• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SM48

Reakcje
0 0 0
#1
Czy ktos z forumowiczów probował może budować SM48 H0 w oparciu o dostępne na rynku odlewy żywiczne? Niektórzy producenci podają że ich pudła pasują dokładnie do podwozia BR120 Piko (ponć jest ok 7 mm niedokladności jesli chodzi o trzymanie skali). Nie bardzo wiem jak wygląda BR120 Piko w środku, czy rama metalowa jest wysoko jak np w ROCO?
Czy jednak da się takie pudło w miarę prosto osadzić na podwozie np BR120 Roco ? czy tez wymaga to ingerencji w metalową ramę? Moze podwozie z jakiejś innej lokomotywy bedzie lepiej pasować? A moze ktoś ma własne doświadczenia w tym temacie i mogłby się nimi podzielić?
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.853 116 22
#2
Na wstępie należałoby wspomnieć ponownie, że zaden z dostępnych na Allegro odlewów SM48 nie jest odlewem do końca legalnym. Wszystkie są kopią modelu firmy Red Star Railways. Można to łatwo poznać po bardzo wielu detalach. Nic mi nie wiadomo o tym, by ktokolwiek otrzymał od tej firmy pozwolenie na kopiowanie ich modelu.
Na szczęście jakość tych kopii nie zachęca do zakupu. :D

Jeśli już faktycznie się ktoś zdecyduje na budowę modelu z tego, to podwozie modelu M62 Roco zdecydowanie się nie nada. Jak sam zauważyłeś, metalowa rama jest za wysoka, i za szeroka. No chyba, że ktoś by to całkowicie ściął. Ale czy ta robota jest warta świeczki?
Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie w całości wózków Roco, które wymagają tylko drobnej przeróbki wyglądu (z hamowania dwustronnego, na jednostronne).
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
piokar napisał(a):
Czy ktos z forumowiczów probował może budować SM48 H0 w oparciu o dostępne na rynku odlewy żywiczne? Niektórzy producenci podają że ich pudła pasują dokładnie do podwozia BR120 Piko (ponć jest ok 7 mm niedokladności jesli chodzi o trzymanie skali). Nie bardzo wiem jak wygląda BR120 Piko w środku, czy rama metalowa jest wysoko jak np w ROCO?
Czy jednak da się takie pudło w miarę prosto osadzić na podwozie np BR120 Roco ? czy tez wymaga to ingerencji w metalową ramę? Moze podwozie z jakiejś innej lokomotywy bedzie lepiej pasować? A moze ktoś ma własne doświadczenia w tym temacie i mogłby się nimi podzielić?
Buda w tej wersji o której piszesz została specjalnie przystosowana tak aby pasowała idealnie na podwozie PIKO. Rama starego PIKO/Gutzold jest plasticzana więc łatwo wycinać w niej. Balast metalowy odrzucasz. Wymieniasz silnik na mniejszy i wałki. Na wózkach zmieniasz parę detali oraz zbiorniki powietrzne i zbiornik na paliwo w podwoziu. Z ROCO daj sobie spokój.

W skali 1:1 ST44 i SM48 mają prawie identyczne wózki i podwozie (ten sam producent) stąd pomysł na adaptację w modelu.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.443 7 1
#5
Uprzejmie unformuję, że do stałej oferty wchodzi własnie Sm48 z blach fototrawionych mojego autorstwa. W tej chwili Sm48 jest juz dostępna w trzech skalach od N przez TT do H0.. Jak wyglada TT'kowa mozna zobaczyć tutaj i tutaj. Zdjęcia prototypu H0 w najbliższym czasie. Napęd od BR120 Roco.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.443 7 1
#9
Przecież już zmiesciłem. Ja nie rzucam słów na wiatr. Silnik wszedł pionowo. Reszta to to samo co w TT. Wózki i ich budowa są identyczne. Jedyne co może wkurzać to dźwiek silnika. Jak bedzie nieprzyjemny to trzeba bedzie sciagać wózki Roco w częściach a silnik zastąpić jakąś Mashimą.
Elektroniką do tego zajmie się Wm-Model. Loka z jazdą manewrowa i biorac pod uwagę wymiary to pewnie i dźwiekiem jak ktoś chce i ma dźwieki do Tamary.

A co do TT to silnik Roco nie wszedł, bo jest za duży. Zastąpiłem go Mashimą 1224D.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.853 116 22
#12
Tylko jeszcze uściśl Ranger, czy będziesz sprzedawał zestawy do montażu, czy gotowe modele. Bo tego nie napisałeś. To istotna kwestia, która niedopowiedziana wprowadza niepewność.

Ja temat znam już od jakiegoś czasu, ale dobrze by inni wiedzieli jak to wyglądać będzie.
 
OP
OP
P
Reakcje
0 0 0
#15
Ranger napisał(a):
Uprzejmie unformuję, że do stałej oferty wchodzi własnie Sm48 z blach fototrawionych mojego autorstwa. W tej chwili Sm48 jest juz dostępna w trzech skalach od N przez TT do H0.. Jak wyglada TT'kowa mozna zobaczyć tutaj i tutaj. Zdjęcia prototypu H0 w najbliższym czasie. Napęd od BR120 Roco.
Czy zestawy SM 48 do HO sa juz dostępne a jesli nie to kiedy bedą?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 25
Tabor 4
Tabor 8
A
Tabor 8
Tabor 21

Podobne wątki