• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Lxd2-374 w skali TTe

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#81
@Maniak kolei na wstępie chcę Ci mocno pogratulować próby zmierzenia się z tematem budowy tego modelu na bazie podwozia i wydruku 3D. Mało jest ludzi którzy starają się podjąć ten temat samodzielnie.
Przyglądając się jednak wydrukowi z Lxd2, zauważam lekkie niedoskonałości wydruku z żywicy. Zaznaczyłem je na obrazu paroma strzałkami.
1- jakieś dziwne ukośne linie, które są chyba wynikiem błędu zacięcia się samej drukarki podczas druku (to moje domysły).
2- falbanki po podporach dalej zostają, pomimo próby ich usunięcia,
3- mam dziwne wrażenie widoczności ukośnych pasków przez całe pudło modelu, ale to może efekt zdjęcia macro

Wiem że wiele z tych niedoskonałości nie widać gołym okiem. Cieszyć się trzeba modelem bo napewno wygląda obłędnie. Teraz pomyśl o wagonach doczepnych :)
Lxd2-TT.jpg

Modeli z SHAPEWAYS nie skreślaj. Jak się im poświęci odrobinę czasu, to także potrafią wyjść naprawdę świetnie (nie idealnie jak wtrysk). Ja jako autor swoich projektów wiem że trzeba je tylko dobrze ustawić do wydruku, ty nie masz na to wpływu jako zamawiający. Poniżej fotka mojej SU46 (skala 1:160) na surowo i już po pomalowaniu.
20210831_222801.jpg 20210914_162008.jpg
Po moich doświadczeniach stwierdzam 3 podstawowe zalety wydruku w Shapeways nad wydrukami z żywicy
- kąty tam są zawsze proste, jeśli są tak zaprojektowane, żywica czasem ma tendencje do ich zalewania
- otwory w pudle modelu pod poręcze, nawet jak mają średnicę 0,3mm to tam są... wystarczy je tylko wyczyścić z wosku, żywica je zawsze zaleje choćby nie wiem co
- brak jakichkolwiek falbanek po podporach, a w żywicy są niestety zawsze. Każdy mój próbny model je niestety miał i to mnie najbardziej irytuje w tym typie wydruku. Przy pewnych modelach nie ma to znaczenia, ale przy niektórych ma i to znaczące.

PS. Mam SM42 z wydruku 3D. Paski to 1 mm szerokości. Da się to wymalować ;)
DSC_0162.JPG
więc się nie poddawaj ;)
 
Reakcje
108 1 0
#82
Zgadzam się, że druki żywiczne są przereklamowane (teoria powyżej o efekcie wow mnie rozbawiła:ROFL:).
Podobnie jak pado sugeruję zamówić coś w technologii mjp np. w SHAPEWAYS. Z ich jakością bywa różnie ale alternatywa to zamówienie całego pola wydruku w kraju a jak nie robi się dużo żeby to zapełnić i ustawić optymalnie (jak ja) to nie ma opcji :(
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#83
Moim zdaniem druk nie jest finalnie najlepszym materiałem do wykonania modelu. Jest tylko celem pośrednim do uzyskania pożądanego efektu.
Nie mówię jednak, że tego się nie da zrobić. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu na jego uzyskanie.
Widoczne linie i falbanki na powyższych zdjęciach druku żywicznego są efektem nakładania warstw. Żeby nie wiem jak dokładna była drukarka ten efekt wystąpi w mniejszym lub większym stopniu. Trzeba się z tym pogodzić.
Druk wymaga dwuetapowej obróbki. Najpierw usuwamy podpory, falbanki itd, następnie bardzo drobnym papierem szlifujemy największe powierzchnie i tyle. Nic nie szlifujemy końcowo bo to jest złudne. Modele trzeba umyć i przemalować podkładem. Dopiero wtedy widać naprawdę gdzie trzeba jeszcze popracować nad modelem a gdzie podkład zasłonił niby warstwy, które zniknęły pod farbą.
Żywica ma tendencje do utwardzania się na różne odcienie szarości. Czasem ten własnie efekt tworzy wrażenie widocznych warstw.

Także kolego Maniak, musisz się uzbroić w więcej cierpliwości chcąc uzyskać perfekcyjny efekt przy modelach prostu z druku.

Samo Shapeways rzeczywiście trzyma kąty itd ale jakość ich powierzchni jest fatalna i dla mnie niewarta pracy, którą trzeba włożyć w doprowadzenie tego do stanu co najmniej zadowalającego. Na wszystkie reklamacje odpowiadają tak samo tj że taka jest ich jakoś wydruku a wszelkie błędy, które wyszły wynikają z powodu źle zaprojektowanego modelu 3D. Zniknięcia dachu z naszej EU07 też :) Osobiście nie polecam. Wiszą mi do dzisiaj 600zł, których oddać nie chcą a proponują za ta kwotę dalszy druk i nich :p

Rozmawiałem też z autorem Lxd2 i stwierdził, że jest świadom pewnych niedociągnięć modelu 3D. Stwierdził, że musi ją narysować od nowa :)
 
OP
OP
Maniak kolei
Reakcje
145 0 5
#84
Oficjalny koniec budowy Lxd2-373. Delikatna przerwa w wątku spowodowana covi#em. Model stety lub niestety leci na sprzedaż do jednego z kolegów. Zdjęcia uwypuklają wszystkie detale jak i niedoskonałości. (Na 3 zdjęciu widąc niestety śladz po moim tłustym palcu ;))
1637341892679.png
1637341984377.png
1637341921117.png
1637342002799.png
1637342020325.png
1637342035386.png
1637342053157.png
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Relacje TT/TTm/TTe 38

Podobne wątki