• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Modele old_jawa w skali 1:32

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
#21
Jeszcze wrócę do modelu węglarki. To sądząc po kształcie górnej obwodziny nie jest to 430W tylko bardziej to pasuje do 409W lub nawet 401Wj. Odstępy między słupkami są bliższe 409W. Tak więc jak będziesz malować ten model to wybierz czerwień tlenkową, bo te wagony raczej nie dożyły do niebieskiego Cargo.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#22
Kolega Czech, który także robi modele drukowane z tworzywa, konkretnie z ABSu, zanurza je relatywnie krótki czas w acetonie. Muszę przyznać, że efekt daje to bardzo dobry. Jedynym problemem jest zaokrąglanie ostrych krawędzi.
Istnieją techniki wygładzania ABSu acetonem chociaż pierwszy raz spotykam się z tym żeby model był w nim zanurzany, raczej z tego co wyczytałem wygładza się oparami acetonu ale skoro daje rezultaty to czemu nie. U mnie jest inny problem. Drukuję na PLA które aby wygładzić w ten sposób trzeba zadziałać mocną i generalnie szkodliwą/toksyczną chemią w co się nie chcę pchać. Chciałem domyślnie drukować z ABSu ale nie dorobiłem się jeszcze komory do drukarki bez której drukowanie z tego tworzywa mija się z celem.

Jeszcze wrócę do modelu węglarki. To sądząc po kształcie górnej obwodziny nie jest to 430W tylko bardziej to pasuje do 409W lub nawet 401Wj. Odstępy między słupkami są bliższe 409W. Tak więc jak będziesz malować ten model to wybierz czerwień tlenkową, bo te wagony raczej nie dożyły do niebieskiego Cargo.
Odnośnie obwodziny i słupków to zerknę jeszcze do notatek i zdjęć jakie robiłem i porównam z modelem bo osobiście razem z kolegą mierzyliśmy 430W i fotografowaliśmy. Natomiast taka dygresja na temat rozstawienia słupków: w węglarce 408W którą też mierzyliśmy odległość między poszczególnymi słupkami może w przypadku 2 z nich była jednakowa tak to zupełnie wolna amerykanka, jak wspawali tak było. Z tego co pamiętam to różnice sięgały między 94-106 cm.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#23
Dawno nic nie wrzucałem ale i ostatnio nie miałem weny by popracować nad modelami. SM03 czeka na malowanie, wydrukowałem także wagon 401Z i 408W które są na różnych etapach składania. Dzisiaj jednak pokażę co obecnie projektuję. Gorąca prośba - jeżeli ktoś ma plany, dokumentację techniczną, lub przynajmniej zdjęcia w zbliżeniu na wózki SM42 ze starą ostoją byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się materiałami. Znalazłem plany wózków tylko do nowszych wersji SM42 a są różnice w konstrukcji. Największym wyzwaniem będzie zaprojektowanie wózków i złożenie wszystkiego do kupy aby dobrze jeździło. Takie coś pomału powstaje:

sm42 3d drugi rzut.png


sm42 3d.png
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#27
Widzę sporo błędów w pudle i ostoi lokomotywy. Żaluzje chłodnic, promienie przejścia, kąt dachu przedziału maszynowego, kształt tłumika, promienie tłumika, okna, promienie okien. Maźnice mógłbyś lepiej zrobić. Co do kół, to chociaż zrób stożkową część toczną, a nie walec.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#28
@Meggido A mógłbyś mi pokazać jak wyżej wymienione elementy powinny wyglądać? Przynajmniej na modelu? Nie ukrywam, nie miałem dostępu do prawdziwej SM42 więc cały projekt oparłem na znalezionych w internecie schematach i zdjęciach ale chętnie poprawię jak będę wiedzieć na 100% jak dany element ma wyglądać. Pozdrawiam
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#29
@Meggido A mógłbyś mi pokazać jak wyżej wymienione elementy powinny wyglądać? Przynajmniej na modelu? Nie ukrywam, nie miałem dostępu do prawdziwej SM42 więc cały projekt oparłem na znalezionych w internecie schematach i zdjęciach ale chętnie poprawię jak będę wiedzieć na 100% jak dany element ma wyglądać. Pozdrawiam
Jasne, nie jestem obecnie "na miejscu", ale na tę chwilę mogę pokazać to co mam na podstawie posiadanych już zdjęć..
Który to ma być numer lokomotywy?
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#30
Jasne, nie jestem obecnie "na miejscu", ale na tę chwilę mogę pokazać to co mam na podstawie posiadanych już zdjęć..Który to ma być numer lokomotywy?
@Meggido Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki ;) Nie mam jeszcze upatrzonego numeru, ale jak rozumiem, zachodziły zmiany w konstrukcji na przestrzeni lat? Układ żaluzji z jednego boku wziąłem ze schematu poniżej (nie mogę niestety znaleźć źródła):
22-0.jpg
a drugą stronę podpatrzyłem ze zdjęć "esemek" ze starą ostoją. Na forum Konradusa znalazłem także taką grafikę z instrukcji SM42:
sm42_rys1.jpg
I tu widać drugą stronę, chociaż na zdjęciach SM42 które oglądałem miały nieco inne żaluzje po lewej stronie.

