• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Minimoduły

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#1
To nie będzie jakieś mistrzostwo świata. Pierwszy raz zainteresowałem się Zetką 25 lat temu i z tego czasu mam sporo pozostałych poskładanych plastikowych budynków na które nie miałem pomysłu. Nie są zresztą zbyt dobrze posklejane ani zwaloryzowane. Z drugiej strony - trudno wyrzucić. No i przydałoby się jeszcze od czasu do czasu pojeździć taborem a to co dotychczas wyprodukowałem jeszcze nie daje mi takich możliwości. Stąd pomysł - bazujący na niemieckich modułach na spotkania zwanych "Brettchen", z wykorzystaniem torów Rokuhan - co pozwala na wielokrotne składanie i rozkładanie.

Punkt startowy to podwójny owal (R220 i R195). Standardowy modulik ma 220mm.

IMG_9133.JPG


Na krawędziach tory zabezpieczyłem śrubkami gdyż przy składaniu i rozkładaniu łatwo je oderwać:

IMG_9134.JPG


Mimo, że tory są na gotowej plastikowej podsypce to będą jednak szutrowane:

IMG_9135.JPG


Skrajny moduł będzie miał tunel - niemal na całej długości więc konieczna jest dodatkowa konstrukcja - zapewniająca także dostęp do środka tunelu:

IMG_9162.JPG


Budowa wjazdów, wraz ze sprawdzaniem przejezdności:

IMG_9163.JPG


I wjazdy przykryte:

IMG_9168.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#4
Nad tunelem będzie "drugi poziom" w formie dioramy na której można jeszcze będzie pokazać trochę taboru. Dla łatwiejszej pracy osadzona jest ona na odrębnej płycie piankowej i dopiero po skończeniu będzie zamontowana na stałe. Na razie położona infrastruktura komunikacyjna. Rozmiar płytki 48x20 cm.

IMG_9170.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#7
Na "piętrze" modułu pojawiły się pierwsze budynki. Ponieważ dawno robione często były posklejane z niemalowanego plastiku zostały lekko pociągnięte matowym lakierem w sprayu Humbrola aby się nie błyszczały.

IMG_9172.JPG


Tabor będzie polski więc w gotowym modelu stacji wprowadziłem lekkie przeróbki - plakaty są propagandą i reklamami z okresu PRLu a sama stacja ma fikcyjną nazwę Szklarka - nawiązanie do Szklarskiej Poręby Górnej nieprzypadkowe. Sam budynek podobny jest jeśli chodzi o bryłę do rzeczywistego, będzie też skalna ściana - tylko nie w górę a w dół.

IMG_9173.JPG


Przybywa zabudowy w stylu górko-alpejskim:

IMG_9175.JPG


A tak to się komponuje na module z tunelem:

IMG_9174.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#8
Część dioramowa dokończona - wszystkie budynki na miejscu - wstępnie posadowiona na module i szykuje się ściana skalna (oczywiście do dalszej pracy).

IMG_9187.JPG


Trochę "smaczków" z dioramy. Odpoczywa sobie kierowca Igloopolu..

IMG_9178.JPG


Parking

IMG_9179.JPG


Czas do szkoły:

IMG_9181.JPG


W oczekiwaniu na pociąg:

IMG_9185.JPG


Dzień dobry Państwu:

IMG_9182.JPG


Całościowa panorama z boku - niestety budynek wchodzi w drogę ale to była kwestia miejsca i nie za bardzo widziałem inny sposób aby to zrobić.

