "tor pomnik" to raczej mało kto zauważy i zrozumie (że to w ogóle pomnik).... tym bardziej, że żadnej tabliczki z opisem dla gawiedzi nie widzę,...
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
oryginalnym torze widocznym w drodze
Żaden z tych torów nie jest oryginalny. Na linii do Dąbia z nawierzchni nie zachowało się dokumentnie nic, jedynie nieliczne obiekty inżynierskie i podział gruntów. Na pewno wzmianka o wożeniu ofiar koleją jest w muzeum leżącym obok. Co do taboru - trzeba by tam postawić kilka cukrowniczych węglarek, ale się nie postawi, bo rozstaw się nie zgadza i jest to środek lasu.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Żaden z tych torów nie jest oryginalny. Na linii do Dąbia z nawierzchni nie zachowało się dokumentnie nic, jedynie nieliczne obiekty inżynierskie i podział gruntów. Na pewno wzmianka o wożeniu ofiar koleją jest w muzeum leżącym obok. Co do taboru - trzeba by tam postawić kilka cukrowniczych węglarek, ale się nie postawi, bo rozstaw się nie zgadza i jest to środek lasu.
Dzięki za wyjaśnienia. Szkoda, że rozstaw nie ten zrobili. Albo historycy nie dopilnowali, albo się tak znają na historii drogi żelaznej z tamtego okresu, albo kto inny to robił.... /jakiś urzędnik/....
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.095 3 1
Dzięki za wyjaśnienia. Szkoda, że rozstaw nie ten zrobili. Albo historycy nie dopilnowali, albo się tak znają na historii drogi żelaznej z tamtego okresu, albo kto inny to robił.... /jakiś urzędnik/....
Wiesz, tam są historycy od zagłady, nie od kolei. Sądzę, że rozmowa wyglądała tak:

-Słuchaj, damy tu tory może przy drodze. Bo u nas kolejka woziła więźniów
-świetny pomysł. To wąskotorówka była,
-Wąskotorówka mówisz... To jakie te tory mają być
-No jak to jakie. Wąskie. W Łodzi są tramwaje wąskotorowe
-Aha... Ej faktycznie! To ja sprawdzę ile to jest w tej Łodzi a Ty pisz po dotację. I przetarg piszmy. Śwagier mój ma taką firmę...
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Wiesz, tam są historycy od zagłady, nie od kolei. Sądzę, że rozmowa wyglądała tak:

-Słuchaj, damy tu tory może przy drodze. Bo u nas kolejka woziła więźniów
-świetny pomysł. To wąskotorówka była,
-Wąskotorówka mówisz... To jakie te tory mają być
-No jak to jakie. Wąskie. W Łodzi są tramwaje wąskotorowe
-Aha... Ej faktycznie! To ja sprawdzę ile to jest w tej Łodzi a Ty pisz po dotację. I przetarg piszmy. Śwagier mój ma taką firmę...
Całkiem możliwe. Pozdro.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Ostatnio edytowane:

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Jadę sobie spokojnie w niedzielny poranek, aż tu "Nagle - gwizd! Nagle - świst! Para - buch! Koła - w ruch!"
Tarnowskie Góry, GKW, sierpień 2022.
Odrestaurowany TKb 27 - Ryś, ciekawostka: obsługiwany przez jednego z naszych forumowych kolegów.
2E3CBE72-E647-4201-A548-4BC845C28775.jpeg
DB764405-C810-45BF-BC0C-1F638C33B4CC.jpeg
C34B181B-7A88-4A5B-9B30-3A12DB64CCEF.jpeg
F511C47A-83F1-4824-B0D6-DF6FB83CE920.jpeg
CB794B22-9F85-410A-9ABF-C5EC5DCF0188.jpeg
0595FFC8-9873-43B4-A0A3-FEAF293B45D5.jpeg

Jakby ktoś miał ochotę to zapraszam do Tarnowskich Gór czy Bytomia na przejażdżkę. Dla pierwszych chętnych, 605 metrów od przystanku Kopalnia Srebra można wypić darmowe, zimne piwko (po wcześniejszym umówieniu się).
65940169-DA9C-413A-AC49-D364DD859A40.jpeg
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
201 4 0
Szukam informacji o służbowych rozkładach jazdy kolei kujawskiej sprzed 1939 roku oraz krótko powojennym (1946 lub te okolice). Od kilku osób słyszałem, że coś takiego istnieje, niestety nikt nie potrafił mi bliżej sprecyzować gdzie można te rozkłady znaleźć i ewentualnie obejrzeć. Jeśli ktoś coś wie proszę o info.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
Szukam informacji o służbowych rozkładach jazdy kolei kujawskiej sprzed 1939 roku oraz krótko powojennym (1946 lub te okolice). Od kilku osób słyszałem, że coś takiego istnieje, niestety nikt nie potrafił mi bliżej sprecyzować gdzie można te rozkłady znaleźć i ewentualnie obejrzeć. Jeśli ktoś coś wie proszę o info.
Spróbuj może zapytać w Stacji Muzeum..., może da coś radę ogarnąć...

Pozdr...
 

Podobne wątki