• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Modele old_jawa w skali 1:32

OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#41
Wózki już na swoim miejscu oraz zbiorniki. Sukcesywnie wprowadzam poprawki wskazane przez Meggido (trzeba jeszcze poprawić dach oraz okna), jeszcze dużo pracy przede mną ale powoli klaruje się model lokomotywy ;)

SM42 3d.jpg
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#42
Proszę nie zapomnij o charakterystycznych dla lokomotyw z wózkami starej konstrukcji klapkach wsypu piasku na narożnikach.
Kolejna rzecz to przewidywane lata eksploatacji w jakich chcesz umieścić swój model. Od tego też zależy rodzaj zderzaków. Ten typ jaki zastosowałeś to stosunkowo nowsza konstrukcja powszechnie stosowana w lokomotywach tej serii gdzieś od końca lat dziewięćdziesiątych. Wcześniej być może także ale jeszcze niezbyt często.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#43
Proszę nie zapomnij o charakterystycznych dla lokomotyw z wózkami starej konstrukcji klapkach wsypu piasku na narożnikach.
Dzięki za zwrócenie uwagi, zapomniałem o tym.
Kolejna rzecz to przewidywane lata eksploatacji w jakich chcesz umieścić swój model. Od tego też zależy rodzaj zderzaków. Ten typ jaki zastosowałeś to stosunkowo nowsza konstrukcja powszechnie stosowana w lokomotywach tej serii gdzieś od końca lat dziewięćdziesiątych. Wcześniej być może także ale jeszcze niezbyt często.
Moją SM42 planuję na lata około 2007-2008 r. więc zderzaki będą się zgadzały ;)

"Uzbroiłem" także już czołownicę, uprzedzając pytania - hak nie jest najładniejszy ale jeżeli chodzi o wydruk 3d i jego wytrzymałość to raczej już taki zostanie. Dysponuje ktoś może dobrymi zdjęciami z czołownicy na których widać gniazda elektryczne? Nie mam fotek z bliska i nie jestem do końca pewien jak one są mocowane. Gniazdo sprzęgu także projektowane w oparciu o nie najlepsze fotki :rolleyes:

sm42 czołownica.jpg
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#44
Dzięki za zwrócenie uwagi, zapomniałem o tym.
Moją SM42 planuję na lata około 2007-2008 r. więc zderzaki będą się zgadzały ;)

"Uzbroiłem" także już czołownicę, uprzedzając pytania - hak nie jest najładniejszy ale jeżeli chodzi o wydruk 3d i jego wytrzymałość to raczej już taki zostanie. Dysponuje ktoś może dobrymi zdjęciami z czołownicy na których widać gniazda elektryczne? Nie mam fotek z bliska i nie jestem do końca pewien jak one są mocowane. Gniazdo sprzęgu także projektowane w oparciu o nie najlepsze fotki :rolleyes:

Zobacz załącznik 992886
Zrob otwor 3x3mm i kup sprzegi srubowe.
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#45
Jako, że ostatnio zdecydowanie więcej czasu poświęcam na projektowanie modeli niż ich wykonywanie to w międzyczasie wprowadzania poprawek do projektu SM42 powoli powstaje EU07. Dach wygląda jakby był wklęsły nad kabiną jest to jednak tylko złudzenie. Przy okazji zapytam - czy ktoś posiada zdjęcie na którym dobrze by było widać bok czołownicy? Na pewno nie wygląda ona tak jak na moim projekcie.

EU07 3d.jpg
EU07 3d przód.jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#47
@Meggido Bardzo dziękuję za zdjęcia, brakowało mi takich ujęć ;) Masz wprawne oko, lampy rzeczywiście były za małe, tu niestety kłania się poleganie na znalezionych schematach (jak widać nie zawsze dokładnych :() i brak dostępu do oryginału. Będę musiał się udać na dworzec i trochę sobie pooglądać tych lokomotyw z bliska. I tu nasuwa mi się jedna refleksja, jeszcze kilka lat temu jak stało tego pełno w krzakach i była możliwość pomiarów to niestety tego nie robiłem (ale też nie przypuszczałem, że kiedyś będę tworzyć ten model). Tak samo jak z ET22... Teraz okazja praktycznie minęła bo większość lokomotyw pojechała na złom - no chyba, że IC wyrazi zgodę na pomiar jakiejś odstawionej lokomotywy. Poprawiłem na tyle ile widziałem za zdjęć, weryfikacja czy dobrze, nastąpi jak będą zaprojektowane wózki. Na razie prezentuje się tak:
7 czołownica 3d.png
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#49
Nowy-stary projekt czyli ponownie węglarka 430W tylko tym razem zaprojektowana w całości pod druk 3d. W poprzedniej którą pokazywałem na samym początku wątku pomyliłem się w przeliczaniu długości i wyszła za długa. Ta powinna nadrobić mankamenty ;) Czy ktoś miałby zdjęcie tych węglarek zrobione z góry? Chciałbym zobaczyć jak dokładnie wygląda górne wzmocnienie obwodziny (nie widać tego z ziemi).
węglarka 430W 3d.jpg
 
OP
OP
O

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#52
@Meggido Modele będą się materializować ale z ich wydrukiem muszę czekać do wiosny - chcę drukować z ABSu (można płaskie powierzchnie "wygładzić" podczas druku) a do tego potrzebuję zamkniętej komory lub temperatury na zewnątrz przynajmniej powyżej 15 stopni. Coby było śmieszniej, nawet jakbym chciał drukować teraz to wszystko co projektuję z PLA to skończył mi się filament a na razie raczej nie kupię. Będę więc przez okres jesienno-zimowy "atakował" różnymi projektami na które namacalne powstanie trzeba będzie trochę poczekać ;)
 

Podobne wątki