IMG_9186.JPG
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.987 505 29
#9
Ach och łał, ale jak to, rampa z wjazdem na nią i po co skoro nie ma wrót ładunkowych od czoła, no a dalsza część tejże rampy granicząca z peronem, jaki jest zamysł, bo takiego rozwiązania nie widziałem, no i ta magiczna kostka na parkingu obok asfaltu i piaszczystej powierzchni to taka trochę od czapy, co nie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.987 505 29
#11
To sobie teraz wyobraź załadunek samochodu który wjechał na tę czołową rampę, stoi na stromym podjeździe i go ładują, ręcznie widlakiem, choć on nie musi wjeżdżać, może podjechać z drugiej strony, tylko skąd w magazynie towary, bo na pewno nie z pociągu, bo przeszkadza peron, wiem, że teraz taka moda, co zrobisz to Cię chwalą, ale choć odrobinę realizmu zachowajmy.
Nie czepiam się, to taka pozostałość z dawnych lat :rolleyes:, zwalczam to w sobie ale czasami trudno jest.
Obiecuję sobie że nie dam głosu, i jak zwykle:niepewny:.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#13
Ach och łał, ale jak to, rampa z wjazdem na nią i po co skoro nie ma wrót ładunkowych od czoła, no a dalsza część tejże rampy granicząca z peronem, jaki jest zamysł, bo takiego rozwiązania nie widziałem, no i ta magiczna kostka na parkingu obok asfaltu i piaszczystej powierzchni to taka trochę od czapy, co nie.
Na początku wątku podkreśliłem założenie. Wykorzystanie zalegających dawno posklejanych modeli a nie "modelarska sztuka i mistrzostwo". No bo i zamysł dwóch kółek do pojeżdżenia taborem nie jest zbyt odkrywczy ani realistyczny. Modele są jakie są. Może nawet trzeba napisać "modele" a może zabawki są takie jak fabryka dała i raczej staram się to trochę urealnić i pobawić zamiast wyrzucać na śmieci lub starać się gdzieś upchnąć. Czasem od poważniejszych tematów chcę uciec i "pojeździć kolejką". Jednym słowem "świadomy kompromis" albo nawet "zabawa" w tym projekcie jest grzechem pierworodnym. Punktem wyjścia jest w sumie taka kolej podłogowa (a w zasadzie w tej skali stołowa) z elementami krajobrazu.

Raczej liczy się ogólny wygląd i niestety założenie, że przesadnie się nie napracuję... Wykorzystuję też trochę starego materiału który w poważniejszym projekcie nie miałby użycia - krzaczki z gąbki a nie drogich siateczek i takie tam inne .... Jak się da to staram się aby nie było za bardzo "od czapy" ale nie zawsze mam sensowny pomysł jak zarządzić np. podbudową - taka czy inną - gotowego budynku i trzeba jakoś ją "utopić" w piasku.

Parking wybudowali kiedy indziej ;) i tylko na tyle mieli kasy... No ale jak niewielkim nakładem da się coś skorygować - czemu nie ! Także od strony peronu dam jeszcze żywopłot / krzaki z przejściem. Optycznie chyba to trochę poprawi efekt i coś nie będzie nielogiczną ciągłością a dwoma odrębnymi kawałkami. Takie psycho-oszustwo małe.


To trzeba było zrobić wybrzuszenie w drodze, bo tak, z tą przerywaną linią, wygląda trochę głupio.
Droga z rolki która jest nieelastyczna była robiona. Ale może trzeba ją przemalować i bez białej linii będzie to mniej widoczne.

