• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przewóz ściętych drzew w PRL

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
Może komuś sie przyda jako inspiracja. Taka bieszczadzka "Baza ludzi umarłych" Co prawda nie dłużyce ale "drewniany" transport jak najbardziej .;)

IMG_9939.JPG
IMG_9942.JPG
IMG_9944.JPG
IMG_9945.JPG
IMG_9951.JPG
IMG_9948.JPG
IMG_9957.JPG
 
Reakcje
57 2 0
Ale genialne foty. Takiego właśnie będę budował i bardzo mi pomogą
[DOUBLEPOST=1510720942,1510719500][/DOUBLEPOST]Patyki to leszczyna, opisałem u mnie jak to zrobić
 
Reakcje
57 2 0
Dziś dla miłośników wycinki lasów ciągnik LKT 81 życzę miłego oglądania. Modele są surowe, następna sesja po patynowaniu.
 

Załączniki

Mafia

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
KSK Wrocław
Reakcje
1.488 19 0
To ja sobie pozwolę odkopać ten temat z dwóch powodów:
1) Mam w planach moduł z tartakiem i zachciało mi się Prag V3S do przewozu dłużycy. Kupiłem sobie jedną od SDV, tylko wersję z HDSem. Stąd pytanie do zacnego grona, czy takie wersje jeździły w PRLu? Przeryłem już neta i inne źródła i na zdjęciach są same wersje bez HDSa. Jednak to nie oznacza, że nie było :), może ktoś z Was coś wie?
2) Chcę zasłużyć sobie na tytuł "Łopata roku" :))))

A na koniec taka ciekawostka ode mnie: kiedyś miałem podobne wątpliwości odnośnie występowania w polskich lasach IFY W50 z dłużycą. Wg ojca mojego kolegi, który pracuje w Lasach, takie wozy były. Co prawda rzadko, ale występowały w PRLu.
Pozdro
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
To ja sobie pozwolę odkopać ten temat z dwóch powodów:
1) Mam w planach moduł z tartakiem i zachciało mi się Prag V3S do przewozu dłużycy. Kupiłem sobie jedną od SDV, tylko wersję z HDSem. Stąd pytanie do zacnego grona, czy takie wersje jeździły w PRLu? Przeryłem już neta i inne źródła i na zdjęciach są same wersje bez HDSa. Jednak to nie oznacza, że nie było :), może ktoś z Was coś wie?
2) Chcę zasłużyć sobie na tytuł "Łopata roku" :))))

A na koniec taka ciekawostka ode mnie: kiedyś miałem podobne wątpliwości odnośnie występowania w polskich lasach IFY W50 z dłużycą. Wg ojca mojego kolegi, który pracuje w Lasach, takie wozy były. Co prawda rzadko, ale występowały w PRLu.
Pozdro
Twoja "złota łopata" Michał, trafiła mnie dzisiaj prosto w czoło! :ROFL:
Wyobraź sobie, że rankiem, przed wyjściem w góry przeczytałem Twój wpis, a wracając, w lesie natknąłem się na...
DSC_0941.JPG

