• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Trumanowe autobusy 1:72

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#1
Hej ;)
po dłuuugiej przerwie w bytności na forum chciałbym pokazać kilka modeli, które zasiliły moją kolekcję.
Na początek Autosan H9 z kolekcji Kultowe autobusy PRL. O ile sam model jest bardzo ładnie wykonany, doczepić mogę się tylko do przedniego zderzaka, o czym ktoś już na forum wspominał, to grubość fabrycznej farby pozostawia wiele do życzenia... Po kąpieli w płynie hamulcowym H9-tka dostała biało-niebieskie wdzianko, a ponadto przemalowane fotele, zaznaczone uszczelki okienne i ślady dość obfitej eksploatacji. Zamieniłem jej też opony ze Skodą RTO, jak opisał to na forum kolega koland.
Widok po rozmontowaniu modelu;
P1330535.JPG

Ta jedyna w swoim rodzaju mordka w ujęciu przed...
P1330536.JPG


...i po :cool:
P1360899.JPG

P1360896.JPG

P1360894.JPG


Już po ukończeniu zdałem sobie sprawę, że bezsensownie zostawiłem te chromowane listwy na klapie silnikowej, która w zamyśle miała być nową/wyklepaną częścią po pomalowaniu podkładem, ale teraz już szkoda mi go szlifować :rolleyes:
P1360892.JPG

P1360893.JPG

P1360897.JPG


I na koniec zajawka następnego odcinka, still work in progress :)
P1360900.JPG


Na koniec trochę na obronę dodam, że na żywo chromowane listwy nie wyglądają tak okropnie, są akceptowalne, co nie zmienia faktu, że muszę popracować nad sposobem ich malowania ;)
Pozdrawiam
Tomek
 

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#2
Cześć Zacznę od tego, że miło zobaczyć tak ciekawą konwersję. Chromowane listwy nie wyglądają tak źle, aparat zawsze wyostrza takie elementy. Naprawdę bardzo fajne Ci to wyszło. Zapytam z ciekawości czy zmywałeś farbę do gołego metalu? Co do za kolor niebieskiego? Jakimi farbami malujesz, pędzel, areograf? Czym malujesz listwy chromowane, to farba czy pisak?
Pytam o kolor bo myślałem o takiej konwersji podobnej do Twojej. Wrzucam fotkę moich konwersji.

20181214_154924.jpg

Gromada 2.jpg
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#3
Hej, dzięki za miły komentarz.
Świetna kolekcja, nawet firanki w oknach i te srebrne odsuwane fragmenty :) Tak patrzę teraz na swojego i będę musiał skombinować tego żurawia na maskę. Ale już z cienkiego polistyrenu.
Jeśli chodzi o farbę, tak, trochę w płynie hamulcowym przesiedział, ale w końcu, z pomocą cyrkla i pęset cała farba zeszła. Najgorzej było z wnętrzem, ale na szczęście dachu od spodu nie widać. Zacząłem malować od podkładu Citadel skull white z puszki, a potem już pędzlem. Niebieski to Vallejo andrea blue, ale z washem i przetarciami pastel blue, czy deep sky blue i odrobiną dark blue, którym są też malowane drzwi bagażnika.
W realu model jest ciemniejszy. Na ten błękit ze zdjęcia chyba lepszy będzie deep sky blue i potem ew. przyciemnianie andrea blue.
A biały... w zasadzie białym nie jest :D Żeby zgasić kolory użyłem Lifecolor grey (co ciekawe, na moje oko grey z palety lifecolora jest jaśniejszy niż ichniejszy light grey... :rolleyes:) i dopiero potem przecierałem białym. Wszystko pędzelek.
Natomiast listwy są malowane pisakiem Tamiyi, ale nie jestem z niego zadowolony. Jeszcze ogórka nim malowałem, ale na następnych (ostrzę sobie zęby na H10-kę i Sana H25) spróbuję może z naklejaniem pasków folii aluminiowej :niepewny:
Pozdrawiam
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#5
Dzięki :D
Semestr letni w toku, więc wpisy będą rzadsze, ale postaram się systematycznie coś wrzucać.
Przepraszam za jakość zdjęć, tym razem miałem pod ręką telefon. Na początek podgląd postępów przy ogórku;