To sobie teraz wyobraź załadunek samochodu który wjechał na tę czołową rampę, stoi na stromym podjeździe i go ładują, ręcznie widlakiem, choć on nie musi wjeżdżać, może podjechać z drugiej strony, tylko skąd w magazynie towary, bo na pewno nie z pociągu, bo przeszkadza peron, wiem, że teraz taka moda, co zrobisz to Cię chwalą, ale choć odrobinę realizmu zachowajmy.
Nie czepiam się, to taka pozostałość z dawnych lat :rolleyes:, zwalczam to w sobie ale czasami trudno jest.
Obiecuję sobie że nie dam głosu, i jak zwykle:niepewny:.
Jak było wyżej tak dała fabryka i tak pozostanie. @pado ma rację - w zaznaczonych miejscach są wrota.
Pawle - ja nigdy nie miałem problemu z krytyką - czasem mogę/umiem uwzględnić czasem nie. Kilka Twoich uwag i pomysłów udało się wdrożyć.
W moich wątkach - nie musisz zwalczać w sobie pozytywnego krytycyzmu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#14
Kolizja budynku z drogą - po tym jak pozbyłem się pasów chyba mniej już razi. Dodatkowo kluczowy róg konstrukcji budynku został wyposażony w pasy ostrzegawcze a samo miejsce niebezpiecznego zwężenia dodatkowo oznakowane odpowiednimi znakami drogowymi. Temat trochę poprawiony - w ramach możliwości jakie szło zastosować w tym miejscu. Zresztą takie wchodzące w światło drogi budynki i przewężenia się zdarzają w rzeczywistości.

IMG_9193.JPG


IMG_9192.JPG


Diorama została osadzona na module który wzbogacił się o tło - niestety miałem dostę do takiego które jest trochę zbyt wąskie - no trudno...

IMG_9198.JPG


Da się jednak zrobić zdjęcie "widokowe"

IMG_9197.JPG


Moje pierwsze samodzielnie zrobione skały (skalna ściana). No w sumie nie pierwsze bo pierwsze poszły do kosza:

IMG_9199.JPG


Tak komponują się wstawione w całą konstrukcję - trzeba jeszcze je obrobić zielenią od góry i dołu i w miejscach łączenia:

IMG_9200.JPG


Portal tunelu - na jego szczycie konstrukcja zrobiona z jakichś resztek z modeli plastikowych a zainspirowana tunelem pod Żegiestowem, który miał w pewnym momencie budowlę nad portalem: https://polska-org.pl/7477123,foto.html

IMG_9201.JPG
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
622 1 0
#16
Zdrada69 napisał(a):
Dodatkowo kluczowy róg konstrukcji budynku został wyposażony w pasy ostrzegawcze
W zamierzchłych latach dwutysięcznych trochę jeździłem do Poznania trasą przez Wrocław i między Wrocławiem a Poznaniem taki budynek "wbudowany" w drogę i z takimi waśnie pasami mijałem więc nie jest to takie całkiem sajensfikszyn ;)

Zresztą i w moim mieście jest taki zabytek, którego konserwator tychże nie pozwala właścicielowi zburzyć ale kasy na remont a właściwie to zbudowanie od nowa dać oczywiście nie chce.

Przez ten Twój wątek praaaaaawie że kupiłem zestaw startowy w zetce, ale się opanowałem choć nie było to łatwe:cool:
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#19
Ostatni akord pracy na tym module końcowym to wykończenie skał roślinnością - całościowo wyszło to tak:

IMG_9208.JPG


Kilka zbliżeń:

IMG_9212.JPG


IMG_9207.JPG


IMG_9214.JPG


Czas rozejrzeć się za kolejnymi zalegającymi w pudłach budynkami.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.216 39 0
#20
Kolejny budynek to fabryczka która przypomina mi piekarnie GSu i tak będzie wykorzystana.
Modulik ma raptem 22 x 20 cm więc projekt może być dość szybki. Na początek płyty betonowe wycięte z kartonowej koperty na modele cięte laserowo pomalowane farbą Fallera:

IMG_9189.JPG


Pobrudzenie pudrami Artitect'a:

IMG_9190.JPG


Ogrodzenie płytami betonowymi:

IMG_9191.JPG


Płot jest w trakcie budowy:

IMG_9215.JPG


IMG_9216.JPG


Początkowo chciałem komin poprawić i obłożyć cegłą ale trafiłem na tę stronę: http://www.gskoronowo.pl/piekarnia - na samym dole są zdjęcia, które mnie zainspirowały:

IMG_9217.JPG


Żuk nie jest idealny ale zawsze to polski model:

IMG_9218.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 13

Podobne wątki