• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Analiza projektu

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#1
Witam wszystkich serdecznie,jestem nowy na forum,i jest to jednocześnie moje pierwsze forum,także za wszelkie błędy z góry przepraszam,jestem w toku prac nad makietą a właściwie na etapie projektowania,chociaż posiadam już znaczną część torów firmy Piko,makieta będzie miała maksymalne wymiary 240x180 i będzie w formie modułów,szerokich na 55cm w kształcie litery C,makieta ma mieć szlak dwu torowy,z dwoma stacjami krańcowym,dla pociągów pasażerskich jak i pociągów towarowych(jeszcze nie wiem co miał by wozić,myślę o jakimś tartaku) głównym założeniem będzie zabawa z przetaczaniem i wyprowadzaniem wagonów na szlak,sterowanie będzie narazie analogowe z izolowanymi odcinkami,wiem że powinienem odrazu wejść w cyfrę,ale chodzi mi o moją pociechę,aby były przełączniki itp,mój projekt wygląda następująco,bardzo bym poprosił o korekty,fajnie by było się wzorować na prawdziwych stacjach,ale mam mętlik w głowie.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#2
makieta ma mieć szlak dwu torowy
Jest jakiś konkretny powód, żeby był to szlak dwutorowy? Patrząc na plan wg mnie jest to przerost formy nad treścią, szlak jednotorowy w tym wypadku będzie wystarczający - chyba że chcesz móc jednocześnie manewrować dwoma lokomotywami (pociągami).

z dwoma stacjami krańcowym, dla pociągów pasażerskich jak i pociągów towarowych
Tory stacyjne nie są w twoim przypadku krótkie, być może zmieści się krótka lokomotywa z dwoma czteroosiowymi wagonami pasażerskimi, ale co to tego nie jestem pewny. Spróbuj wydłużyć tory stacyjne. Tory na makiecie nie muszą zawsze biec równolegle do krawędzi makiety.

(jeszcze nie wiem co miał by wozić,myślę o jakimś tartaku)
Zwykle wozi się coś z punktu A do punktu B, skąd i dokąd będzie wożone (domyślnie drewno) tartaku? Jeden zakład przemysłowy nie załatwi sprawy, przydałby się drugi punkt, do którego można by to drewno wozić (albo z którego wywozić).

makieta będzie miała maksymalne wymiary 240x180 i będzie w formie modułów,szerokich na 55cm w kształcie litery C
.

A nie myślałeś może nad zamknięciem makiety i stworzeniu pełnego owalu? Poniżej pomysł: (Czerwony prostokąt to dodatkowy, mały segment, czerwona linia ze strzałkami to teoretyczny przebieg toru, na razie nie modyfikowałem twojego układu):

Pawelec001.jpg



I kolejny punkt: Jeżeli na komputerze masz Windowsa, to klawiszem PrintScreen robisz zrzut ekranu, potem otwierasz Paint, wklejasz obraz i zapisujesz - wygląda to o wiele lepiej niż sfotografowany ekran.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#3
Witam,tak naprawdę nie musi być to szlak dwu torowy,ale chciałbym aby było w miarę ciekawie, dużo się działo z manewrami itp,myślałem o stacjach typu: towarowo-osobowe jeśli mogę to tak nazwać,jeśli chodzi o tartak to miało by to być miejsce do którego by przyjeżdżał towar z miejsca wycinki (lasu)ale to taki przykład,jeśli chodzi o zamknięcie makiety to będzie ciężko,ponieważ w przyszłości makieta będzie stała w innym miejscu w którym wejście będzie właśnie z prawej strony,a nie chciał bym tracić na długości prostych odcinków,tak prawdę mówiąc wolałbym kierować się prawdziwymi miejscami,aby jak najbardziej to realnie wyglądało,wybacz za jakość załącznika,ale mój laptop był ostatnio po przejściach i muszę zaktualizować system,bo nawet skróty nie działają ha ha,dziękuję bardzo że się zainteresowałeś moim wpisem,i doceniam wszelkie wskazówki.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.909 489 30
#4
wolałbym kierować się prawdziwymi miejscami,aby jak najbardziej to realnie wyglądało,
No, z realem to ten układ torowy wiele wspólnego nie ma. Pomijam długość torów stacyjnych i szlaku, bo to są kwestie bezdyskusyjne ze względu na dostępne miejsce, ale jak kolega @Pawelec wyobraża sobie jazdę pociągu prawym torem z jednej stacji do drugiej, a potem z powrotem, też prawym torem szlaku? A może warto pomyśleć o innej wielkości, TT lub N? Na takiej powierzchni da się zrobić dużo więcej.