IMG_20190309_181704.jpg

Dostał nowe lusterka, przerobione wycieraczki i wash. W zasadzie zostało zrobić szkła kierunkowskazów i świateł, no i nieco przybrudzić ;)

Chciałbym też się pochwalić nowym nabytkiem - H10-ka wpadła w moje łapska;

IMG_20190309_181729.jpg


IMG_20190309_181736.jpg


IMG_20190309_181750.jpg


Muszę przyznać, że wydawca z biegiem czasu robi coraz lepsze modele (przynajmniej te, które akurat kupuję). Ma już posrebrzone przesuwne elementy okien i uszczelki na przedniej szybie, co jak na 40 dychy robi wrażenie.
Z minusów, przy montażu pomylono lusterka stronami i krzywo namalowano przednie kierunkowskazy. Choć dla mnie to bez znaczenia, bo i tak czeka go kąpiel w płynie hamulcowym. Heweliusz na odmianę marzy mi się w pomarańczowym :podstepny: Będę majstrować też przy głównych reflektorach.

Na deser grupowe zdjęcie spod Sanoka
IMG_20190309_182052.jpg


Pozdrawiam ;)
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#6
Cześć,
Dzięki Tobie zachorowałem na tą skalę, nakupiłem kilka blaszaków i mam zamiar popróbować swoich sił w tej skali, na początek mam zamiar
wykonać przeszczep z Kapowskiego mexa (bo tylko na przeszczepy się nadaje ;)) grilla i zderzaków, i zobaczyć jak to będzie wyglądać na 043.
Mógłbyś pokazać fotkę drugiego boku ogórka, jak z otworami wentylacyjnymi w klapach?, zostawiłeś takie jak są, czy przerobiłeś na bardziej oryginalne ?, jak rozebrać ogórka, żeby nic nie połamać?
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#7
No, no, coraz więcej 72-wiczów :D Patrząc na Twoje Ikarusy, to tylko czekam na efekt końcowy :cool:
w weekend postaram się o fotki boku, ale różnice w klapach mi umknęły i nie ingerowałem w model.
A jeśli chodzi o rozbiórkę, z tyłu bolec trzymający podwozie jest w rejestracji, z przodu w zderzaku i tu trzeba ostrożnie podważać, żeby się nie odkształcił. Mój był akurat dość sporo zalany klejem i miałem problemy.
Pozdrawiam
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#8
No, no, coraz więcej 72-wiczów :D Patrząc na Twoje Ikarusy, to tylko czekam na efekt końcowy :cool:
w weekend postaram się o fotki boku, ale różnice w klapach mi umknęły i nie ingerowałem w model.
A jeśli chodzi o rozbiórkę, z tyłu bolec trzymający podwozie jest w rejestracji, z przodu w zderzaku i tu trzeba ostrożnie podważać, żeby się nie odkształcił. Mój był akurat dość sporo zalany klejem i miałem problemy.
Pozdrawiam
Dzięki za info.
jeżeli chodzi o ikarusy to niestety nie moje dzieło, ja się ograniczyłem do załatwienia dawców, kopania w necie za fotkami i przywoływaniu
wspomnień z dzieciństwa.
W wieku szczenięcym namiętnie malowałem ogórki z ruchu farbami olejnymi z tubki, oraz przerabiałem na przegubowe przy pomocy brzeszczota,
a za przegub robiła chusteczka do nosa ;), teraz mam zamiar wykonać to w wyższym standardzie ;), może na jesień będą jakieś fotki.
Skala 1/72 ma dwie zalety, jest tania i różnorodna w kultowe u nas modele, w przeciwieństwie do H0, chociaż w niej też się zaczyna robić
ciekawie. Niewątpliwą zaletą jest też materiał który zniesie wiele kąpieli w płynie zanim mi wyjdzie pierwsze malowanie ;)
A proporcje w modelach oprócz mexa i pr110 są ok.
Ciekawy dalszych Twoich dokonań , pozdrawiam.
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#9
Hej :)
temat jeszcze nie umarł, ale drugi semestr spowodował znaczny przestój. Po przerwie czas na galerię H10-ki.
Miałem problem z wydobyciem szyb z kadłuba, więc zostawiłem oryginalny lakier i ograniczyłem się do malowania wnętrza, delikatnych podmalówek i washa. Z resztą, oryginalny lakier jest akceptowalnej grubości, więc nie rozpaczam bardzo z tego powodu. Zdrapałem za to lakier z kloszy przednich reflektorów, które zostały pokryte srebrną farbą mimo tego, że były przeźroczyste... No ale, dość mojego gadania, czas na zdjęcia ;)

