• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Trumanowe autobusy 1:72

Truman

Użytkownik
Hej ;)
po dłuuugiej przerwie w bytności na forum chciałbym pokazać kilka modeli, które zasiliły moją kolekcję.
Na początek Autosan H9 z kolekcji Kultowe autobusy PRL. O ile sam model jest bardzo ładnie wykonany, doczepić mogę się tylko do przedniego zderzaka, o czym ktoś już na forum wspominał, to grubość fabrycznej farby pozostawia wiele do życzenia... Po kąpieli w płynie hamulcowym H9-tka dostała biało-niebieskie wdzianko, a ponadto przemalowane fotele, zaznaczone uszczelki okienne i ślady dość obfitej eksploatacji. Zamieniłem jej też opony ze Skodą RTO, jak opisał to na forum kolega koland.
Widok po rozmontowaniu modelu;
P1330535.JPG

Ta jedyna w swoim rodzaju mordka w ujęciu przed...
P1330536.JPG

...i po :cool:
P1360899.JPG

P1360896.JPG

P1360894.JPG

Już po ukończeniu zdałem sobie sprawę, że bezsensownie zostawiłem te chromowane listwy na klapie silnikowej, która w zamyśle miała być nową/wyklepaną częścią po pomalowaniu podkładem, ale teraz już szkoda mi go szlifować :rolleyes:
P1360892.JPG

P1360893.JPG

P1360897.JPG

I na koniec zajawka następnego odcinka, still work in progress :)
P1360900.JPG

Na koniec trochę na obronę dodam, że na żywo chromowane listwy nie wyglądają tak okropnie, są akceptowalne, co nie zmienia faktu, że muszę popracować nad sposobem ich malowania ;)
Pozdrawiam
Tomek

koland

Aktywny użytkownik
Cześć Zacznę od tego, że miło zobaczyć tak ciekawą konwersję. Chromowane listwy nie wyglądają tak źle, aparat zawsze wyostrza takie elementy. Naprawdę bardzo fajne Ci to wyszło. Zapytam z ciekawości czy zmywałeś farbę do gołego metalu? Co do za kolor niebieskiego? Jakimi farbami malujesz, pędzel, areograf? Czym malujesz listwy chromowane, to farba czy pisak?
Pytam o kolor bo myślałem o takiej konwersji podobnej do Twojej. Wrzucam fotkę moich konwersji.

20181214_154924.jpg

Gromada 2.jpg

OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Hej, dzięki za miły komentarz.
Świetna kolekcja, nawet firanki w oknach i te srebrne odsuwane fragmenty :) Tak patrzę teraz na swojego i będę musiał skombinować tego żurawia na maskę. Ale już z cienkiego polistyrenu.
Jeśli chodzi o farbę, tak, trochę w płynie hamulcowym przesiedział, ale w końcu, z pomocą cyrkla i pęset cała farba zeszła. Najgorzej było z wnętrzem, ale na szczęście dachu od spodu nie widać. Zacząłem malować od podkładu Citadel skull white z puszki, a potem już pędzlem. Niebieski to Vallejo andrea blue, ale z washem i przetarciami pastel blue, czy deep sky blue i odrobiną dark blue, którym są też malowane drzwi bagażnika.
W realu model jest ciemniejszy. Na ten błękit ze zdjęcia chyba lepszy będzie deep sky blue i potem ew. przyciemnianie andrea blue.
A biały... w zasadzie białym nie jest :D Żeby zgasić kolory użyłem Lifecolor grey (co ciekawe, na moje oko grey z palety lifecolora jest jaśniejszy niż ichniejszy light grey... :rolleyes:) i dopiero potem przecierałem białym. Wszystko pędzelek.
Natomiast listwy są malowane pisakiem Tamiyi, ale nie jestem z niego zadowolony. Jeszcze ogórka nim malowałem, ale na następnych (ostrzę sobie zęby na H10-kę i Sana H25) spróbuję może z naklejaniem pasków folii aluminiowej :niepewny:
Pozdrawiam

OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Dzięki :D
Semestr letni w toku, więc wpisy będą rzadsze, ale postaram się systematycznie coś wrzucać.
Przepraszam za jakość zdjęć, tym razem miałem pod ręką telefon. Na początek podgląd postępów przy ogórku;

