• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Kwiatkowa domowa makieta modułowa

OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#21
Te zagięcia na torach 3b i 5 może zlikwiduję. Ale podobnie jest np. na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia, chociaż tam jest tylko jeden tor. Ten tor 3b to takie dodatkowe żeberko. Raczej nie będzie połączenia do 7b.

Zastanowię się czy nie zmienić tego wjazdu na bocznicę.

Na torze 3 mieści się lokomotywą z 2 wagonami. Tor 5 ma być przy stacji dla dłuższego składu.

Co do numeracji to starałem się robić zgodnie tylko dla torów. Numery rozjazdów na razie są wg mojej nomenklatury.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#22
podobnie jest np. na stacji Wieliczka Rynek Kopalnia
"Podobnie" to pojęcie względne, tak jak "prawie", ale tu "prawie" robi różnicę. ;) W Wieliczce z jakiegoś powodu jest łagodny łuk na całej długości peronu, a tu mamy tor prosty, tylko na końcu trochę bez sensu zagięty dość ostrym, krótkim łukiem. Moim zdaniem lepiej to wyprostować i nawet przedłużyć na następny segment.
 
OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#27
OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#30
Dawno się tutaj nic nie działo, bo w sumie przez cały 2022 rok nic nie robiłem. Dopiero w 2023 zacząłem się zastanawiać co dalej. I tak po głowie chodziły mi 3 tematy:
1. Budowa pulpitu sterowniczego, która finalnie wygląda tak:
IMG_20230203_195326.jpg IMG_20230203_195341.jpg

2. Zacząłem eksperymentować z modelami kartonowymi, ale docelowo będą raczej wycinane laserowo zestawy:
IMG_20230215_183104.jpg

3. Postanowiłem zabrać się za perony. Najpierw przejścia podziemne:
IMG_20230817_133538.jpg

Potem same perony:
IMG_20230817_135910.jpg

I tak się to prezentuje nie przyklejone:
IMG_20230827_125251.jpg

I przyklejone, z projektem wzgórza z pianki montażowej w tle:
IMG_20230904_190122.jpg
 
OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#31
A aktualnie bardzo mocno zastanawiam się nad budową pulpitu kostkowego obsługującego rozjazdy i semafory. I tutaj pojawiają się wyzwania, bo muszę wszystko zrealizować w miarę zgodnie z przepisami. Zatem wszystkie:
- semafory wjazdowe są 5 komorowe
- mają tarcze ostrzegawcze
- przed samą stacją są tarcze manewrowe
- semafory wyjazdowe - zgodnie z tym co opisał @MichałŁ https://forum.modelarstwo.info/threads/semafor-4-komorowy-i-3-komorowy.16765/#post-245641 i @Mateusz B https://forum.modelarstwo.info/threads/semafor-4-komorowy-i-3-komorowy.16765/#post-245643 oraz https://www.facebook.com/groups/440973686104739/posts/2034937130041712/ (dzięki za pomoc @trainbrains i KamilW ) oraz @Lucky
- bocznica nie będzie mieć dedykowanej obsługi semaforów, tam będą tylko tarcze manewrowe, których sygnał będzie zależny od pozycji rozjazdu lub zamontuję wskaźniki zwrotnicowe

patria.docksal.site_pulpit-kostkowy.png
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#32
Nie jestem pewien czy płyty chodnik we w przejściach to dobry pomysł, nawet nie wiem czy gdziekolwiek tak ktoś robił?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#33
muszę wszystko zrealizować w miarę zgodnie z przepisami
No jak tak, to na pulpicie nie stosuje się pełnych powtarzaczy semaforów (5- 4- i 3-komorowe), a jedynie symboliczne, ze światłem czerwonym, zielonym (sygnalizującym każdy sygnał zezwalający) i białym. A gdzie są przyciski do przestawiania zwrotnic?
tarcze manewrowe, których sygnał będzie zależny od pozycji rozjazdu
Sygnał na Tm zależy nie tylko od położenia zwrotnic (nie rozjazdów). W Krakowskim Klubie Modelarzy Kolejowych jest kilku kolegów, znających się na tym, jestem pewien, że pomogą. ;)

PS. Podawanie linku do prywatnej grupy na FB trochę mija się z celem...
 
OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#34
@Andrzej Harassek ten schemat nie zawiera docelowego wyglądu semaforów na pulpicie. Do celów planowania dałem sobie tam pełne wymiary semaforów. I te wjazdowe oraz ostrzegawcze będą zależne od położenia zwrotnic. W moim schemacie interaktywnym mam to ustawione.

ze światłem czerwonym, zielonym (sygnalizującym każdy sygnał zezwalający) i białym
Dzięki za ten szczegół.

A link do grupy podałem, bo osoby mające dostęp nieco więcej sobie przeczytają.
 
Reakcje
97 0 0
#38
I tak mniej więcej wygląda prawdziwy pulpit.
Jasna sprawa.
Raz, że narzędzie ma wciąż jeszcze jakieś swoje ograniczenia. A dwa, że to typowo szkic na potrzeby rozmowy, bo realizm realizmem, ale ostateczne realizacje na potrzeby modelarskie zwykle wyglądają inaczej niż wstępny projekt.

Same gabaryty obudowy są skracane lub wydłużane zależnie od możliwości i chęci modelarza, brak jest wielu elementów, jak choćby liczników, a dochodzą jeszcze dodatkowe przełączniki do oświetlenia budynków, czy wskaźniki napięcia ja w tym przypadku:

1709196332244.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
flower7c3

flower7c3

Użytkownik
KKMK
Reakcje
24 0 0
#39

Podobne wątki