P1370194.JPG


P1370192.JPG


P1370190.JPG


P1370191.JPG


P1370193.JPG


No i znowu zdjęcie grupowe, tym razem już oba gotowe

P1370195.JPG


Mogę zapowiedzieć, że w kolejce czeka następny cud techniki z Sanoka :)
Pozdrawiam
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#10
Fajnie Cię słyszeć/czytać ja na razie z braku czasu dalej jestem na etapie skupowania modeli i materiałów i nie mogę się doczekać na zapowiedzianego Ikarusa 556.
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#11
O, to ja mam inną strategię, staram się ograniczać kupno kolejnych, póki nie skończę poprzednich modeli. Choć to działa połowicznie, a wlokę się i tak :LOL:
A na razie utknąłem nieco na Sanie H25/27, bo zdecydowałem się usunąć wycieraczki z przedniej szyby i skończyło się tym, że muszę zrobić nową.
 

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#12
Kolego Truman bardzo fajne są Twoje konwersje, wciąż jestem po wrażeniem autosana H9. Czekam na kolejne.
Moja koncepcja na H10 to pierwsze lata produkcji. Przy okazji San H27 wersja miejska
20190520_075117.jpg
20190520_075128.jpg
DSC00084.JPG
DSC00085.JPG
 
OP
OP
Truman
Reakcje
124 0 0
#13
Superowo wyszły Ci te autobusy, szczególnie konwersja na miejskiego Sana. Dużo dałoby jeszcze pomalowanie uszczelek od wewnętrznej strony (od szyb) ;) Ten pomarańczowy super wygląda na H10,

Do mojego PKS-u też przyjechała wreszcie rodzima setra, uporałem się z tą nieszczęsną tylną szybą. Ale nie decydowałem się na cięcie metalu, w sumie bardziej podobają mi się te pełne drzwi ;)
Zainspirowałem się też H10-ką i uzupełniłem tablice kierunkowe.
To tyle gadania, czas na fotki.
Na początku stan oryginalny. Chińczycy nie oszczędzali farby...

P1370023.JPG


P1370028.JPG


Naga karoseria

P1370036.JPG


P1370034.JPG


I finito. Odjazd za 5 min :D

P1380485.JPG


P1380486.JPG


P1380487.JPG


P1380489.JPG


Grupowe z Sanoka, już z tablicami kierunkowymi

P1380491.JPG


No i słomałos...

P1380512.JPG


(Staliniec sklejony z zestawu Trumpetera)
Muszę pomyśleć nad jakąś podstawką do zdjęć...

Pozdrawiam serdecznie :)
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#14
Pięknie idziesz z robotą(y)(y)(y), tablice relacyjne bliskie sercu, zwłaszcza na Sanie, na allegro bez problemu dostaniesz kalki z logo PKS i miastami z
naszego regionu.
 
