A oto kolejny etap przygotowań.
Zobacz załącznik 190837
Odbiornik DCC umożliwiający sterowanie 4 zwrotnicami.
Aby ułatwić sobie zmiany, jako kontroler zastosowałem moduł "Arduino Nano" co znacznie ułatwia przekonfigurowywanie, programowanie i ewentualną diagnostykę prototypu.
Czas wykonania tego co widać od momentu wydrukowania schematu ścieżek do momentu zlutowania wszystkiego i uruchomienia zajął mi wczoraj 4 godziny. Koszt elementów to 50zł.
Rozbudowa tego modułu do sterowania kolejnymi zwrotnicami to koszt kolejnych 3zł/wrotnicę, więc chyba ekonomicznie opłacalne.
W docelowej wersji, kiedy ustalę już jak będzie zorganizowany podział makiety na moduły, zaprojektuję tak odbiorniki, aby na każdy moduł przypadał jeden odbiornik i obsługiwał wszystkie zwrotnice jakie znajdą się na module.
Wydaje mi się sensowne takie rozwiązanie, tak aby zminimalizować "kabelkologię" między modułami.
Dodatkowo pomyślałem sobie, że czemu by nie umieścić od razu razem z odbiornikiem boostera, oraz "sterownia" asymetrycznego zsilania do odcinków izolowanych aby wykorzystać funkcję automatycznego zatrzymania składu przed semaforem.
Kiedyś gdzieś przeczytałem, że DCC daje nieograniczone możliwości i muszę przyznać, że coraz bardziej popieram to stwierdzenie.
Teraz zaczynam projektować centralkę. chwilę to potrwa, gdyż chcę od razu zaimplementować komunikację zwrotną.
Jak coś uda mi się zrobić, od razu umieszczę relację.
Pozdrawiam.