Niestety największą wadą całego projektu modelu był brak możliwości pomierzenia i sfotografowania lokomotywy w rzeczywistości :(
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#31
@Meggido A mógłbyś mi pokazać jak wyżej wymienione elementy powinny wyglądać? Przynajmniej na modelu? Nie ukrywam, nie miałem dostępu do prawdziwej SM42 więc cały projekt oparłem na znalezionych w internecie schematach i zdjęciach ale chętnie poprawię jak będę wiedzieć na 100% jak dany element ma wyglądać. Pozdrawiam
No to po kolei:
1.Ten element jest wycinkiem kuli, około jej ćwiartki, pokazałem Ci promień w 1:32
SM42-01.jpg


2. Kąt dachu, u Ciebie wydaje mi się za duży.
SM42-02.jpg


3. Żaluzje boczne nie są proporcjonalne i mają ramkę.
SM42-03.jpg


4. Spójrz jak wygląda stopień, jak jest wycięty i jakie są kształty blach obok.
SM42-04.jpg


5. Tu czołownica nie wchodzi na stopień, nie ma żebra.
SM42-05.jpg


6. Spójrz na wielkość okna oraz promienie zaznaczone.
SM42-06.jpg


7. Tu jest ścięcie i zaokrąglenie, ja zrobiłem nie do końca prawidłowo, ale promień już wygląda bardziej realnie niż Twoja faza.
SM42-07.jpg


8. Spójrz na kształt ostoi i samych stopni, stopnie mogą się różnić zależnie od daty produkcji, tego mam świadomość, ale ostoja się nie zmieniała.
SM42-08.jpg


9. Tu jest wycięcie i spójrz na kształt stopnia.
SM42-09.jpg


10. I maźnice, tak wyglądają w rzeczywistości, u Ciebie jest dramat.
SM42-10.jpg


Nie mam jeszcze upatrzonego numeru, ale jak rozumiem, zachodziły zmiany w konstrukcji na przestrzeni lat?
Najlepiej sobie właśnie upatrzeć jakiś egzemplarz i wzorować się na nim, inaczej rozjedzie się model.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#33
@Meggido Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi, przeanalizuję je (y) Natomiast odnośnie samej ostoi - Ty masz model odwzorowujący nowszy typ ostoi (nie pamiętam od którego numeru zaczęli ją stosować), ja mam ostoję starego typu jak na zdjęciu poniżej:
Zobacz załącznik 990714
Źródło: https://static.wikia.nocookie.net/p...ision/latest?cb=20160225141559&path-prefix=pl
Ostoja nie była zmieniana, a tylko były te maskownice na bokach. Tyle pamiętam z mojej analizy obu typów.
 

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#34
Ze swojej strony dodam taka obserwację, która może sie przydać: We wszystkich planach jakie analizowałem nigdy nie stosowano elipsy. Wyłącznie łuki o stałym promieniu, czegokolwiek by to nie dotyczyło. Najbliżej elipsy mogły by być wyczystki w parowozach czy podkładki siodełkowe do resorów, ale tam też było złożenie czterech łuków a nie elipsa.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
#36
Ostoja nie była zmieniana, a tylko były te maskownice na bokach. Tyle pamiętam z mojej analizy obu typów.
Niestety trochę się mylisz Jacku. Ostoja oblachowana starszego typu miała boczne wykroje których nie widać bo są ukryte pod tymi blachami. Inne oparcie na wózkach. I elementy przeniesienia sił pociągowych.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#38
Jak robisz SM42 bodajże do numeru 520 to pod tym linkiem jest ciekawy wątek :
Konwersja - SM42 zestaw konwersyjny | Modelarstwo.info
Dzięki za wskazanie tego wątku, mogłem w końcu zobaczyć na zdjęciu jak wygląda prawdziwy wózek. Porównałem z tym co wymodelowałem no i delikatnie mówiąc do kitu. Miałem jednak dzisiaj trochę czasu to przemodelowałem maźnice, teraz chyba można już na to patrzeć. Natomiast coś jest nadal nie tak w projekcie wózka (prawe mocowanie resora nie pokrywa się z osią otworu) ale jutro będę mieć dostęp do schematów to będę ogarniał ten problem. No i nie jestem pewien czy na maźnicy miały być okrągłe "łebki" czy śruby, ale założyłem, że jednak to drugie.

mażnica sm42 3d.jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#39
Wózek gotowy w jakiś 95%. Pozostało zrobić poprawne obrzeża kół oraz bardziej przestrzenne mocowanie - ale nie wiem jak ta część się nazywa, chodzi o te cylindry z dźwigniami po obu skrajnych częściach wózka, podpowie ktoś co to i do czego służy? ;)

SM42 wózek 95% kompletny 3d.jpg
sm42 wózek 95% kompletny 3d bok.jpg
 

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#40
To są cylindry hamulcowe napędzające przekładnię hamulcową (której z zewnątrz prawie nie widać) która dociska klocki do kół.
 

Podobne wątki