• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Rzeszów Główny (stan na rok 2016)

OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#41
Wersja zgodna na rok 2016. Aktualny stan prac:
- dogranie finalnych wymiarów skrzynek w normie FREMO po zmianie na ROCO Line
- sterowanie usrk z pomocą GBB kolejka (zależności, przebiegi)
- dodruk ostatnich elementów wyposażenia nastawni "RZ"
- przymiarki do wycinania laserem budynku dworca
- dalsze tworzenie dokumentacji wraz z nanoszeniem poprawek z racji na rezygnację z piko

Zwracam się do Was z pytaniem odnośnie cięcia laserem płytek epoksydowych PCB (jednostronny laminat). Z tego co udało mi się znaleźć w źródłach jest to stanowczo odradzane. Stąd też - czy istnieje tutaj jakaś alternatywa dla tego procesu? Wychodzi na to, że jednak łatwiej będzie zamówić trawione "podkłady" w odpowiednim wymiarze jeśli nie znajdzie się tutaj nic innego.
 

Załączniki

SD

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.472 2 0
#42
w planie są ukończone skrzynki z układem torowym + działające USRK do końca października na ten moment (z marginesem zapasu :LOL: ) , no i do całości oczywiście elektryka pod dalszą rozbudowę
Podoba mi się zakres tego projektu i fakt, że kolega zaczął od planowania z harmonogramem :) Natomiast wiedząc, ile czasu mogą pochłonąć różne, wydawałoby się proste czynności modelarskie na różnych etapach budowy makiety, chciałem spytać, ile Waszmość masz szabel do dyspozycji? czy będziesz robił wszystko w pojedynkę?

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 
OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#44
Podoba mi się zakres tego projektu i fakt, że kolega zaczął od planowania z harmonogramem :) Natomiast wiedząc, ile czasu mogą pochłonąć różne, wydawałoby się proste czynności modelarskie na różnych etapach budowy makiety, chciałem spytać, ile Waszmość masz szabel do dyspozycji? czy będziesz robił wszystko w pojedynkę?

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Póki co z racji na studia jestem zmuszony bywać raz to w Rzeszowie raz w Poznaniu. Stąd też działam na ten moment sam, choć z małą pomocą narzeczonej, która ulubowała sobie tworzenie zieleni (szczególnie tej wysokiej) wraz z waloryzacją budynków podczas tworzenia poprzedniego "projektu", który posłużył jako pole do testów.

Plan na najbliższy czas:
- do marca 2025 - pierwsza skrzynka (też jako też kamień milowy, który chce osiągnąć do tego czasu)- będą to moduły o szerokości około 50 cm skręcane ze sobą z racji na szerokość stacji (po konsultacji z autorem stacji Czudec @stranski ) , jestem w trakcie koniecznych poprawek z racji na zmianę na Roco, stąd nie jestem w stanie podać dokładnej szerokości stacji.​
- w międzyczasie budynek stacyjny wraz z budynkiem nastawni​
- dodatkowo w wolnej chwili lutuję semafory z blaszek od @Ostbahn
Aktualnie ukończyłem tworzenie planu schematycznego dla Rzeszowa, który ułatwi mi rozplanowanie elektryki i urządzeń usrk. Na warsztacie jest aktualnie ogarnięcie wszystkich zależności w postaci odpowiedniej tablicy + wrzucenie tego w GBB kolejkę.
 
OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#45
Póki co z racji na studia jestem zmuszony bywać raz to w Rzeszowie raz w Poznaniu. Stąd też działam na ten moment sam, choć z małą pomocą narzeczonej, która ulubowała sobie tworzenie zieleni (szczególnie tej wysokiej) wraz z waloryzacją budynków podczas tworzenia poprzedniego "projektu", który posłużył jako pole do testów.

Plan na najbliższy czas:
- do marca 2025 - pierwsza skrzynka (też jako też kamień milowy, który chce osiągnąć do tego czasu)- będą to moduły o szerokości około 50 cm skręcane ze sobą z racji na szerokość stacji (po konsultacji z autorem stacji Czudec @stranski ) , jestem w trakcie koniecznych poprawek z racji na zmianę na Roco, stąd nie jestem w stanie podać dokładnej szerokości stacji.​
- w międzyczasie budynek stacyjny wraz z budynkiem nastawni​
- dodatkowo w wolnej chwili lutuję semafory z blaszek od @Ostbahn
Aktualnie ukończyłem tworzenie planu schematycznego dla Rzeszowa, który ułatwi mi rozplanowanie elektryki i urządzeń usrk. Na warsztacie jest aktualnie ogarnięcie wszystkich zależności w postaci odpowiedniej tablicy + wrzucenie tego w GBB kolejkę.
Oto kilka ujęć z rozebranej już makiety, zdjęcia pochodzą z różnych etapów prac w ciągu ostatnich 3 lat, stąd też czasami mogą być widoczne niedociągnięcia :) .
 

Załączniki

OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#46
Co do skrzyżowań torowych to podkłady zostaną wycięte laserowo. Profile szynowe - na podstawie profili Tilliga 2,1 mm. Jedyny problem stanowi na ten moment mocowanie szyn do podkładów, czy ktoś może miał styczność z tymi mocowaniami od węgierskiego Váltógyártó? Czy jest coś na kształt tego dostępne u nas? Z tego co przeglądałem oferty rozjazdów do montażu, podkłady już mają fabrycznie "osadzone" mocowania tak jak w przypadku Weinerta czy Tilliga.
Mały update. Niestety jak się okazuje nic z tego nie wyszło :(
 

Załączniki

OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#47
Ciekawym narzędziem wydaje się program z forum kolegów z wysp. Program Templot pozwala na projektowanie rozjazdów/skrzyżowań/torów w dowolnej geometrii i skali, z późniejszym eksportem do pliku stl, który bezpośrednio można wydrukować w 3d. Co ciekawe, mocowania szyn też są dostępne, bardzo ciekawa alternatywa dla konstrukcji rozjazdów. Program darmowy i jest cały czas rozwijany, zobaczymy co potrafi. Testy w trakcie :)
 

Załączniki

OP
OP
Maniac3333
Reakcje
34 0 0
#48
Mała aktualizacja odnośnie prac w ostatnim czasie, głównie w dokumentacji technicznej stacji oraz modelowania 3d:
Udało mi się ukończyć:
- plan schematyczny Rzeszowskiego Węzła Kolejowego na stan z 2016 r. [✓100%]
- plan schematyczny Rzeszowskiego Węzła Kolejowego 2024 r. [✓100%]
- legenda dla planów z roku 2016 i 2024 (DUT, rozjazdy, odcinki izolowane, budynki, semafory, sygnalizatory, długości krawędzi peronowych i ramp) [✓100%]


Prace w trakcie:
- tablica zależności dla planowanego fragmentu RWK celem ułatwienia wprowadzenia zależności w GBB Kolejkę [70%]
- przewymiarowywanie i inwentaryzacja terenu Stacji w programie CAD, celem łatwiejszego opracowania skrzynek pod stację i ich rozplanowania [30%]
- modele semaforów 3, 4, 5 komorowych do druku 3d [✓80%]
- próbne wydruki skrzyżowania torów i modeli semaforów

Dalsze prace w najbliższym czasie:
- zwymiarowanie skrzynek
- stworzenie pulpitu z wszystkimi zależnościami w GBB Kolejce

Mam też do Was pytanie, jaką grubość sklejki polecacie pod moduły? Czy 10 mm będzie wystarczające? Zależy mi też na trwałości całego układu.
1729028705203.png

1729028716287.png