• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Wagony motorowe serii Mzx

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#1
Witam.

Poszukuję wszelkich informacji o wagonach motorowych oznaczonych serią Mzx ( w latach 1952-1959) zakresu numerycznego 140-142.
Były to wagony na tor 750 mm o pojemności 50 pasażerów użytkowane min. w DOKP Wrocław .
 
OP
OP
Romun

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#3
Witam.
Dziękuję za podpowiedź jednak te wagony z Wrocławskiej KD (MBxd 114-116) to nie te same co Mzx 140-142( z całą pewnością istniał 141) z KD Bogatynskiej. Różniły się ilością miejsc siedzących 34 w trzebnickich i 50 w bogatynskich . Czoło również było inne ( lecz to nie argument).
 
OP
OP
Romun

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#5
Na pewno istniały 141 i 142, ale z Bogatyńską KD raczej nic wspólnego nie miały.
O numerze 140 słyszę po raz pierwszy.
Tzn. numer 141 jest pewny a zakres numeryczny na potrzeby wątku taki założyłem. Wiedziałem że raczej musiał być to sąsiedni numer do 141 .
Dane o stacjonowaniu serii Mzx (2 wagony) są pewne za lata 1952-1956, a Mzx-141 była na pewno w 1959.
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tej serii. Gdzie trafiła i co to za wagony, bo raczej nie te przedwojenne z kolejki Żytawskiej.
 
OP
OP
Romun

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#7
A jeśli to nie problem to czy może ktoś powiedzieć gdzie trafiły te wagony po likwidacji KD Bogatynskiej. Nr 142 był chyba niesprawny już co najmniej od 1959.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.097 3 1
#8
A jeśli to nie problem to czy może ktoś powiedzieć gdzie trafiły te wagony po likwidacji KD Bogatynskiej. Nr 142 był chyba niesprawny już co najmniej od 1959.
Jedyne póki co źródło to Wąskotorowe wagony spalinowe w Polsce Pokropińskiego. Źródło w dodatku mało wiarygodne - o ile dobrze pamiętam to nie ma w nim mowy o stacjonowaniu tego wagonu w Bogatyni.
 
OP
OP
Romun

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#9
No właśnie mam potwierdzenie w dokumentach odnośnie 141 i także to że były dwa wagony Mzx na stanie WMD Bogatynia przynajmniej od 1952 do 1959.
Zapewne były to wagony po ZNTK Opole i moment ich wejścia do służby byłby się zgadzał biorąc pod uwagę wejście do służby Mzx-143.
Ale to tyle odnośnie śledztwa w tej sprawie po mojej stronie.
 

marcin sds

Aktywny użytkownik
Reakcje
51 1 0
#10
Według książki o kolejce wrocławskiej 142 przypisany był do WMD Trzebnica w latach 1963-66 i przybył z Pleszewa. Podane jest że wyprodukowany był przez zakłady Ostrowieckie a przebudowany przez ZNTK Opole
 
OP
OP
Romun

Romun

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#11
No to całkiem możliwe że po likwidacji KD w 1961 ( zawieszenie ruchu pas.) wagony te rozdysponowane zostały na inne sieci kolejowe. Parowozy prowadziły ruch jeszcze w 1962 roku.
 

Podobne wątki