• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Modele old_jawa w skali 1:32

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#1
Pomału zaczynam działać w skali 1:32 nad którą myślałem od dłuższego czasu ale była poza moim zasięgiem dopóki nie kupiłem sobie drukarki 3D FDM. Moje modele (póki co jeden) nie są na tak wysokim poziomie jak te które prezentują tu inni koledzy, bardziej jako wersja hobby chociaż staram się je jak najbardziej wiernie odwzorować to jednak technologia w której są wykonane też narzuca pewne ograniczenia. Poniżej zdjęcia modelu węglarki 430W osadzonej na próbnych wózkach 1XTa. Wykonana w technologii druku 3D z PLA (chociaż w przyszłości chciałbym aby był to ABS do drukowania którego potrzebna jest zamknięta komora) oraz polistyrenu (burty). Burty dzięki temu powstały o wiele szybciej niż z druku jednak ich ręczne docinanie w moim przypadku nie jest super precyzyjne i jednak w przyszłości będę te elementy także drukować. Ponieważ zależało mi na jak największej wytrzymałości modelu (ma jeździć a nie stać w gablocie) węglarka jest trochę "oszukana" i wzmocniona w środku jak widać na zdjęciach. Będzie jeździć z ładunkiem węgla więc finalnie wzmocnień nie będzie widać ;) Węglarka nie jest jeszcze skończona, brakuje jej kilku rzeczy jednak myślę, że można powoli prezentować postępy z prac. Póki co nie mam zupełnie pomysłu na sprzęgi. Koła zastosowałem z PIKO wielkości G - wiem, że lepsze byłyby wytoczone ale póki co zostaną takie. W planach jest zrobienie jeszcze dwóch wagonów (typuję 401Z oraz 425S o ile ogarnę wózki Y25) po czym wybór padnie na lokomotywę SM03 aby na początek zrobić coś jak najmniej skomplikowanego. Pozdrawiam

20230102_142058_(1).jpg


20230102_141950_(1).jpg


20230102_141847_(1).jpg


20230102_141656_(1).jpg
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#2
Kawał modelu.

Póki co nie mam zupełnie pomysłu na sprzęgi.
Można kupić na przykład tutaj

oraz polistyrenu (burty). Burty dzięki temu powstały o wiele szybciej niż z druku jednak ich ręczne docinanie w moim przypadku nie jest super precyzyjne i jednak w przyszłości będę te elementy także drukować.
Ale co może sprawiać kłopot w przycięciu prostokąta z polistyrenu ? Wystarczy mieć odpowiedniej długości metalową linijkę i ostry nożyk. No i siłę w rencach :)

Drukowane na pewno będą gorzej wyglądały bo nie wierzę, że warstwy nie będą widoczne, przynajmniej drukowane na drukarce dostępnej w jakiejś niezbyt astronomicznej cenie.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#3
Wyszło całkiem nieźle , a co do modeli na wysokim poziomie to jakbyś im się dobrze przyjrzał to każdy ma jakieś niedoskonałości .
Najważniejsza jest to czy ta zabawa sprawia ci radochę , a w miarę robienia na pewno Twój warsztat będzie coraz lepszy .
Ciekaw jestem tej SM także do dzieła , należy jednak pamiętać że nawet perfekcyjny model można zepsuć malowaniem .
 
Reakcje
21 1 1
#5
Moim skromny zdaniem burty wycięte z polistyrenu będą zdecydowanie bardzie proste niż wydrukowane .A jak masz problem z prostym wycięciem to może jakaś mała frezarka CNC albo ploter ;).
A model całkiem ładnie się prezentuje.A jak wygląda ostoja wagonu ?
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#6
A jak wygląda ostoja wagonu ?
Póki co są tam pustki jak w portfelu przed wypłatą ;)

Miałem zacząć od stworzenia trzech wagonów (które de facto "się składają") a później dopiero opracować SM03 jednak prace przyspieszyły tempa i przebiegają równolegle. Postępy z prac spróbuję zaprezentować w uporządkowany sposób, chociaż chronologia wyglądała nieco inaczej. Na początek projekt SM03 który chciałbym wydrukować już jako finalny, brakuje mu jeszcze tylko wnętrza. Jeżeli ktoś dopatrzy się jakiś nieprawidłowości proszę o informacje. Nie miałem niestety dostępu do prawdziwej lokomotywy więc cały projekt oparty jest na schematach, podstawowych danych i zdjęć znalezionych w internecie.