PS. Bardzo proszę o wstawianie spacji po przecinku i kropce (chociaż kropek tam chyba nie ma, bo cały wpis to jedno gigantyczne zdanie... ;))
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#5
Moim zamysłem było: jazda pociągiem od stacji do stacji, objechanie składu i powrót z mieszaniem jazdy po różnych torach.
Mimo wszystko zostane przy skali H0, ponieważ posiadam już sporo torów i rozjazdów.
Lokomotywy to:
1.Piko Br 01 fakt z lat 80 ale w stanie idealnym.
2.ST44 firmy Eaglemoss, kupiony za śrubki(z ciekawości).
Podobno jest na dobrych podzespołach, i można zmienić body, ale to nie czas jeszcze na to, pewnie zmienię na stonke.
Mając na myśli "realistycznie" chodziło mi czy ogólnie taki układ torów i rozjazdów jest dopuszczalny.
Jak bym mógł prosić kolegów/koleżanki, o jakieś propozycje, był bym bardzo wdzięczny.
Potrzebuję rady fachowców,a tu ich nie brakuję, pozdrawiam :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.909 489 30
#6

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#7
jeśli chodzi o zamknięcie makiety to będzie ciężko,ponieważ w przyszłości makieta będzie stała w innym miejscu w którym wejście będzie właśnie z prawej strony
Ten segment może być mniejszy i wyjmowany, ważne żeby zmieścił się jeden tor. Nawet jeśli chcesz tylko manewrować, to takie połączenie może znacząco wydłużyć drogę od stacji do stacji - a twoim zamysłem jest właśnie jazda od stacji do stacji.

jazda pociągiem od stacji do stacji, objechanie składu i powrót z mieszaniem jazdy po różnych torach.
To zamiast jednego szlaku dwutorowego połącz obie stacje dwoma odsuniętymi od siebie szlakami jednotorowymi. Na tej przestrzeni nie zrobisz dwóch realistycznych stacyjek.

Poniżej moja propozycja (miej na uwadze że jest to tylko prosty schemat, pokazujący zasadę działania:

Pawelec002.jpg

Masz połączenie bezpośrednie między twoimi stacjami, do tego możesz puścić pociąg dłuższą trasą.

Dalej: wstawiłeś plan, na którym oprócz torów nie ma nic. Chcesz mieć pociągi pasażerskie, to przemyśl gdzie umieścić perony. oraz inne elementy scenerii, które chciałbyś mieć na makiecie. Więcej informacji, więcej informacji.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#8
Zrobiłem projekt:cool::mamdola: trochę sugerowałem się pomysłem kolegi JohnyTRS.
Wyszło coś takiego:

1.PNG

Mam pewne obawy odnośnie rozjazdów DKW, czy one są tak straszne jak mówią? Te od Piko.
Tzn problemy z przejazdem, słabej jakości wykonanie itp, chyba że są lepsze innej firmy z taką samą wysokością szyny,
Dałem rozjazd W3, ze względu na to że go posiadam.
Ogólnie środek makiety to taki przykład do poprawki.
Głównie chodzi mi o zewnętrzną część, postanowiłem zamknąć modułem jednak jak kolega sugerował, dodałem też drugi tor.
Muszę jeszcze dorysować, lokomotywownie, może w formie hali napraw, bocznice są, budowle itp w swoim czasie.
Muszę przyznać że podoba mi się taki układ:), co wy na to?(y)(n)
Aha, pytanie? Odnośnie połączenia, czy może być zwarcie przy takim układzie? :niepewny:, pozostaje mi czekać na wasze sugestie.
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#9
W obecnym układzie nie będzie żadnego zwarcia.

