• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny ROBO MODELE - modele elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN57 / EN71

Remaj12

Znany użytkownik
Reakcje
5.100 129 19
#1
Podczas tegorocznej edycji Targów HOBBY w Poznaniu, firma ROBO MODELE zaprezentowała prototypy modeli jednostek serii EN57. Poniżej zamieszczam co nieco informacji na temat zapowiedzianych modeli.

Cechy techniczne:
- model posiada napęd w środkowym członie
- model posiada elektryczne sprzęgi pomiędzy członami
- model jest wyposażony w złącze dekodera w standardzie MTC21
- model będzie mógł być obsługiwany przez dekoder dowolnego producenta
- model jest fabrycznie wyposażony w oświetlenie wnętrza
- model posiada oświetlenie tablicy ze stacją docelową oraz oświetlenie wnętrza kabiny, sterowane osobno w systemie cyfrowym
- modele będzie można łączyć po dwie lub trzy jednostki, tak jak w rzeczywistości
- wszystkie modele (również analogowe) będą fabrycznie wyposażone w oświetlenie wnętrza oraz głośnik
- minimalny promień łuku 437,5 mm (trwają prace nad zmniejszeniem mpł)
- modele nie będą oferowane w wersji bez napędu

Pierwsza edycja:
- model w klasycznym niebiesko-żółtym malowaniu
- dwa różne numery inwentarzowe
- planowany termin premiery - I kwartał 2023 roku

Przedsprzedaż:
- 7 listopada ruszy przedsprzedaż modeli z pierwszej edycji
- cena w przedsprzedaży będzie o 150 zł mniejsza od ceny w dniu premiery
- cena w przedsprzedaży to 1650 zł za model analogowy

Planowane modele:
- modele będą oferowane w trzech wersjach wyposażenia dachowego
- najstarszy model będzie oferowany z późnej epoki IIIc
- w przyszłości ma się ukazać również model jednostki serii EN71

robo_premiera_en57_1.png

robo_premiera_en57_2.jpg

robo_premiera_en57_3.png

- źródło: facebook.com/robo.modele/videos/1265195044303561/

- źródło: forum.modelarstwo.info/threads/model-en57-nasze-oczekiwania.51958/page-23#post-1022509
- autor: darekgol

ROBO - EN57 (1), fot. Dariusz Gołębiewski ''darekgol'' (FMI).jpg

ROBO - EN57 (2), fot. Dariusz Gołębiewski ''darekgol'' (FMI).jpg

ROBO - EN57 (3), fot. Dariusz Gołębiewski ''darekgol'' (FMI).jpg


- autor: jacusstg

ROBO - EN57 (1), fot. Jacek Weisbrodt (fb).jpg

ROBO - EN57 (3.2), fot. Jacek Weisbrodt (fb).jpg


- źródło: forum.modelarstwo.info/threads/pozna%C5%84-%E2%80%93-targi-hobby-2022-29-30-pa%C5%BAdziernika-2022-r.56177/page-3#post-1022513
- autor: melonowy

ROBO - EN57 (2), fot. Radosław Ostrowski ''melonowy'' (FMI).jpg
 
Ostatnio edytowane:

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.388 442 99
#2
Robo wystawił na stół 3 wydruki z informacją o możliwych 3 wersjach... ale jak widać nie wiele z nich wynika.
Ma ktoś może informacje, czym poszczególne wersje/warianty EN57 będą się różniły? Jak już czytaliśmy PIKO wykona wersję umożliwiającą wydanie najwcześniejszej epoki jako Va.... więc Robo jest fajną alternatywą dla chcących posiadać modele z epok wcześniejszych niż Va.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#4
dwa różne numery inwentarzowe
O ile dobrze usłyszałem na filmie, to mają być dwa numery z dwoma różnymi przydziałami.
Robo wystawił na stół 3 wydruki z informacją o możliwych 3 wersjach? Ma ktoś może zdjęcia tych informacji,
Zdjęcie jest tu, ale informacji tam niewiele. Niestety, informacje przedstawione przez kolegę Roberta są w sumie dość skąpe. Rozumiem, że w ogólnym rozgardiaszu na targach trudno było podać precyzyjne informacje, dlatego z niecierpliwością czekam na więcej wiadomości na stronie Robo. Też interesują mnie różnice między wersjami, a także szczegóły malowania. Nawet informacja o pierwszej wersji, jaka ma się ukazać
model w klasycznym niebiesko-żółtym malowaniu
jest dla mnie niewystarczająca: chciałbym wiedzieć, czy drzwi będą całe żółte, czy tak, jak było oryginalnie, żółto-niebieskie, jak całe pudło. Pytań jest więcej: czy będzie wersja bez górnego reflektora (na taką czekam), z małymi zgarniaczami (nie z pługiem odśnieżnym, jak na zdjęciach wyżej) itd. itp. Nie wspominam o szczegółach technicznych, jak np. sposób sprzęgania dwóch zespołów (czy przez działające modele sprzęgów Scharfenberga, czy dodatkowym sprzęgiem). Mam nadzieję, że wszystkiego już wkrótce dowiemy się ze strony firmowej Robo. A na razie wielkie gratulacje dla Robo za tak ciekawą niespodziankę!
 