DSC_0943.JPG

DSC_0950.JPG
DSC_0942.JPG

03. 10. 2019 r. Michałowice k. Piechowic.
I jak tu nie wierzyć w przeznaczenie? ;)
Jeśli zaś chodzi o Pragę, to widziałem kilka egzemplarzy i nawet mam gdzieś fotki (odszukam po powrocie), ale wszystkie miały wciągarki linowe.
Pozdrawiam.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Pytanie, czy ten HDS był na tym samochodzie oryginalnie, czy został zainstalowany współcześnie?
Jestem zdania, że całe nadwozie do przewożenia drewna oraz HDS na tych IFA-ch L60 to już współczesna ingerencja. Ten model IFY był produkowany od 1987 roku, a więc jest to schyłkowy okres PRL-u. Najprawdopodobniej ktoś zdecydował się na wykonanie zabudowy "lasowozu" ze względu na napęd 4x4. Do Epoki V i wyżej pasuje bardzo dobrze.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
No właśnie, a kolega Mafia pytał o takie samochody w PRL, czyli raczej epoka IV. Czyli przykład, podany przez kolegę newermind, nie może być potwierdzeniem tego, że już w okresie PRL samochody do przewozu dłużyc miały HDS.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Podobnie jak Tomek, również jestem zdania, że jest to jakaś autorska zabudowa i bez wątpienia sprzed dobrych paru lat. W pobliżu zalegały jeszcze truchła dwóch innych samochodów tej marki (dołączam fotki). Wszystkie trzy wyglądały na wiekowe i mocno wyeksploatowane, a właściciel należy z pewnością do miłośników tego pojazdu. Jakieś walory Ify sprawiły, że "zajeździł" już co najmniej dwa egzemplarze. ;)
Zamieszczając te zdjęcia wcale nie miałem zamiaru udowadniać, że tego typu zabudowy występowały w PRL-u, a wręcz wyraźnie napisałem, że ja się z zabudową HDS-a na pojeździe Praga V3S, o który pytał Kolega @Mafia - nie spotkałem. Wyjątkową sytuacją było dla mnie napotkanie, akurat tego dnia (po porannym wpisie Kolegi @Mafia), samochodów marki IFA, z taką zabudową. Faktem jest, iż jest to model ze schyłku omawianej epoki, ale mimo wszystko się"łapie".
Jeśli jednak mój wpis jest nie na miejscu, to proszę moderatora o przeniesienie go do właściwego-według uznania. ;)
DSC_0945.JPG
DSC_0952.JPG
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.549 386 20
Kupiłem sobie jedną od SDV, tylko wersję z HDSem. Stąd pytanie do zacnego grona, czy takie wersje jeździły w PRLu?
Nie przypominam sobie, żeby w czasach PRL-u Pragi z dłużycą do drewna miały HDS. Pamiętam Pragi, ale z wyciągarką linową. Być może jeździły Pragi z HDS-em w Czechosłowacji, ale skoro SDV zrobiła taki model i dołożyła jako ładunek rury, to może tam jeździły przewożąc rury, a nie drewno.
Ja zrezygnowałbym z tego HDS-a i zrobił Pragę typową, z wyciągarką linową i załadował ją pniami drzew.
 

Slavi

Znany użytkownik
Reakcje
2.668 4 0
Nie przypominam sobie, żeby w czasach PRL-u Pragi z dłużycą do drewna miały HDS. Pamiętam Pragi, ale z wyciągarką linową. Być może jeździły Pragi z HDS-em w Czechosłowacji, ale skoro SDV zrobiła taki model i dołożyła jako ładunek rury, to może tam jeździły przewożąc rury, a nie drewno.
Ja zrezygnowałbym z tego HDS-a i zrobił Pragę typową, z wyciągarką linową i załadował ją pniami drzew.
Jestem z Podhala i widok tego typu pojazdów na naszym terenie był zawsze dość powszechny. Potwierdzam to, o czym pisze Mafo. Wszystkie Pragi a potem coraz powszechniejsze Stary 266 miały system linowy. Wiele razy (jako dzieciak) stałem i przyglądałem się załadunkowi niezliczonej ilości pni. Pod koniec lat 90-tych jeden z lokalnych tartaków zakupił MANa F8 z HDSem. Na tle pojazdów z bloku wschodniego to był HIT. Jako ciekawostkę napiszę , że do dziś ,kilkanaście kilometrów od mojego domu rodzinnego (okolice Łącka), dalej jest użytkowany 266 z systemem linowym...
 
Reakcje
57 2 0
Witam wszystkich
Zainspirowały mnie zdjęcia wrzucone przez kolegę samochodu Praga V3S OTS. Postanowiłem zbudować ten model w skali 1/87. Bazą był plastikowy SDV ale z niego została tylko kabinka ;)
Wczoraj wyruszył w drogę do miłośnika pojazdów leśnych.

IMG_2827.jpg

IMG_2839.jpg

IMG_2855.jpg

IMG_2866.jpg

IMG_2875.jpg

IMG_2900.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Pojazdy ciężarowe i autobusy 3

Podobne wątki