• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tabor 1:35

OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Popatrzyłem na te blaszki do drezyny i niestety, ale z moimi antytalentem do takich małych dupereli wykonanych jeszcze z metalu odpuszczę sobie ten temat. Co do sprzęgów, znalazłem ofertę drukowanych 3D i wyglądają następująco:

Kolej_SprzegSrubowy_BezHakA_1-35.jpg

Link do strony: https://emp3d.eu/pl/p/Sprzeg-srubowy-bez-haka-135/2650

Za niecałe 9 zł można nabyć 1 sztukę. Nasuwa mi się natomiast jedno pytanie - w jaki sposób poruszały się drezyny w zwartym składzie? Logika podpowiada, że poszczególne drezyny powinny być połączone sprzęgami, natomiast każda z nich ma swój odrębny napęd. Na zdjęciach dostępnych w internecie pojedyncze drezyny mają założony hak natomiast brak w nich sprzęgu. Na zdjęciach gdzie stoją w zwartym składzie nie widać czy są ze sobą połączone czy nie. Dlaczego zatem na zdjęciach widać drezyny bez założonego sprzęgu? Bez sensu by było każdorazowo do formowania składu go zakładać. No i jak wyglądało poruszanie się w zwartym składzie, w sensie ile drezyn go napędzało? Jakby ktoś znał odpowiedź na te pytania byłbym wdzięczny za podzielenie się informacjami ;)
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
Do poruszania składu raczej nie używano wszystkich, może 2 szt i tu pewnie na komendę ruszano tak jak i parowozami z tzw dopychem, zaletą posiadania napędu było że w razie usterki można nadal użytkować pozostałe drezyny i pozbyć się uszkodzonej/niezdolnej do poruszania, lub podzielić skład i pozostawić uszkodzoną w warunkach bojowych. Ad ukompletowania w sprzęgi no wiadomo koniec wojny oszczedzano na czym się dało, mało zdjęć z działań bojowych a zdjęcia porzuconych mogły być już ogołocone... ale to moja spekulacja :)
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Drezyna artyleryjska w trakcie prac. Zostało pomalować wydechy, okopcenie lufy, naniesienie oznaczeń, dołączenie narzędzi itp. Z włazu wychyla się już pancerniak (wzięty z innego modelu) - proszę się z niego nie śmiać, niestety malowanie figurek jest u mnie na poziomie marnym ;)

20240315_150134_(1).jpg


Co może być lepszego od drezyny pancernej? Dwie drezyny pancerne :D Tym razem drezyna piechoty tuż po sklejeniu. Po fakcie zorientowałem się, że sposób prezentacji drezyn "mało kolejowy" gdyż nie stoją na torach i obok siebie. Nadrobi to się, gdy już będzie pomalowana ;)

20240315_150356_(1).jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Pierwszego i ostatniego zdjęcia nie znałem. Długo szukałem informacji odnośnie malowania tych drezyn i znalazłem informacje, że były malowane na jednolity kolor dunkengelb. Tak jest pomalowana drezyna artyleryjska. Jest także zdjęcie w internecie drezyny w trójbarwnym kamuflażu ale odnalazłem informacje że jest to wykonane w Czechosłowacji już po wojnie a na drezynie faktycznie nie ma oznaczeń niemieckich. Czy wiadomo kiedy i/lub gdzie były wykonane przytoczone przez Ciebie zdjęcia?
 

sebek1974

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 1 1
Tak dokładnie w służbie Wehrmachtu były malowane w Dunkelgelb i miały czarne krzyże po obu stron burty. A te okrągły deckle to wentylacja dla silnika spalinowego. Piękny model drezyny z pociągu pancernego Schwere Spähzug s.Sp.;)
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
Ad używania mało jest zdjęć , najprawdopodobniej przepadły w zawierusze wojennej, ad fotek niestety nie mam info gdzie były zrobione zdjęcia

Drezyna 2.jpg
148573127_4065904126753915_5828689384261613988_n.jpg
drezyna 4.jpg
drezyna 5.jpg
drezyna 6.jpg
drezyna 8.jpg
drezyna 9.JPG
drezyna 10.jpg
drezyna 3.jpg
frezyna 7.jpg
tumblr_ndhht73px81ti7k8yo1_1280.jpg
tumblr_ndhht73px81ti7k8yo3_1280.jpg
drezyny ciężkie.jpg

(źródło internet zdjęcia tylko w celu dyskusji)

w ramach motywacji kilka kolejnych wygrzebanych z dysku ;)
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Dołączyły ostatnie elementy układanki czyli drezyna dowodzenia (która nieśmiało stoi z tyłu bo antena uszkodziła się w kilku miejscach zanim ją wyciąłem z ramki i myślę co teraz z tym zrobić) oraz podstawka pod modele która składa się z połączonych ze sobą elementów z dwóch zestawów od producenta. Póki co dioramy z prawdziwego zdarzenia nie mam w planach, niestety brak miejsca i to co mam na razie musi wystarczyć. Nurtuje mnie natomiast czy wieże strzelnicze w drezynach piechoty miały możliwość obrotu czy nie. No i pytanie jak brudziły się tory i szuter w czasach parowozów, obecnie można zobaczyć jak wyglądają ale w tamtych latach? Myślę, że kolejne zdjęcia dopiero jak już drezyny oraz podstawka będą w pełni skończone.
drezyny.jpg
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.351 18 9
No i pytanie jak brudziły się tory i szuter w czasach parowozów, obecnie można zobaczyć jak wyglądają ale w tamtych latach?
Zasadniczo oprócz tego, co widać dzisiaj (kurz i rdzawy pył z klocków hamulcowych), dochodził jeszcze czarny brud od oleju z maźnic wagonów (po zewnętrznej stronie szyn) oraz maźnic, wiązarów i korbowodów parowozów. W środkowej części toru mógł też leżeć popiół z popielnika (tam, gdzie wolno było mieć otwarte klapy popielnika).
Z dawnych lat pamiętam, że tego brudu z maźnic na często używanych torach było czasami tyle, że pokrywał grubą, tłustą skorupą całe mocowania szyn do podkładów.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
826 1 0
Wieże nie obracały się, dlatego mają gniazda pod km pod kątem 45 st, bo w kadłubie masz na boki i na płycie czołowej, góra zapewniała pokrycie ogniem na danym kierunku w martwych polach z kadłuba.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
Wieże nie obracały się, dlatego mają gniazda pod km pod kątem 45 st, bo w kadłubie masz na boki i na płycie czołowej, góra zapewniała pokrycie ogniem na danym kierunku w martwych polach z kadłuba.
To by tłumaczyło dlaczego producent zrobił te wieże nieruchome - a ja moją błyskotliwą myślą techniczną zrobiłem je obrotowe :X3: No nic, skleje na na stałe i tyle.