• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Autobusy z czasów dzieciństwa - kolekcja Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Autobus może nie z czasów mojego dzieciństwa ale z mojego rodzinnego miasta.

Przeróbka Skody 706 RTO Brekiny na Jelcza 043. Malowanie wykonane na podstawie zdjęcia z prasy lokalnej z 1961roku. Skala 1:87

DSC_1325.jpg
DSC_1326.jpg
DSC_1335.jpg
1961 Jelcz 043 HSW.jpg
DSC_1329.jpg
DSC_1337.jpg
DSC_1329.jpg
DSC_1330.jpg
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
Niewątpliwie zakres przeróbek i urealnienie wyglądu modelu robią wrażenie!
Niestety do całości mam taką uwagę, że moim skromnym zdaniem, na zreprodukowanej fotce z prasy, widać nie Jelcza, tylko oryginalną Skodę-Karosę. Co za tym idzie, model tego konkretnego autobusu, powinien jednak, w detalach, wyglądać inaczej. Zapewne miał m.in. wpuszczone w karoserię reflektory i wczesną wersję "grilla" (tego nie widać), a także okna z uchylnymi szybkami i wczesną wersję podziału okienka kierowcy (co, na tej fotce, widać!), i jeszcze parę innych różnic. No, po prostu, niezbyt szczęśliwie wybrałeś pierwowzór ... (no chyba, że wiesz, że identycznie pomalowane i oznakowane Jelcze też mieli?)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Niewątpliwie zakres przeróbek i urealnienie wyglądu modelu robią wrażenie!
Niestety do całości mam taką uwagę, że moim skromnym zdaniem, na zreprodukowanej fotce z prasy, widać nie Jelcza, tylko oryginalną Skodę-Karosę. Co za tym idzie, model tego konkretnego autobusu, powinien jednak, w detalach, wyglądać inaczej. Zapewne miał m.in. wpuszczone w karoserię reflektory i wczesną wersję "grilla" (tego nie widać), a także okna z uchylnymi szybkami i wczesną wersję podziału okienka kierowcy (co, na tej fotce, widać!), i jeszcze parę innych różnic. No, po prostu, niezbyt szczęśliwie wybrałeś pierwowzór ... (no chyba, że wiesz, że identycznie pomalowane i oznakowane Jelcze też mieli?)
Z tym nie ma problemu. Az do póżnych lat osiemdziesiątych (wprowadzenie do użytku kilku Karos 734 z wymiany handlowej z Czechosłowacją) Huta miała niejednorodny tabor socjalny.
Być może na zdjęciu z 1961r jest Skoda ale były też i Jelcze. W tym okresie autobusy miały jednak jedną wspólną cechę - wzór malowania.

Zdjęcie opublikowane przez p.Sobotę na fejsbukowej grupie "Stalowa Wola - Dokumentacja miasta"

418913_370007999781298_676203354_n.jpg



Artykuł prasowy o bazie transportowej Huty z 1984r. Wprawdzie w innym malowaniu ale sądząc po światłach to będzie Jelcz 043

1984 baza transportowa huty.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Jeszcze małe uzupełnienie informacji o Karosach 734 używanych w HSW.

Przed chwilą w moim archiwum znalazłem notatkę na ten temat:
"Piętnaście fabrycznie nowych autobusów tego typu trafiło do HSW w 1986r. Dwanaście z nich pozostało w mieście i przez długie lata woziło pracowników do zakładu. Pozostałe trzy trafiły do Bumaru, odlewni żeliwa w Koluszkach i fabryki maszyn w Radomsku."
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.565 386 20
Kolejny kapitalnie przerobiony model przez Ciebie. Znów jestem pod wrażeniem Twoich umiejętności i tego, ile potrafisz wyciągnąć z modelu. Rewelacja.
Patrząc na zdjęcie oryginału, to jeszcze drabinka do bagażnika i będzie w 100% jak realnie istniejący autobus.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Przepiękny model Adamie:love::love::love:, szkoda że się nie da więcej serc wbić.
Kolor jaki zastosowałeś w PKS-ach też występował tylko w małych ilościach, peerelowski duch oddany w stu procentach, po cichu liczę jednak że zdobędziesz się na serię zestawów do sprzedaży ;)


