• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

PODSYPKA

A

Anonymous

Gość
#24
A ja myslę ,że koledzy nie zabardzo mają rozeznanie ,i tak naprawde to sami nie wiedzą co piszą :LOL: .
Radzę trochę przestudiować fotografi ze szlaków kolejowych ,wiele się można nauczyć .
 

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
Damian Ty sie o mnie nie bój ,bo ja wiem co pisze ;) :smile:
Ja już dużo fotografi szlaków oraz samych szlaków kolejowych się w życiu na oglądałem i dla mnie jest to za ciemny odcień i tyle... ,może na zagranicznych szlakach taki ciemny odiceń na szlaku jest ,ale ja o tym nie wiem ,bo ja się patrze tylko na polskie szlaki kolejowe ,i JESZCZE się z takim odcieniem nie spotkałem ;) :smile:
 
A

Anonymous

Gość
#27
Tu nie chodzi o główkę szyny , bo każda na używanym szlaku jest metaliczna .
Tylko o resztę ,a rdza na szynach jest prawie czarnawa ,i tak wygląda z daleka .
Podstawowym błędem jest robienie takiego rudego szlaku ,tylko dlatego ,że producent na jakiejś farbie napisał ,że jest to kolor rdzy..
A fotka nie jest moja ,i zapisałem ją na dysku dla celów ,nauki.
 

Załączniki

  • 240,7 KB Wyświetleń: 3.845
A

Anonymous

Gość
#29
Z bliska każda szyna jest jaśniejsza , ale w perespektywie wygląda o wiele ciemniej.
Z chęcią obejżałbym podobne efekty na makiecie kolegi :grin: .
Nawet te jaśniejsze .
 
A

Anonymous

Gość
#30
Licze na dotrzymanie słowa :LOL:
I żeby nie było ,żem gadający ,to oto fragment mojej kolejki ,którą się bawię na codzień.
Taka mała popierdułka ,na 250 metrów toru.

Realistyczny model koleji ,też mam w budowie
 

Załączniki

A

Anonymous

Gość
#32
ciekma napisał(a):
damian, tak po prawdzie to zdjecie
http://ds5.agh.edu.pl/~kozak/files/6_744.jpg
było robione pod swiatło, dlatego szyny takie ciemne.
Z drugiej strony zdjęcie samotnej szyny lub toru na jasnym tle też ściemnia koor szyny.
Najlepiej gotowy tor porównać z oryginałem w tym samym oswietleniu.

Zgadzam się z Tobą na 100%.
Ale jestem zdania ,że koloru całego szlaku nie należy dobierać ,na podstawie koloru wycinka szyny.Bo wtedy wychodzi coś pomiedzy ogonem wiewiórki ,a zużytym pampersem.
Trzeba tak dobrać odcienie i maty ,żeby nasz tor wyglądał tak ,jak widzimy orginał ,ele w perespektywie .I to właśnie staram się robić u siebie .
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#33
Masz całkowitą rację, Damian. Serwowanie ściągniętych z netu zdjęć zbliżenia szyny jako dowód kolorystyki nie ma sensu, bo automatyka aparatu rozjaśnia sztucznie taki detal.
Zdjęciem fragmentu prawdziwej szyny można się podeprzeć jeśli na tym samym zdjęciu jest też szyna modelowa.
Żeby więc nie gadać po próżnicy jak co po niektórzy animatorzy forum, udałem się z jednym z modułów w plener:

http://layer.uci.agh.edu.pl/~mczapkie/Train/tmp/modele/warsztat/tor-porownanie.jpg
(to wsadzone zdjęcie modelu jest innym fragmentem tego samego zdjęcia, trawa jakby co wiosenna).

http://layer.uci.agh.edu.pl/~mczapkie/Train/tmp/modele/warsztat/tor-porownanie2.jpg
(inne ujęcie, na pierwszym planie model, podsypka jako tako ale szyna tragedia)


Akurat jest to przykład dosyć skrajny bo malowany farbą Revella 37, która wcale nie jest rewelką, niby rdza ale taka jakaś różowawa, tak że już malując widziałem że coś nie tak, bo wcześniej używałem ModelMastera który bardziej przypominał rdzę.
Ale wniosek jest taki, ze czarną farbę trzeba dodawać.
Zresztą rdza rdzy nie równa, zależy od stopnia utlenienia, uwodnienia i ubrudzenia :)

Patent z patynowaniem mi się podoba, tylko problem jest ze mocowaniem do podkładów, które jest plastykowe niestety (w gotowych torach, a takie uzywam bo jestem leniwy).
 
A

Anonymous

Gość
#34
Widzę ,że załapałeś o czym mowa . Ciężko jest dobrać odpowiednie odcienie ,żeby tor wyglądał tak jak ma wyglądać .
Foty nie kłamią .
Jeżeli mogę coś zasugerować , to zostaw farby na boku i skożystaj z natury .
weź trochę złomu i wyczyść z korozji ,pozyskany matriał oczyść i przesiej .
Możesz taką rdzę rozcieńczyć na jakimś lakierze ,lub wodzie .
Mocno wtarta do suchego ,zostaje jako naturalna rdza ,z odpowiednim kolorem i matem .
Ja wogóle nie używam ,żadnych farbek itp .
Tylko olej silnikowy stary, rdza naturalna i sadza z pieca .
Te materiały mocno warte na sucho są trwałe ,nie brudzą i dają naturalne kolory.
Tak brudzi natura ,więc i ja tak robię :LOL:
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#35
Czekaj, wcierasz to w szynę i sie trzyma?

Bo jesli chodzi o podsypkę i podkłady, to właśnie tak robię,
tyle ze stosuję gotowe pigmenty proszkowe kupowane w sklepie dla plastyków
(ale kolor dobieram na podstawie kamyków z podsypki które przyniosłem do domu :)
Zreszta widać że się w miare zgadza, zreszta różne sa podsypki w zalezności od tego jak dawno wymieniane lub jak eksploatowane.
 

Elmeros

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#36
Chciałbym odświeżyć nieco wątek i "uderzyć" do forumowiczów z pytaniem co na posypkę ? Zastosowałem na moim pierwszym moduło-torcie posypkę Faler'a niby w gradacji H0 a efekt jest taki ,że jak schodzę do piwnicy i mijam wspomnianą skrzynkę to zbiera mnie na wymioty.
Proszę o porady , jakie posypki (producent bądź też produkt własny- technologia pozyskiwania) stosujecie na swoich makietach ?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#37
Ja polecam wyroby czeskiej firmy Polak, inni koledzy też często to stosują.
Ponadto lepiej jest kupić do TT zamiast H0.
 

Elmeros

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#39
Fajnie jest, dzięki za podpowiedź tylko kto sprzedaje tego Polaka? W internecie jakoś nie znalazlem a region ,w którym mieszkam to modelarska pustynia.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 3
Techniki modelarskie 37

Podobne wątki