Ale w obecnym układzie rezygnujesz prawie kompletnie z manewrów. Nie mówię że całkowicie, ale obecnie twój plan stawia głównie na jeździe pociągów między stacjami, a nie na manewry. Może jednak jednotorowa linia biegnąca naokoło będzie wystarczająca? I gdzie jest przemysł? Może warto lekko skrócić tory stacyjne i przemysł dać z lewej strony z tyłu (warto wykorzystać twoją szerokość segmentów). Sprawdź jaką masz odległość między dwoma dolnymi torami, żeby ich rozstaw nie był mniejszy niż to sugeruje producent - dla bezpieczeństwa. A górna stacja to bardziej przystanek osobowy, podobnie jak dolna - mógłbyś pomyśleć nad dodatkowymi rozjazdami po prawej stronie obu stacji.

Oraz powtarzam: przemyśl swój przemysł: przetaczanie wagonów z jednej stacji do drugiej nie wygląda mi na obsługę przemysłu - potrzebujesz tor (bocznicę) doprowadzony do twojego zakładu przemysłowego (nawet jakby miał być przedstawiony wręcz symbolicznie).
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#10
A mógł byś coś pokreślić na moim planie? Chyba że to nic nie da.
Raczej opcji towarowej nie będzie, za mało miejsca obecnie stwierdziłem.
Sam już nie wiem, gdybym miejsce obecne wykorzystał w pełni(mój były pokój u rodziców) kurcze tam miał bym szlak lekko 20 metrów:ostrozny:.
Ale muszę myśleć realnie, gdzie później makiete wcisnę.
Może zacznę od początku, coś pokombinować, może jakiś wasz pomysł?
Jak byście to zrobili na takim obszarze?
Aby to miało w miarę "sens".
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#12
Poniżej przykład, linia jest tylko jednotorowa, tory po lewej przesunięte bliżej krawędzi, z tyłu jest miejsce na przemysł, żeby nie jeździć tylko w kółko. Konkretnych torów nie rysowałem.

Pawelec003.jpg



Taki sobie zrób. Z książki z planami od Piko. Nawet trochę podobny do Twojego. No i nieco mniejszy, więc można jeszcze dołożyć coś.

Zobacz załącznik 991322
Tylko tutaj wymagania co do powierzchni oraz dostępie do makiety są kompletnie inne. Jestem na nie. Nie widzę żadnych podobieństw.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 8 0
#13
Może najpierw tak. Co kolegę najbardziej rajcuje w zabawie koleją. Jak się odpowie na to pytanie to potem budowa makiety jest prosta.
Ja np w zasadzie nie lubię sterować lokomotywami, dlatego mam ruch w pełni automatyczny, z zatrzymywaniem się pociagu na stacji, krzyżowaniem się pociągów, z automatycznym ustawianiem przebiegu i sygnałami podawanymi przez semafory. Do tego jak pociąg odjedzie to znika w tunelu i tam chwilę czeka z wyjazdem. A ja siedzę w fotelu i sobie tak obserwuję co się dzieje na stacji piwko sącząc. Główka szyny jest na wysokości oczu.
Na foto pierwszy lepszy plan z francuskiej gazety Loco Revue. Może do zastosowania u kolegi.
To tylko taka inspiracja.
Screenshot_20230728-210829.png

Ja budujac mojego ttorta w skali TT o wym. 85x70 cm najpierw studiowałem dziesiątki jak nie setki zdjęć makiet z internetu i czasopism i wyszedł zwykły owal ;)
IMG_20190721_081749_copy_1600x1269.jpg
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#14
To ja za to mam na odwrót, mój syn też, bardzo lubię/lubimy właśnie dużo ingerować w sterowanie lokomotywą,a
ma tylko 5 lat.
Właśnie te przetaczanie, podstawianie taborów, musi się dziać, dużo kombinacji.
Wymyślanie scenariuszy, ale ciężko to połączyć z małą powierzchnią, tym bardziej w H0.
No i koniecznie makieta musi być w formie modułów, dla mnie bardzo praktyczne rozwiązanie.
Najważniejsze aby był cel na makiecie,a będzie i zabawa.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 8 0
#15
Czyli musisz zrobić stację z torami postojowymi dla odstawionego taboru lub/i bocznice do zakładów przemysłowych. Tylko czy się zmieści taka stacja na takich wymiarach.
Ważna jest też epoka która chcesz odzwierciedlić. Inne wagony były w 3/4 epoce, gdzie obok jednorodnych składów dominowały pociągi zdawcze czy zbiorowe, czasem jednowagonowe z parowozem, a inaczej w 5 czy 6, gdzie praktycznie przewóz drobnicy ustał, jedynie teraz to węgiel na skład się podstawia, a i bocznice się likwiduje.
Ja siedzę w TT, to bym zmieści, dużo oj, dużo. H0 wymaga niestety miejsca.
Ten przykład z tą łamaną makietą jest do zrealizowania na twojej powierzchni. Poszukaj w google pod frazą np
modellbahnanlage ho u form
https://www.google.com/search?q=mod...xVDxIsKHd9ID7kQ4lYoAHoECAEQBQ&biw=412&bih=773
Albo
model railroad layouts u form
https://www.google.com/search?q=mod...&bih=773&biw=412&client=ms-android-tmobile-pl