Niestety do całości mam taką uwagę, że moim skromnym zdaniem, na zreprodukowanej fotce z prasy, widać nie Jelcza, tylko oryginalną Skodę-Karosę. Co za tym idzie, model tego konkretnego autobusu, powinien jednak, w detalach, wyglądać inaczej. Zapewne miał m.in. wpuszczone w karoserię reflektory i wczesną wersję "grilla" (tego nie widać), a także okna z uchylnymi szybkami i wczesną wersję podziału okienka kierowcy (co, na tej fotce, widać!), i jeszcze parę innych różnic.
Bardzo charakterystyczną dla czechosłowackich skód była również klapa z tylko dwoma "żeberkami", jelcze miały ich pięć.
92119148_949510672152413_8194564701871407104_n.jpg 105951955_1011147399322073_7522574242502424131_n.jpg 106179338_1015737452196401_2258016603472064781_n.jpg 106416109_1015798718856941_4356334878583741956_n.jpg prototyp.jpg
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Wchodząc w Twój wątek zawsze się zastanawiam czy jednak nie kupić sobie na wszelki wypadek defibrylatora, no ale raz że cena odstrasza, a dwa
nie jestem do końca przekonany czy moja luba po ćwierć wieku bytności ze mną zechciała by go użyć:D
Piękne kolory, patyna, zdjęcia i klimat jak z "daleko od szosy" żywcem zdjęty.
Adam, mam nadzieję że jednak rozważysz zrobienie zestawu "upgrade" dla innych, no i nie poprzestaniesz tylko na tych modelach.
Co raz bardziej dojrzewam do tego żeby się samemu zabrać za ten model, i mam nadzieję że coś tam na PW od czasu do czasu doradzisz;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wchodząc w Twój wątek zawsze się zastanawiam czy jednak nie kupić sobie na wszelki wypadek defibrylatora, no ale raz że cena odstrasza, a dwa
nie jestem do końca przekonany czy moja luba po ćwierć wieku bytności ze mną zechciała by go użyć:D
Piękne kolory, patyna, zdjęcia i klimat jak z "daleko od szosy" żywcem zdjęty.
Adam, mam nadzieję że jednak rozważysz zrobienie zestawu "upgrade" dla innych, no i nie poprzestaniesz tylko na tych modelach.
Co raz bardziej dojrzewam do tego żeby się samemu zabrać za ten model, i mam nadzieję że coś tam na PW od czasu do czasu doradzisz;)
Co do zestawu do waloryzacji to jeszcze nie zrezygnowałem z niego. Jeśli nikt inny nie wypuści takiego pakietu, to będę musial go zrobić. Mam po prostu ze 2 lata opóźnienienia w modelarstwie. Ale ostrzegam Tomku, te ogórki są nieco pracochłonne i upierdliwe w konwersji. Ja sam kilka razy odkładałem je do szuflady bo mnie wkurzały.

Przy okazji mały "update" Jelczy. Za namową @Adam66 zrobiłem do nich nowe, lepsze felgi.

IMG_0141.jpg


Na pierwszym zdjęciu jest oryginalne koło. W środku fabryczna felga z moją oponą (tych kół użyłem poprzednio do modeli). Po prawej stronie jest całkowice moja felga z poprawionymi wymiarami i proporcjami.

Tak po wymianie wyglądają autobusy:

IMG_0157.jpg
IMG_0151.jpg
IMG_0153.jpg




Natomiast do przyczep zamontowałem koła od Stara. Tak podobno było w oryginale.

IMG_0152.jpg

IMG_0156.jpg
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Ja sam kilka razy odkładałem je do szuflady bo mnie wkurzały.
Tradycją wśród modelarzy z tego forum jest rozgrzebanie kilku modeli/projektów naraz, i ogromnym nietaktem z Twojej strony byłoby zrobienie jednego modelu od początku do końca;)
Twoje trileksy są genialne bez dwóch zdań, tu jest fajna fotka pokazująca oryginał;
10996.jpg

jest też trzecia opcja VK/Herpa dosyć dobrze imitują oryginały;

1.jpg

No a przy wykorzystaniu kół z brekinowego liaza możesz sobie zrobić Jelcza 044
DSC_0107.jpg 89846903_3036319099753897_6180700694790537216_n.jpg

Co ciekawe, jelcz 272 Mex po założeniu silnika SW680 dalej pozostawał jelczem 272 Mex, tylko w przypadku 043 zmieniano typ.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Ikarus 260 w malowaniu MZK Warszawa.
Numer boczny 35 zakupiony w 1981 roku w malowaniu z początkowego okresu eksploatacji. Autobus zakończył karierę w warszawskiej komunikacji miejskiej w 1987, po czym trafił do PKS Mińsk Mazowiecki. Zezłomowany w 1994r. (informacje zaczerpnięte ze strony phototrans.eu)
Linia pospieszna "J" funkcjonowała od 1967 do 1993r łącząc Śródmieście z Grochowem i Żoliborzem. Od późnych lat 70tych aż do likwidacji przystankami końcowymi były Chomiczówka i Marysin Wawerski.
http://omni-bus.waw.pl/hla/j.htm
Model w skali 1:87 powstał na bazie zakupionego niegdyś "złomu na wagę" firmy SES/Modeltek. Cel był taki, żeby sprawdzić ile da się wycisnąć z tych starych odlewów. W zasadzie to do zrobienia tego autobusu wykorzystałem tylko nadwozie oraz przednią i tylną szybę. Cała reszta to już moja improwizacja.

IMG_1926.jpg
IMG_1932.jpg
IMG_1946.jpg
IMG_1930.jpg
IMG_1935.jpg
IMG_1929.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Autobusy 23
Autobusy 18
Autobusy 16
Autobusy 9
Autobusy 4

Podobne wątki