SM03-1.png
SM03-2.png
SM03-3.png
SM03-4.png
SM03-5.png
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#7
Proponuję zmianę techniczną. Dorób ramki okien na modelu. Od środka zrób podcięcie na oszklenie. Montaż będzie o wiele przyjemniejszy niż wduszanie szybek na wcisk.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#8
Zupełnie przypadkiem trafiłem na ten temat kolegi ,a lubię popatrzeć jak inni prezentują budowę swoich modeli.
Chciałbym jednak napisać coś o węglarce z pierwszego postu. Patrząc na zdjęcia coś mi nie pasuje :niepewny:.
I teraz nasuwa się pytanie czy pudło wagonu jest wydrukowane w skali ? (chodzi o długość)
Zakładam, że tak ;) - w takim przypadku wózki są za blisko siebie i to psuje optycznie odbiór całości. W węglarkach typu 430W rozstaw czopu skrętu wózków wynosi 8500mm co w skali 1:32 było by 265,62 mm - no darujmy sobie te setne milimetra czyli 265 mm.
Posłużę się zdjęciem kolegi na którym zaznaczyłem o czym piszę

20230102_141950_(1).jpg


W oryginalnym wagonie drzwi wyczystkowe wypadają prawie na połowie wózka.
Poniżej dla porównanie zdjęcie oryginału zapożyczone z galerii kolegów z Wrocławia

82_51_5356_156-8_Eaos-w.jpg

Myślę, że warto sprawdzić wymiary w modelu i poprawić ten szczegół a model zyska wiele o ostatecznej ocenie wizualnej.;)
Życzę powodzenia w budowie modeli (y)
Pozdrawiam serdecznie
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.273 61 2
#9
Zdecydowanie rozstaw gniazd skrętu wózków w węglarce do poprawy. Myślę że wkradł się błąd o jakiś modelowy metr.
Co do ścian to jak koledzy napisali zdecydowanie lepiej poszycie wykonać z polistyrenu. I nie przejmuj się że nie wychodzi Ci to precyzyjnie. Nabierzesz wprawy i z czasem wyjdzie lepiej.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#10
Z rozstawem wózków pełna zgoda, gdzieś w obliczeniach wkradł się błąd i są faktycznie za blisko siebie. Na szczęście da się to stosunkowo łatwo naprawić.

Proponuję zmianę techniczną. Dorób ramki okien na modelu. Od środka zrób podcięcie na oszklenie. Montaż będzie o wiele przyjemniejszy niż wduszanie szybek na wcisk.
Wydaje mi się, że wiem o co chodzi ale mógłbyś pokazać jak to wygląda? Miałem przebiegły plan aby okna wydrukować razem z ramkami na przeźroczystym filamencie ale niestety gruba powłoka powoduje, że nie jest on przejrzysty a także widać warstwy które nanosi drukarka. I o ile w obudowie to mi tak nie przeszkadza to jednak szyba powinna być gładka. Zostaje mi chyba tylko ręczne wycinanie w plexi albo cięcie laserowe, ale wolałbym sam to ogarnąć.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#12
Czas przedstawić postępy prac nad modelem SM03. Na początek słów kilka o napędzie. Użyty został silnik 12V, ślimak, zębatka oraz osie kół i przeciwwag są to elementy LEGO, silnik napędza przeciwwagi które wprawiają obydwie osie z kołami w ruch. Odbiór prądu będzie standardowo z blaszek dolegających do obrzeży kół. Jednym z największych problemów na początku budowy były koła, a konkretniej nie znalazłem niczego sensownego z fabrycznych produktów. Postanowiłem więc je wydrukować. Ponieważ nie mam dostępu do tokarki ani nikogo znajomego który by miał to obręcz koła stanowi docięta rurka aluminiowa o średnicy zewnętrznej 30 mm i grubości ścianki 1 mm. Wymiarami nieźle pasuje do tej lokomotywy. Czeka mnie jeszcze obróbka kół - spiłowanie obręczy które za bardzo wystają poza koła. Po tym zabiegu trzeba będzie też poprzycinać wystające bolce do odpowiednich rozmiarów.