OP
OP
Truman

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
#15
Dzięki :)
Oo, mi też. Ogólnie południowiec jestem, skundlony między Śląskiem a Małopolską, więc blachy będą się z tych rejonów pojawiać.
Kurcze, faktycznie, pełno tego na allegro. Nie spodziewałem się, że do 72-ki też będą. To będzie trzeba kolejną galerię robić :LOL:
Przydałby się jeszcze model H9-21. Nie zapomnę jazdy nim na Salmopol, kiedy miał problemy z wyprzedzaniem rowerzysty... :D

A tymczasem zmiana fabryki, galerii doczekał się licencyjny Jelcz dołączony do starszej serii Kultowych Aut PRL.
Lakier oryginalny, pomalowałem tylko wnętrze, uszczelki szyb, ramy ich przesuwnych części i położyłem washa. Jeszcze bez tablic, waham się między B-B a Nowym Sączem (a rejestracje oryginalne).

P1380493.JPG


P1380494.JPG


P1380496.JPG


P1380497.JPG


P1380495.JPG


Pozdrawiam
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#16
Te pierwsze wypusty peerek były jakoś staranniej zrobione, moja ma farby grubiej niż metalu ;)
W dalszym ciągu mi brakuje trzech kultowych modeli w tej kolekcji ; PR 100, H9-21, oraz porządnego mexa, bo to co go teraz udaje można traktować
jako dawcę kół, atrapy i zderzaków do w miarę prawidłowych 043.
 

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#17
Kolego Truman robisz superowe konwersje, bardzo mi się podobają. Zwraca uwagę malowanie i wash, który nadaje efektu eksploatacji. Gratuluję!
Ja w swojej PR110 dodałem wywietrzniki na dachu, charakterystyczne dla autobusów z pierwszych lat no i czerwony pasek nad oknami. Dodatkowo założyłem na koła dystanse bo model oryginalnie ma za luźne koła co powoduje że koło się cofa do wewnątrz i wygląda to nie ciekawie.
j1.jpg
j2.jpg


Tomek M to, że DEA nie wydała Mexa to nie znaczy, że go nie ma. Dzięki koledze Stiv57 powstał mex na bazie Jelcza 043. Odlewy są dostępne u mnie. Aby zbudować taki autobus potrzebne są części z 043: szyby, grill. Natomiast podwozie wraz z wnętrzem pochodzi z pokraki. Efekt końcowy jak widać.

20181227_171632.jpg

DSC00638.JPG
DSC00639.JPG

DSC00640.JPG
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#19
Kolego Truman robisz superowe konwersje, bardzo mi się podobają. Zwraca uwagę malowanie i wash, który nadaje efektu eksploatacji. Gratuluję!
Ja w swojej PR110 dodałem wywietrzniki na dachu, charakterystyczne dla autobusów z pierwszych lat no i czerwony pasek nad oknami. Dodatkowo założyłem na koła dystanse bo model oryginalnie ma za luźne koła co powoduje że koło się cofa do wewnątrz i wygląda to nie ciekawie. Zobacz załącznik 674349 Zobacz załącznik 674350

Tomek M to, że DEA nie wydała Mexa to nie znaczy, że go nie ma. Dzięki koledze Stiv57 powstał mex na bazie Jelcza 043. Odlewy są dostępne u mnie. Aby zbudować taki autobus potrzebne są części z 043: szyby, grill. Natomiast podwozie wraz z wnętrzem pochodzi z pokraki. Efekt końcowy jak widać.

Zobacz załącznik 674351
Zobacz załącznik 674352 Zobacz załącznik 674353
Zobacz załącznik 674354
Piękna robota:eek:, na pewno się odezwę na PW, a tymczasem czy można by było zobaczyć lewą stronę odlewu?, chodzi mi o to czy są odwzorowane otwory wentylacyjne w dolnych klapach ?
P.S. Bardzo przepraszam kolegę Trumana za "zaśmiecanie" wątku, prędzej czy później otworzę swój i będzie się i mógł odwdzięczyć ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:72 90
Skala 1:72 8

Podobne wątki