• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Od jakiej ceny Mafo uznaje model?

daf xf105

Aktywny użytkownik
Reakcje
581 2 0
#21
No nie wyrobię...

Polecam zestawy Tomek i przyjaciele, ładne są, kolorowe... Modelarstwo to przede wszystkim skala.


Każda przecież jest inna - jak się skośnookim producentom uda, tak wyjdzie. Polecam skalówkę w rękę, a wymiary znajdziesz w internecie. Zresztą przeróbka metalowej kabiny raczej sensu nie ma, lepiej zainwestować 8 zł i kupić ciągnik kibri albo herpy. Każdy będzie lepszy niż to co pokazałeś. Dla informacji - można też tak przerobić tani model:
Zobacz załącznik 858131
Zobacz załącznik 858132


Rozumiem, że było to odbicie piłeczki za Maćkowe 3 zł, ale przeróbka na FCS to huk roboty nawet w analogu.
Mówisz więcej luzu a sam się miotasz, bo ktoś coś powiedział.... po to jest forum dyskusyjne, by dyskutować, wymieniać się opiniami. Maciej powiedzial co sądzi, a ty rozpętaleś nie dyskusję, a burzę. Róznica między modelem a zabawką to temat wybuchowy. Granica jest zatarta. A opinii tyle ilu modelarzy. Jeden czepi się nr rejestracyjnego inny zamontuje fikcyjne felgi a o blachach całkiem nie pomyśli. Nie ma co się denerwować, że modelarzom na makietach przedzkadzają zabawki. Na niejednej imprezie widzialem tabor piko hobby. Przeżyłem jakoś. Przyszło dwóch pajaców i czepili się że elektrowozy jeżdżą bez trakcji... nie zauważyli wagonów bez skali, być może nawet fikcyjnych i lokomotywy z zestawu startowego hobby... Różnie bywa.
O masz moje modele zapomniałem o nich
 
OP
OP
D
Reakcje
35 25 0
#23
odniosłem się również do wystawy w Krakowie. I to tej części dotyczy fragment.
"W Krakowie nie ma lat lepszych i gorszych. Każda impreza jest udana albo bardzo udana. Magia świąt albo znakomitych organizatorów i widzów traktowanych z szacunkiem."
Ja nie widzę tu obrazy dla wszystkich innych organizatorów. Jak dodam . że robią to profesjonalnie to nie oznacza braku profesjonalizmu np przy organizacji Spotkań Bielańskich na które również czekam z niecierpliwością bo rozmach tej imprezy przerasta z kolei wszystkie inne. Myślisz , że za to obrażą się Krakusy?
Doceniam wyczulenie admina ale nie można popadać w paranoje i wszędzie szukać wrogów.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#24
Widzisz biorąc pod uwagę ton Twoich wypowiedzi sporo osób może reagować podobnie jak ja. Zwróć uwagę że podkreśliłeś " i widzów traktowanych z szacunkiem" Jeżeli podczas innych imprez nie ma takich problemów to po co to podkreślać? Odpowiedź nasuwa się jedna w innych miejscach widzowie nie są traktowani z szacunkiem"

Dla mnie temat widzów skończony.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#26
Nasi przyjaciele, modelarze samochodowi, prezentują bardziej spokojny i powściągliwy styl dyskusji. Nie ma u Nich klimatu "ja wam k ....", do momentu aż nie wypłynie czapka dowódcy. Obawiam się, że ten wątek do takiego momentu zmierza. Zniechęca to wielu forumowiczów nie tylko do czytania ale również do dzielenia się swoją wiedzą. W ten sposób zamarło wiele wątków w dziale kolejowym. Niektóre z nich, jak np. wątek dotyczący kolei Cukrowni Środa zamarł całkowicie, ze stratą dla wielu z nas.
Lubię od czasu do czasu obejrzeć co dzieje się "za miedzą". Poza tym nasza modelarska twórczość uzupełnia się wzajemnie. Nie sposób sobie wyobrazić ładnej, lokalnej linii kolejowej, w szczególności wąskotorowej, bez syrenek, warszaw, starów i innych pojazdów kursujących biegnącą obok drogą.
Koledzy, więcej luzu i dystansu. Modelarstwo ma nam wszystkim przynosić radość. Ja wiem, że to banalny wniosek (i funkcja celu) ale czasem zapominamy o tym.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#27
Modelarstwo ma nam wszystkim przynosić radość. Ja wiem, że to banalny wniosek (i funkcja celu) ale czasem zapominamy o tym
Masz rację i nie masz. Modelarstwo ma dawać radość owszem, ale poluzowanie standardów może doprowadzić do tego, że zamiast makiet i modeli będziemy mieć koszmarki. Wejdź na pierwszą lepszą grupę na fb i popatrz jakie babole ludzie robią i ile zbierają pochwał. Jako że z dziedzin modelarskich najlepiej znam się na budownictwie, to nieraz mnie zęby bolą od samego patrzenia, często delikatnie próbuję coś tam poradzić, ale rzadko kto chce cokolwiek poprawiać. Obniżenie wymagań wobec hobby spowoduje że zabrniemy gdzieś, gdzie słowo modelarstwo pasować nie będzie.
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#28
Nie trafna teza Grzesiu! Pierw przytoczmy definicje „modelarstwa”. Pewna strona na W i z końcówką „pedia” podaje następującą definicje:
Modelarstwodziałalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli.”
Co z tego wynika? Że to co się dzieje na nomen omen kolejkowych grupkach na Facebooku nawet nie spełnia podstawowego wymagania, jakim jest realizm (OCZYWIŚCIE, proszę mnie w tym miejscu nie bić, są PEWNE WYJĄTKI). Śmiem twierdzić, że Michałowi chodziło o bardziej o to, że modelarstwo to jedna z wielu form spędzania wolnego czasu.
Takie dyskusje na temat modelarstwa potrzebowałyby nowego tematu, bo ten realizm można rozbić na wiele dziedzin. Na wspomniany nowy wątek potrzebowalibyśmy wielu minut spędzonych przed komputerem, które można było przeznaczyć na modelarstwo. Nie raz takie wątki powstawały, skutki były… No chyba każdy wie jakie ;)
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#29
Pewna strona na W i z końcówką „pedia” podaje następującą definicje:
Modelarstwodziałalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli.
Widzisz korzystasz z czegoś takiego jak Wiki a powinieneś wiedzieć że Encyklopedia to jest np PWN.