20230305_180106.jpg


Poniżej widok na to co mam już wydrukowane, kilka elementów jest przymierzone "na sucho", będą one w późniejszym czasie mocowane.

20230305_191307_(1).jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#13
Prace nad SM03 postępują nadal. Brakuje jej jeszcze kilku detali, środka, oszklenia ale generalnie wygląda już jak na zdjęciach i jeździ. W późniejszym czasie zaprezentuję krótki filmik z pracą układu napędowego. Mam świadomość, że nie wszystko jest idealnie (mam tu na myśli szczególnie szczeliny) ale sprawą nadrzędną było to, aby model dało się prosto rozebrać w razie awarii układu napędowego. Sklejona jest podłoga z czołownicami oraz budką (bez dachu) resztę da się zdemontować. Część szczelin uda się jeszcze zniwelować, część będzie musiała niestety zostać. Zdjęcia super wyostrzają każdą niedoskonałość ;)

20230307_135346_(1).jpg


20230307_135359_(1).jpg


20230307_135431_(1).jpg


20230307_135446_(1).jpg


20230307_135458_(1).jpg


20230307_135510_(1).jpg
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#14
Gdyby nie te widoczne warstwy wydruku to kliknąłbym ikonkę 'Super' ale z tego powodu musiałbym kliknąć ikonkę 'Prawie Super', niestety taka nie jest dostępna ;)

Czy rozważasz opcję szpachlowania w celu usunięcia tej wizualnej ułomności ?
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#15
Zdjęcia bardzo uwidaczniają te warstwy ale na żywo z odległości około 50 cm zupełnie ich nie widać. Podejrzewam, że po malowaniu warstwy filamentu mogą być ciut bardziej widoczne. Szpachlowanie mam w planie, ale głównie pokryw obydwu obudów (chodzi mi o przedział silnikowy i tą drugą część, w której nie wiem co jest w oryginale) ponieważ na nich jest to najbardziej widoczne. Hm, powinienem robić też zdjęcia z większej odległości ;)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.273 61 2
#16
W projekcie SM03 wkradł się błąd. Przednie okna kabiny powinny być w kształcie trapezu
290px-SM04-002_Chabówka_2_(Nemo5576).jpg
Zewnętrzne krawędzie okien powinny być równoległe do nachylonej górnej części boku kabiny.
Z tyłu raczej jest w miarę dobrze.
IMG_1382.jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#17
W projekcie SM03 wkradł się błąd. Przednie okna kabiny powinny być w kształcie trapezu. Zewnętrzne krawędzie okien powinny być równoległe do nachylonej górnej części boku kabiny.Z tyłu raczej jest w miarę dobrze.
Faktycznie o_O Kurcze, na tym etapie jest to już nie do poprawienia. Okna robiłem według dokumentacji ale miałem schemat tylko z jednej strony i szczerze mówiąc myślałem, że okna są symetrycznie zrobione. Pocieszam się myślą, że nie ma modeli doskonałych no to i mój "musi" mieć jakieś wady ;)
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#20
Zdjęcia bardzo uwidaczniają te warstwy ale na żywo z odległości około 50 cm zupełnie ich nie widać. Podejrzewam, że po malowaniu warstwy filamentu mogą być ciut bardziej widoczne. Szpachlowanie mam w planie, ale głównie pokryw obydwu obudów (chodzi mi o przedział silnikowy i tą drugą część, w której nie wiem co jest w oryginale) ponieważ na nich jest to najbardziej widoczne. Hm, powinienem robić też zdjęcia z większej odległości ;)
Kolega Czech, który także robi modele drukowane z tworzywa, konkretnie z ABSu, zanurza je relatywnie krótki czas w acetonie. Muszę przyznać, że efekt daje to bardzo dobry. Jedynym problemem jest zaokrąglanie ostrych krawędzi.
 

Podobne wątki