• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stare warszawskie bocznice kolejowe

Reakcje
1.731 13 0
#1
Czy ktoś posiada może jakiś archiwalne zdjęcia z lat 1940-1970, lub filmy starej nadwiślańskiej bocznicy, która była przemysłową bocznicą elektrociepłowni Powiśle. Może ktoś ma informacje gdzie w necie fotki tej bocznicy można znależć? To był kiedyś naprawdę duży temat, tym bardziej ,że bocznica szła z elektrowni Powiśle nad Wisłę i tam biegła brzegiem rzeki,aż do dworca Warszawa Gdańska. Tu załączam fotkę parowozu ,który wspina się na wzniesieniu w miejscu , gdzie teraz mieści się Centrum Naukowe Kopernik
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Temat bardzo interesujący... Jak miałem 4-5 lata, to "przepuszczałem" takie pociągi będąc na spacerze nad Wisłą.... Pamiętam, jak zatrzymywali ruch samochodów, aby przepuścić pociag...
 
OP
OP
daniel loko
Reakcje
1.731 13 0
#5
Ja doskonale pamiętam jak też z tatą chodziłem co tydzień tam na spacery i nie raz stałem tam przy parowozie pod parą na postoju. :D (W sumie od 2 roku życia cały czas szaleństwo z koleją trwa). Pamiętam też jak zaczęli tam tory w latach 72-78 likwidować, bo były podmywane. Ja nigdzie nic sensownego w necie nie mogę na ten temat znależć.Tylko ta jedna jedyna fotka... :( .
 
OP
OP
daniel loko
Reakcje
1.731 13 0
#7
No tak . Zdaje się ,że tylko ja znalazłem jedną, jedyna fotkę i to parowozu nad brzegiem warszawskiego Powiśla!!! Może coś się jeszcze da znależć w necie jakieś archiwalne foty :roll:
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#8
daniel loko napisał(a):
No tak . Zdaje się ,że tylko ja znalazłem jedną, jedyna fotkę i to parowozu nad brzegiem warszawskiego Powiśla!!! Może coś się jeszcze da znależć w necie jakieś archiwalne foty :roll:
Może Narodowe Archiwum Cyfrowe coś będzie miało?
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.055 25 2
#10
Witam,

daniel loko napisał:

" No tak . Zdaje się ,że tylko ja znalazłem jedną, jedyna fotkę ..."
i dalej:
"Tu załączam fotkę parowozu ,który wspina się na wzniesieniu ..."

A może by tak podać, gdzie znalazłem i skąd tę fotkę zaczerpnąłem oraz może czyjego jest autorstwa ???

Za daniela loko podaję :

zdjęcie zapożyczone z forum :
Wojenne tajemnice - WARSZAWA i OKOLICE
Stroroom WERTTREW'a,
tu odnośnik:
http://www.werttrew.fora.pl/warszawa-na ... ,2428.html

Oj nieładnie, admin może mieć pretensje ...

Autor zdjęcia.

PS. tam wyraźnie podałem, że zdjęcie wykonałem w marcu 1968 roku, a pociąg prowadzony tym parowozem zjeżdża z nasypu, czyli od elektrowni.
 
OP
OP
daniel loko
Reakcje
1.731 13 0
#11
Przepraszam bardzo autora . Z emocji ,.ze choć jedną fotkę znalazłem ,zapomniałem napisać gdzie i czyja to fotka :oops: Kiedyś mój ojciec miał mnóstw zdjęć z tej bocznicy ,ale czas i bałagan je po prostu zmiótł z powierzchni ziemi. Straszna szkoda. :( tam naprawdę był spory ruch jeszcze w latach 70tych. Może macie gdzieś w archiwach rodzinnych podobne fotki :?:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.420 463 29
#12
Tadeusz, zdjęcie bardzo ciekawe (jak większość Twoich fotek zresztą), ale link, który podałeś, wymaga zarejestrowania się na tamtym forum, więc dla większości z nas jest niedostępny.

Pozdrawiam
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.055 25 2
#13
Witam Kolegów,

tak Andrzeju, akurat tematy kolejowe na forum werttrew wymagają zarejestrowania ale wydaje mi się, że naprawdę warto. Kolega daniel loko znajdzie tam na przykład kilka zdjęć w sprawie interesującej Go bocznicy do Elektrociepłowni na Powiślu.
Zresztą nie tylko warto ale wręcz powinien zarejestrować się każdy, kto szuka starych zdjęć i informacji o Warszawie i okolicach. Jest tam bowiem mnóstwo informacji i ogrom zdjęć, których trzeba by bardzo długo szukać gdzie indziej.

Pozdrawiam,
Tadeusz
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
Ja też się zarejestrowałem, ale miałem być potwierdzony przez administratora.
I tu cisza...

EDIT: E... działa... tylko żadnego emaila nie dostałem... :D
 

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#16
witam ,postanowiłem odświeżyć temat poruszony przez Daniela dotyczący starych warszawskich bocznic.Jeśli chodzi o bocznicę na powiślu to słyszałem wiele o niej opowiadań .Mnie natomiast intryguje temat bocznicy na lotnisku okęcie z której zostały fragmenty .TOR przebiegał od bazy paliw .przecinając ul. żwirki i wigury ,następnie tereny 36 pułku lotniczego ,bazę PLL LOT nastepnie przez baze techniczną portu lotniczego dochodził wzdłuż płotu do zakładów lotniczych w Al.Krakowskiej.Do dziś zachowały się rozjazdy W OKOLICY DAWNEGO TERMINALA KRAJOWEGO oraz tor wzdłuż al .Krakowskiej.Czy ktoś widział jakieś fotografie dokumentujące ruch na niej?
 

Załączniki

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#18
Witam w dniu dzisiejszym wybrałem się na przejażdżkę rowerkiem.Odwiedziłem rejon bocznic kolejowych które niegdyś miały swój początek przy posterunku odgałęźnym Wwa -ALEJE JEROZOLIMSKIE .Główny ciąg torów prowadził do składu aut firmy oraz składu paliw ,poza tym tory rozwidlały się do kilkunastu zakładów mieszczących się na tzw RAKOWCU PRZEMYSŁOWYM .jESZCZE W LATACH 60 istniało przedłużenie przez ulice łopuszańską do 17 stycznia a dalej lotniska -tędy transportowano paliwo do momentu zbudowania na lotnisku bazy paliw od strony stacji okęcie. Ostatni raz widziałem tam SM42 około 1998r. w tamtych latach jedna z firm budująca nowoczesną siedzibę pobudowała też rampe kolejową ale czy korzystała z pkp trudno powiedzieć
 

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#20
już nigdy nie wyjadą na szlak//////może ktoś ma pomysł i doświadczenie ?może jakiś skansen lub koledzy działający w tym temacie coś wymyślą?
 

Załączniki

Podobne wątki