• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta xxm2:)

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć wszystkim, jako że jestem nowym forumowiczem to się przedstawię, Jestem Łukasz. Mam 27lat. Od dłuższego czasu interesuję się modelarstwem kolejowym i ogólnie modelarstwem. A że czas zagospodarować strych:) i żona chce mi w tym pomóc to postanowiłem zabrać się za budowę makiety. Na razie chciałbym zrobić plan żeby w miarę ogarnąć temat. strych jest wolny tak że do zagospodarowania jest przestrzeń 11x12m wysokość od1 do 3m. Jeden narożnik jest bardziej zacieniony wie c tam umieściłbym kopalnię węgla. Aha ważna sprawa, dla żony musi pojawić się skład osobowy w mirę nowoczesny:), ma sentyment do tego środka transportu.

Co do kształtu to skłaniałbym się do tego by zbudować ją wzdłuż ścian około 1,5m szerokości z jednym szerszym końcem, tam gdzie byłaby kopalnia i może jakaś huta stali.

Nie mam doświadczenia w projektowaniu torowisk więc byłbym wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki. Jest to projekt rozwojowy na wiele lat więc podchodzę do tego spokojnie bez zbędnego spinania się:).
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#2
Przejrzałem dzisiaj kilka numerów magazynu Model Railroader i zobaczyłem kilka ciekawych pozycji , które zamieszczam poniżej. Chciałbym zrobić 2 poziomy tak by w jednej części zrobić szlak prowadzący przez góry i tunel. Zaczynam bawić się powoli w programie trackplanner ale idzie mi opornie bo nie znam w ogóle niemieckiego.... Chyba przeniosę się do AutoCada, tylko zrobię bibliotekę wykorzystywanych elementów. TAk będzie łatwiej bo w pracy zajmuję się projektowaniem rurociągów w 3D w AutoCad Plant 3D.

Jakiego producenta i jaki typ torów najlepiej zastosować? Nie chciałbym wpakować się w kaszanę a jak mam zrobić bibliotekę elementów to chciałbym opierać się już na konkretnych i właściwych wymiarach. Wszystko będzie w skali 1:1 narysowane, później w miarę potrzeby druknę to ploterze na formacie A0 i naniosę schemat na makiecie.


Co do miejsca to na strychu są 2 kominy i tak pomyślałem że 2 poziom mógłby jeden okrążać, byłaby to dobra podpora dla torowiska i makiety.
 

Załączniki

Marek Bydgoszcz

Aktywny użytkownik
Reakcje
25 1 0
#3
...torowisko Roco Line, albo Tillig Elite, w przypadku Tilliga niezłe rozjazdy, ceny zbliżone, czyli worek siana, podobno są lepsze, ale nie widziałem i nie macałem (2 worki siana) :roll:
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#4
Piszesz że rozjazdy Tilliga są ok, a jak wyglądają rozjazdy Roco?



Jak by ktoś chciał mi pomóc w projektowaniu makiety to prosiłbym o wskazówki jak to wszystko rozmieścić, tzn kopalnia, magazyny, huta, może jakiś magazyn kontenerów lub rafineria-bo byłem w rafinerii Płock wielokrotnie i są tam ciekawe motywy na makietę, małe miasteczko, miasto.

No i jaka wielkość? Obstaję na razie przy 2,5-3 na 10-12m (łączna długość bo może fajnie byłoby ją zrobić w kształcie litery L.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#5
Mam pytanie, jak dotąd byłem fanem makiet kolejowych ale potrzebuję teraz sporo wiedzy praktycznej i ogólnie informacji o wszystkim co z budowa makiety związane. Właśnie zamawiam trochę katalogów:
Piko 99501 - Katalog HO Piko 2011
Katalog 2009 ACME
Katalog torowisk Tillig Elite
Katalog Roco 2011/12
Katalog Viessmann 2011/12
Katalog HEKI 2009
Katalog "torowiska Tillig 2011/12"
Katalog Faller 2012 Faller 190901
Katalog KIBRI 2011
Katalog Fleischmann H0 2011/12

Myślę że wersja papierowa jest bardziej praktyczna, chyba wybrałem dobre?? Ewentualnie jakie jeszcze mogą być pomocne?

No i przydatny byłby jakiś poradnik, znalazłem taki: Piko jak powstają makiety kolejowe - czy znajdę tam coś przydatnego czy jest to tylko katalog produktów tej że firmy? Pytam bo można wydać inaczej te 50zł.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.688 50 5
#6
Możesz też zaopatrzyć się w kilka (nawet przypadkowych) numerów czasopisma MIBA Spezial.
Są tam różne układy torowe, triki modelarskie i fajne zdjęcia mogące być źródłem inspiracji :)

Mam płytkę z kilkudziesięcioma numerami zeskanowanymi. Możemy się dogadać na pw. :)
 
Reakcje
0 0 0
#7
Montano napisał(a):
Myślę że wersja papierowa jest bardziej praktyczna, chyba wybrałem dobre?? Ewentualnie jakie jeszcze mogą być pomocne?