modelarstwo,
wykonywanie obiektów (modeli) będących kopią lub wzorcem danego obiektu;

zwykle o rozmiarach mniejszych niż w rzeczywistości (np. model okrętu), czasem większych (np. model atomu) lub zbliżonych (np. model części maszyny do wykonania formy odlewniczej). Modele wykonuje się w celach szkoleniowych, produkcyjnych, reklamowych, muzealnych i badawczych (np. do pomiarów w tunelu aerodynamicznym), także jako hobby. Modelarstwo lotnicze jest uznawane za dziedzinę sportu; międzynar. zawody modelarskie odbywają się zgodnie z regulaminem FAI; buduje się latające modele szybowców, a także samolotów i śmigłowców, napędzane gł. silnikami spalinowymi tłokowymi (o pojemności 2,5–10 cm3) lub na sprężony dwutlenek węgla, zdalnie sterowane lub latające na uwięzi, zdolne do wykonywania akrobacji.

To właśnie pokazuje to o czym pisał @Astro porównując forum nasze do tego co się dzieje na FB.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#31
Masz rację i nie masz. Modelarstwo ma dawać radość owszem, ale poluzowanie standardów może doprowadzić do tego, że zamiast makiet i modeli będziemy mieć koszmarki. Wejdź na pierwszą lepszą grupę na fb i popatrz jakie babole ludzie robią i ile zbierają pochwał. Jako że z dziedzin modelarskich najlepiej znam się na budownictwie, to nieraz mnie zęby bolą od samego patrzenia, często delikatnie próbuję coś tam poradzić, ale rzadko kto chce cokolwiek poprawiać. Obniżenie wymagań wobec hobby spowoduje że zabrniemy gdzieś, gdzie słowo modelarstwo pasować nie będzie.
No cóż, nie będę z Kolegą polemizował. Miałem na myśli przede wszystkim sposoby wymiany myśli i sposoby wypowiedzi, które nie są często salonowe. Poza tym modelarstwo to nie obowiązek szkolny pod restrykcjami dwójki, czy jedynki tylko piękne hobby i przyjemność którą, jak słusznie Kolega zauważył, warto doskonalić.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#32
Czytając Wasze wpisy koledzy, czuję się wywołany do tablicy, bo to przecież ja jestem głównym, który przyczynił się do tej kilkuwątkowej dyskusji.
Tak, z premedytacją zrobiłem ten pierwszy wpis w temacie o spotkaniu modelarskim w Krakowie. Czytając część kolejową naszego forum, a szczególnie tematy dotyczące modeli i ich zgodności z realnym odpowiednikiem zacząłem rozumieć kolegów, którzy chcieliby mieć modele zgodne z rzeczywistością. Dziwi mnie zatem brak zrozumienia kolegów modelarzy kolejowych, że ja chciałbym oglądać modele samochodów także zgodne z rzeczywistością. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktycznie nie było dobrych modeli samochodów, ale czasy się zmieniły. Dziś dostępne są modele, odpowiedniki samochodów produkowanych w różnych epokach kolejarskich w skali H0. I właśnie takie chciałbym oglądać na modułach, bo takie tam właśnie pasują. Natomiast kolekcje modeli mniej dokładnych albo niedoskalowanych, albo zrobionych nie do końca prawidłowo chciałbym oglądać ustawione w osobnych gablotach. Wtedy będą wyglądały naprawdę dobrze i nie będzie widać, że są niedopasowane do jakości wykonanych modułów kolejowych.

Przykro mi, że wywołałem aż taką wielką burzę. Ale z drugiej strony cieszę się, bo widzę tu szansę na to, że koledzy modelarze kolejowi zrozumieją, iż wśród modelarzy samochodowych są także osoby, które chcą oglądać na pięknie zrobionych modułach, oddających rzeczywistość w miniaturze, miniaturowe samochody, takie jak jeżdżą lub jeździły w realnym świecie.

Dlatego nadal mam nadzieję, że moje wpisy doprowadzą do tego, że z modułów znikną pojazdy, które w mało dokładny sposób próbują odwzorować samochody realne. I znikną nie tylko te, które są stawiane na drogach, ale znikną też te, które stawiane są na wagonach jako ładunek.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.101 153 19
#33
Miałem okazję poznać osobiście Maćka @Mafo . Byłem w jego kapliczce. Spędziłem tam, jak sie potem okazało sporo czasu, ale czas to pojęcie względne, a może u Maćka leci szybciej, niż gdzieś indziej.
Ma facet swoje poglądy, ma swój obraz na świat jak i na modelarstwo i ze swojej strony bardzo szanuję ten sposób patrzenia na modelarstwo.
Kupienie modelu firmowego tira za 30 złoty to chyba niewielki wydatek. a jednak to zupełnie inny model, niż zabawka za 10, 15 złoty. Więc dajmy luz z dyskusją o kosztach, bo to i tak jest niewiele, przy kosztach taboru.
Chyba że chcecie posiadać jakieś jelonki, starki , syrenki itp, to to wtedy jest inna bajka, bo okazuje się, że te lokomotywy za tysiaka, to są tanie.