IMG_20190309_181704.jpg

Dostał nowe lusterka, przerobione wycieraczki i wash. W zasadzie zostało zrobić szkła kierunkowskazów i świateł, no i nieco przybrudzić ;)

Chciałbym też się pochwalić nowym nabytkiem - H10-ka wpadła w moje łapska;

IMG_20190309_181729.jpg

IMG_20190309_181736.jpg

IMG_20190309_181750.jpg

Muszę przyznać, że wydawca z biegiem czasu robi coraz lepsze modele (przynajmniej te, które akurat kupuję). Ma już posrebrzone przesuwne elementy okien i uszczelki na przedniej szybie, co jak na 40 dychy robi wrażenie.
Z minusów, przy montażu pomylono lusterka stronami i krzywo namalowano przednie kierunkowskazy. Choć dla mnie to bez znaczenia, bo i tak czeka go kąpiel w płynie hamulcowym. Heweliusz na odmianę marzy mi się w pomarańczowym :podstepny: Będę majstrować też przy głównych reflektorach.

Na deser grupowe zdjęcie spod Sanoka
IMG_20190309_182052.jpg

Pozdrawiam ;)

Tomek M.

Aktywny użytkownik
Cześć,
Dzięki Tobie zachorowałem na tą skalę, nakupiłem kilka blaszaków i mam zamiar popróbować swoich sił w tej skali, na początek mam zamiar
wykonać przeszczep z Kapowskiego mexa (bo tylko na przeszczepy się nadaje ;)) grilla i zderzaków, i zobaczyć jak to będzie wyglądać na 043.
Mógłbyś pokazać fotkę drugiego boku ogórka, jak z otworami wentylacyjnymi w klapach?, zostawiłeś takie jak są, czy przerobiłeś na bardziej oryginalne ?, jak rozebrać ogórka, żeby nic nie połamać?

OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
No, no, coraz więcej 72-wiczów :D Patrząc na Twoje Ikarusy, to tylko czekam na efekt końcowy :cool:
w weekend postaram się o fotki boku, ale różnice w klapach mi umknęły i nie ingerowałem w model.
A jeśli chodzi o rozbiórkę, z tyłu bolec trzymający podwozie jest w rejestracji, z przodu w zderzaku i tu trzeba ostrożnie podważać, żeby się nie odkształcił. Mój był akurat dość sporo zalany klejem i miałem problemy.
Pozdrawiam

Tomek M.

Aktywny użytkownik
No, no, coraz więcej 72-wiczów :D Patrząc na Twoje Ikarusy, to tylko czekam na efekt końcowy :cool:
w weekend postaram się o fotki boku, ale różnice w klapach mi umknęły i nie ingerowałem w model.
A jeśli chodzi o rozbiórkę, z tyłu bolec trzymający podwozie jest w rejestracji, z przodu w zderzaku i tu trzeba ostrożnie podważać, żeby się nie odkształcił. Mój był akurat dość sporo zalany klejem i miałem problemy.
Pozdrawiam
Dzięki za info.
jeżeli chodzi o ikarusy to niestety nie moje dzieło, ja się ograniczyłem do załatwienia dawców, kopania w necie za fotkami i przywoływaniu
wspomnień z dzieciństwa.
W wieku szczenięcym namiętnie malowałem ogórki z ruchu farbami olejnymi z tubki, oraz przerabiałem na przegubowe przy pomocy brzeszczota,
a za przegub robiła chusteczka do nosa ;), teraz mam zamiar wykonać to w wyższym standardzie ;), może na jesień będą jakieś fotki.
Skala 1/72 ma dwie zalety, jest tania i różnorodna w kultowe u nas modele, w przeciwieństwie do H0, chociaż w niej też się zaczyna robić
ciekawie. Niewątpliwą zaletą jest też materiał który zniesie wiele kąpieli w płynie zanim mi wyjdzie pierwsze malowanie ;)
A proporcje w modelach oprócz mexa i pr110 są ok.
Ciekawy dalszych Twoich dokonań , pozdrawiam.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:72 79
Skala 1:72 7