Jak do tej pory w tym wątku pojawiały się obrazy statyczne. Może tym razem video clip jednej z moich ulubionych piosenkarek z motywem kolejowym.
Co do motywów ruchomych, jest np. bardzo fajna strona internetowa (istniejąca od 2015 r.), ciągle aktualizowana,
Motyw kolejowy w polskim filmie, na której jest kilkaset tytułów (opatrzonych zdjęciami - stopklatkami - z filmów). Tam można przeanalizować motywy z płcią piękną, głównie całą plejadą polskich aktorek. Strona jest bardzo interesująca, bo dokumentuje np. wiele historycznych "obrazów" PKP, także przedwojennego czy pierwszych lat powojennych. Na przestrzeni lat, kilkukrotnie odwiedzałem ją, aby np. wybrać sobie do obejrzenia jakiś film z motywami kolejowymi.
https://motyw-kolejowy.blogspot.com/
Serdec
znie polecam, można tam znaleźć bardzo interesujące ujęcia, np. z epoki PRL-u, takie jak np. motyw wjazdu pociągu prowadzonego SU46 na stację Gdańsk Gł., pojawiający się w filmie "Debiutantka" z 1981 r.
https://motyw-kolejowy.blogspot.com/search?q=Debiutantka+(1981)
Wracając do tematu, dla mnie, jednymi z niezapomnianych, kobiecych scen z motywem kolejowym w tle, są fragmenty filmu "
Pociąg do Hollywood" z 1987 r., z
Kasią Figurą w roli głównej, m.in. wśród wagonów socjalnych...
https://motyw-kolejowy.blogspot.com/search?q=Poci%C4%85g+do+Hollywood+%281987%29
Poniżej kilka stopklatek z w/w filmu, z wybuchu gniewu
Mariolki Wafelek „Merlin” (postać grana przez Kasię Figurę) z min.
38:10 - 39:31...
... z
39.32 - 41:12 min. filmu, z przystankiem Gruszeczka (Wrocławskiej KD, pierwotnie Żmigrodzko-Milickiej Kolei Powiatowej, dziś "zaorany" całkowicie), z Px49-1792 i słynnym "kolejarskim klapsem"

...
...oraz na koniec (choć nie jest to końcówka filmu, swego czasu rozpalająca wyobraźnię nastoletnich chłopców

), kilka ujęć z min.
1:09:44 - 1:11:34, gdzie Mariolka m.in. wymierza sprawiedliwość męskiemu bokserowi, najpierw kusząc go swoimi wdziękami, po wszystkim odchodzi, a w filmie pojawia się piękna scena dymiącego Ty2, stojącego pod semaforem na prawdopodobnie stacji Trzebnica:
Klasyka polskiej komedii, jedna z pierwszych ról Kasi Figury. Piękna kobieta (moim zdaniem jedna z najpiękniejszych polskich aktorek), nieistniejące już zapewne wagony socjalne (wczasy wagonowe w Trzebnicy ?), zapomniane tory, wąskotorowe klimaty... Zdjęcia do filmu powstały m.in. na wrocławskim dworcu głównym, w Trzebnicy oraz na przystanku kolejowym Gruszeczka w gminie Milcz. Film jest ogólnodostępny np. na CDA pod adresem
https://www.cda.pl/video/1701516288