I poszukaj inspiracji.
Pozdrawiam.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#17
Trochę się pobawiłem:) Znowuż burza mózgu:mamdola::D No teraz coś takiego wyszło:
Kolejny pomysł .PNG

Chyba już lepiej co sądzicie? No i da się manewrować po za szlakiem.
Udało mi się dorwać książkę "drogi kolejowe z 1982".
Postudiuje trochę i na pewno coś się jeszcze wykombinuje.
Ogólnie to po lewej można wcisnąć przemysł jak kolega JohnyTRS sugerował, z tym że budynki przy ścianie będą jako tło, widziałem kiedyś taki pomysł fajnie to wyszło.
Mam zamiar całą makiete, oprócz dostawki po prawej, wyposażyć w tło, i jakieś fasady (z racji małego metrażu).
Czekam na Wasze wpisy z niecierpliwością :cool:.
 

JohnyTRS

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
366 1 0
#19
Posiedziałem nad twoim planem. Po pierwsze, pomijając lewą stronę to dałem stacje na zewnątrz, a bocznice do środka - lub na skraj - tam gdzie będzie łatwiejszy dostęp. Na moim planie narysowałem ogólne zarysy budynków - na twoim planie są tylko tory i może się tak zdarzyć, że na ewentualne budynki zabraknie ci miejsca.

Rada: wchodź na strony internetowe sklepów modelarskich i zapoznaj się z wymiarami budynków i uwzględnij te wymiary w planowaniu. Nie zapominaj o peronach - one też zajmują miejsce (czytaj relacje z budowy na forum, tam są zdjęcia).

Twoje ostatnie plany są chaotyczne, na zasadzie "co jeszcze gdzieś wcisnę" Poniżej propozycja:

Pawelec004.jpg


Górna stacja ma dwa perony jednokrawędziowe (wąskie), dolna ma jeden szerszy dwukrawędziowy - żeby stacje nie wyglądały identycznie. Górna stacja posiada magazyn towarowy (budynek do odwzorowania jako płaski relief), Z lewej dwa zakłady przemysłowe (tam nic nie zmieniałem), przy górnej stacji masz tory odstawcze, na dolnej dwie bocznice, przy czym ten większy budynek z przodu jest pomyślany jako istniejący niezależnie od stacji, dlatego poprowadziłem tor do niego od przodu segmentu. Tor biegnący do tego obiektu możesz ukształtować jako "street running" (poszukaj o linii kolejowej w Wąbrzeźnie oraz o przebiegu Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu - wg profilu jesteś z Poznania - na ulicy Średzkiej są jeszcze pozostałości toru).

Na dolnej stacji dojście na peron narysowałem dla urozmaicenia jako kładkę - spokojnie można z tego zrezygnować.
 
OP
OP
P

Pawelec

Aktywny użytkownik
Reakcje
250 0 1
#20
Dzięki że poświęciłeś swój czas na mnie, ciekawy pomysł wyszedł.
Jak będę miał trochę czasu, przeleję to na scarm-a.
Zawszę mówię lepiej 100 razy przemyśleć, niż raz zje....
W końcu się uda i powiem "to jest to" ale to mi się podoba przyznam.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 14

Podobne wątki