OP
OP
Remaj12

Remaj12

Znany użytkownik
Reakcje
5.100 129 19
#6
@Andrzej Harassek rzeczywiście. Z tych informacji o wersjach podano tylko ogólne ogólniki, że ma być wersja:
- najstarsza,
- nowsza,
- najnowsza...
Czekamy więc na rozwinięcie. Też mnie to ciekawi (w szczegółach).
Najstarsza wersja, o której jest mowa w ulotce, jest widoczna na pierwszym zdjęciu autorstwa kolegi darekgol w pierwszym wpisie. Jest to model EN57 jeszcze bez przewodów na dachu. Według informacji podanej przez Roberta, możliwe będzie wyprodukowanie modelu jednostki odwzorowującej pierwowzór z późnej epoki IIIc. Zakładam zatem, że skoro górny reflektor zaczęto montować chyba od 1975 roku, to wspomniany model ukaże się bez górnego reflektora, a więc powinien trafić w gust pana Andrzeja.
 
OP
OP
Remaj12

Remaj12

Znany użytkownik
Reakcje
5.100 129 19
#9
Znaczy najstarsza wersja, ale nie w najstarszym stanie, tylko po jakiejś modernizacji, już z dużymi pługami - czyli najwcześniej epoka IVc.
Dlaczego zakłada Pan, że będzie z dużymi pługami? Jeśli ma być bez górnego reflektora, to nie będzie to model prezentowany na zdjęciu, ale inny - jedynie dach będzie mieć taki sam (bez przewodów), ale reszta - górny reflektor (jego brak) oraz pług (małe zgarniacze) powinny się różnić od egzemplarza zaprezentowanego w Poznaniu.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#10
Niczego nie zakładam, po prostu widzę, co jest na zdjęciach, do których odsyła kolega @Remaj12: jest i trzeci reflektor, i duże pługi. Innych informacji brak, jeśli będzie jakaś inna wersja, to tylko się ucieszę.
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
2.016 24 8
#12
Czy ktoś kto był na prezentacji wie może jaka jest planowana cena modelu w cyfrze? Na filmiku, który oglądałem jest cena wersji analogowej, ale p.Robert wspominał o dwóch wersjach.
 

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.388 442 99
#13
Czyli "wiemy, że nic nie wiemy". A "tabliczki informacyjne" różnią się tylko jednym, nic nie znaczącym słowem. Można było postarać się o nieco więcej szczegółów dotyczących kolejnych wydań ...
Tu się zgodzę. Robo podszedł trochę do sprawy po macoszemu. Nie wiem w czym problem, aby przy takiej okazji jak premiera wypisać na ulotkach konkretne różnice pomiędzy wersjami i np. info jakie epoki możliwe do wykonania.

Mam w takim razie nadzieję, że skoro mowa była o możliwych zamówieniach za tydzień, to że do tego czasu ukażą się bardziej konkretne informacje. Jeśli ktoś bowiem chciałby zamówić jakiś model, to chciałby raczej konkretnej wiedzy o tymże modelu jaki chce zamówić, a nie słowo "najstarszy, nowszy i najnowszy"....
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.956 493 33
#14
Czy ktoś kto był na prezentacji wie może jaka jest planowana cena modelu w cyfrze? Na filmiku, który oglądałem jest cena wersji analogowej, ale p.Robert wspominał o dwóch wersjach.
Ja wprawdzie nie byłem, ale z filmu zrozumiałem, że modelu fabrycznie wyposażonym w dekoder nie będzie wcale. Robert mówił o tym, co da się uzyskać w wersji cyfrowej (po samodzielnym założeniu dekodera), jak niezależne sterowanie oświetleniem kabin itp. oraz o tym, że model będzie fabrycznie wyposażony w oświetlenie wnętrza i zamontowany głośnik, ale nie słyszałem, żeby miał być oferowany z dekoderem zamontowanym fabrycznie. A podanie w informacji o cenie tego, że dotyczy ona wersji analogowej miało tylko na celu podkreślenie, że mimo wyposażenia w oświetlenie i głośnik, model będzie sprzedawany bez dekodera. Ale może się mylę. Tak czy tak, ceny dekoderów są mniej więcej znane, więc nietrudno sobie policzyć ile trzeba będzie wydać na wersję cyfrową.
 

KrotVikinG

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
662 6 0
#19
Z tego co ja słyszałem dzisiaj na targach to będzie wydana wersja w 3 wariantach w analogu z zamontowanym oświetleniem, no i ma to się stać jeszcze w tym roku. Na razie zbiera przedpremierowe zamówienia na zestaw
 

Podobne wątki