No i przydatny byłby jakiś poradnik, znalazłem taki: Piko jak powstają makiety kolejowe - czy znajdę tam coś przydatnego czy jest to tylko katalog produktów tej że firmy? Pytam bo można wydać inaczej te 50zł.
Cześć,
poszukaj książki "Anlagen Planen Mit Rolf Knipper" w ramach serii MIBA, albo książkek z planami Guntera Fromm (na Google Obrazy znajdziesz sporo planów...).
Osobiście uważam że propozycje konkretnych planów w nich zawarte są niegłupie, choć często uniemożliwiają jazdę w koło.

Michał
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#9
Wiem że wszystko można znaleźć w necie ale mnie osobiście nie cieszy fakt siedzenia godzinami przy komputerze i przeglądanie stron internetowych, wole słowo i obrazek drukowany niż JPG. :)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
2.242 16 2
#10
Z mojej strony napiszę, że plan torowiska dobrze przemyśl.
Wielkość makiety poza miejscem i finansami, jest jeszcze kwestia jak dokładnie chcesz zrobić tą makietę.
Jak chcesz super wypas to zmniejsz ją trochę bo Ci życia zabraknie
Ja miałem ambitny plan 10m2 z prostym torowiskiem, Ale degradowałem ją do 11m2 i to jest za dużo...
... bo w tempie jakim powstawała zakończył bym prace w 2111r.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#11
Cześć,

Wiesz co akurat makieta nie musi być na takimm100% wypasie, zajmuję się też modelarstwem plastikowym 1:35 i jednak chciałbym żeby była w miarę dokładnie zrobiona.

Nie ukrywam że potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu kształtu i planu torowiska. Czekam właśnie na katalogi ,które zamówiłem. Zrobię za chwile pomiary dokładnych wymiarów strychu, jak zrobię szkic to wrzucę go tutaj. Myślę że przy projektowaniu kształtu można by wykorzystać naturalne załamania ścian jak i komin wentylacyjny.

Jak byś mógł mi powiedzieć na jakiej standardowo wysokości powinien znaleźć się poziom makiety?

Aha znalazłem taki rysunek i powiem że podoba mi się ten plan ale usunąłbym z niego obrotnice bo nie będzie parowozów na makiecie.
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#12
Mam pytanie, na jakiej stronie kolega wyszukuje te plany ? no i czy są tam jakieś wymiary, rozpis materiałów itp. oraz czy można pobrać grafikę w lepszej rozdzielczości.

Pozdrawiam i dzięki z góry.
 

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#15
Niestety muszę Ciebie sprowadzić na ziemię.
Masz ponad 70 m2 do zagospodarowania - to lekko licząc jakieś 70 tys na budowę makiety ( zaznaczam, że skromnie ).
Więc pytanie, ile chcesz na dzień dobry przeznaczyć kasy?
Bo według mnie to pytanie podstawowe.
Bez odpowiedzi na to pytanie ( z całym szacunkiem do Twoich możliwości finansowych )- nikt Ci nie podpowie co możesz robić, bo raczej nikt nie wierzy, że masz takie pieniądze na początku.
A to z definicji ogranicza od razu wielkość makiety, a co za tym idzie nie bardzo wiadomo jak Ci podpowiadać.
Skoro porywasz się na taki areał, to sam nie dasz rady - no chyba, że po 12 godzin dziennie i czyjąś pomocą.

Ale zacznijmy od funduszy. Ile i w jakim okresie.

Generalnie przy takim areale zacząłbym od niewielkiego kawałka sensownego układu, a potem bym to rozbudowywał.
Na przykład moja makieta ( 6,5 m2 ) będzie przenoszona do większego pomieszczenia, ale w dalszej rozbudowie będzie mi pomagał kolega ( jeśli po drodze się nie zrazi ).
 
Reakcje
1.129 4 1
#16
Wkońcu się dowiedziałem, kto te 50 baniek w totka wygrał :) Ładny teren do zagospodarowania, ale jak poprzednicy, polecałbym najpierw coś mniejszego wydziargać, finansowo mniej wydasz a i zapał można szybko stracić przy tak wielkim projekcie. Zaplanuj sobie tak końce planu abyś mógł w przyszłości łatwo go rozbudować o kolejne metry.
 
OP
OP
Montano
Reakcje
0 0 0
#18
Eno spokojnie, ja nie chcę zagospodarować całego strychu, na początek coś mniejszego ale do rozbudowy. Plan wrzuciłem żebyście pomogli mi wybrać odpowiednie miejsce na początek makiety no i pomogli w jej zaprojektowaniu.

Plan na razie bez skali. jak siądę to innego kompa to narysuję go dokładnie.
 
Reakcje
167 1 0
#19
Dobra rada- na początek zrezygnuj z wszelakich tuneli, mostów i tym podobnych. Według mnie kładzenie torów na jednym poziomie to jeszcze bułka z masłem, ale dla początkującego modelarze igranie z poziomami to małe samobójstwo. Można zrobić fajny projekt z dużą ilością torów i masą kombinacji, ale na początek w polecam płaski a potem w miarę wzrastania manuala dobudowywać kolejne części.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272
Planuję 31

Podobne wątki