• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Orient Express w Krakowie

Ł

Łukasz K

Gość
#1
Witajcie
Wiece może, którego lipca br. zaglądnie do Krakowa OE ?
Wiem, że to jakoś teraz na początku miało być, lecz nie potrafię sobie przypomnieć dokładnej daty i godziny.
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#2
Przepraszam za zamęt, już znalazłem: http://www.orient-express.com/web/vsoe/ ... 121958.jsp

Przyjazd do Krakowa w najbliższy piątek o 14:47.
Teraz pytanie: kto się wybiera na powitanie legendy ?
Teraz problematyczne pozostaje dobre sfotografowanie pociągu.
Przed 15:00 słońce będzie grzało od zachodu. Pociąg jedzie w Polsce trasą "Sobieskiego" / "Comeniusa", czyli z Wiednia przez Czechy, Petrovice u Karvine , Zebrzydowice, Czechowice-Dziedzice, Oświęcim - Chrzanów (pasażerowie poznają tam polską szybkość jazdy pociągiem, stanowiącą maksymalną szybkość żuka gnojarza :D ), Trzebinia, Kraków-Główny, więc będzie problem, bo generalnie na całym odcinku będzie "pod słońce". Moje drugie pytanie: gdzie tutaj w obrębie Krakowa się przyczaić, żeby zrobić zdjęcie całemu składowi? myślałem o rejonie ładowni na Łobzowie, bo tam jest dość spory prosty odcinek toru biegnący równolegle do rampy.

Kto nie zdąży w piątek to kolejna szansa będzie w Niedzielę:
o 19:07 pociąg wyrusza z krakowskiego dworca w powrotną podróż tą samą trasą, ale przez Wiedeń i Paryż do Londynu. Wtedy (jeśli pogoda dopisze) zdjęcia z ładowni na Łobzowie będą dobre, bo słońce od zachodu i pociąg kieruje się na zachód.
Pomijam całkowicie fotografowanie na dworcu, bo przez parking nad dworcem (zadaszenie) zdjęcia będą "słabe". Jeśli macie ciekawsze propozycje dobrej lokalizacji do zrobienia zdjęć to proszę o konstruktywne rady, gdzie się ustawić.
Pozdrawiam
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#5
Ty2-911 napisał(a):
Ale speed miejscami :!: 20 km/h :shock:
To pewnie chodzi o ten odc. z Oświęcimia do Chrzanowa i okolice Libiąża. Tam od lat jest 20km/h.
Widoki raczej marne... (to nie linia z Chabówki do Sącza, gdzie się można było do woli delektować pięknymi widokami).
 

Matt

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#6
Łukasz K napisał(a):
Moje drugie pytanie: gdzie tutaj w obrębie Krakowa się przyczaić, żeby zrobić zdjęcie całemu składowi? myślałem o rejonie ładowni na Łobzowie, bo tam jest dość spory prosty odcinek toru biegnący równolegle do rampy.
Ja w pierwszej chwili pomyślałem o Krakowie Mydlnikach. Tor prosty, można by się pokusić o zdjęcie z kładki nad torami :)
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#7
Matt napisał(a):
Łukasz K napisał(a):
Moje drugie pytanie: gdzie tutaj w obrębie Krakowa się przyczaić, żeby zrobić zdjęcie całemu składowi? myślałem o rejonie ładowni na Łobzowie, bo tam jest dość spory prosty odcinek toru biegnący równolegle do rampy.
Ja w pierwszej chwili pomyślałem o Krakowie Mydlnikach. Tor prosty, można by się pokusić o zdjęcie z kładki nad torami :)
Tam będziesz miał centralnie "pod słońce": wyjdą Ci dobrze tylko reflektory ;)
Moim drugim miejscem jest (na piątek) odc. toru tuż za p.o. Mydlniki-Wapiennik idąc w kierunku Zabierzowa. W niedzielę - tak jak piszesz - rejon kładki, lecz nie na samej kładce, bo część wagonów będzie skryta, bo jest tam łuk i drzewa. Odsunąć się od kładki idąc ścieżką przy torach w kierunku wjazdowych do Mydlnik od strony tej właśnie kładki. Jeśli zachodzące słońce nam dopisze to skład będzie ślicznie oświetlony i nie będzie ucięty.
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#8
No i się stało. Do Krakowa przywitał po raz kolejny Venice-Simplon Orient Express.
Jechał do nas z Wenecji, przez Wiedeń, Zwardoń, Czechowice-Dziedzice, Trzebinię do Krakowa.
"Czekałem" na niego w pobliżu p.o. Kraków Mydlniki Wapiennik, przez który przejechał punktualnie o 14:31. Pociąg do granicy w Zwardoniu ciągły dwie lokomotywy klasy 350, od Zwardonia do Czechowic Dz. z racji trudnego profilu trasy, pociąg prowadziła czechowicka ET41. Na stacji w Czechowicach Dz. nastąpiła zmiana lokomotywy na odpICowaną EU07-235 z zakładu południowego, która 15to wagonowy skład poprowadziła do samego Krakowa Głównego.
Parę zdjęć z dzisiejszych "łowów":


P.S. sorry za małą rozdzielczość, ale skończył się okres trialowy MS Office i nie mam czym kompresować, przy zachowaniu "przyzwoitej" rozdzielczości
 

Załączniki

  • 119 KB Wyświetleń: 935
  • 235,2 KB Wyświetleń: 936
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#9
W moim poście nastąpił istotny błąd w opisie: pociąg jechał punktualnie, ale była to 14:31 zamiast wpisanej 13:31 ( 14:32 przejazd przez Kraków-Mydlniki, 14:47 przyjazd do Krakowa-Głównego). Przepraszam za błąd
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#12
Dzisiaj drugi dzień pod znakiem prestiżowych wagonów. Dzisiaj do Krakowa przyjechała grupa węgierskich wagonów o podwyższonym standardzie "MÁV Nosztalgia Captain's Choice Tour" w składzie nocnego "Cracovia" z Budapesztu. Wagony te zostały odczepione od składu na Krakowie Zachodnim i czekały na podstawienie z Krakowa Płaszowa pospiesznego "Kinga" rel. Kraków-Główny - Suwałki. Węgierskie wagony zostały doczepione na końcu składu, stanowiąc bezpośrednią grupę wagonów do Suwałk. Z Suwałk wagony te pojadą jako samodzielny pociąg do Sestokai (nie wiem, czy dobrze napisałem). Po czym wrócą stamtąd i przez Warszawę udadzą się do Oświęcimia, następnie do Krakowa, gdzie w składzie "Cracovii" wrócą do stolicy Węgier.
Skład pospiesznego "Kinga" prowadziła dziś odpICowana EU07-216 z zakładu Północnego (ciekawe, bo na tym rozkładzie cały czas maszynki z południowego widywałem).
 

Załączniki

OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#13
Dziś żegnaliśmy OE o numerze międzynarodowym 32232. Pociąg o 19:07 wyjechał z Krakowa Głównego. Mnie mijał o 19:14 - stałem tuż przed wjazdowymi do Krakowa Mydlnik (od strony Łobzowa). Pociąg jedzie do Wiednia (potem do Paryża i Londynu gdzie skończy bieg), przez Czechowice - Dziedzice, gdzie nastąpiła zmiana loka na cargowską ET41 z tamtejszej macierzy, Zwardoń - tam przejmą go trzy lokomotywy klasy 350 (dwie poprowadzą i jedna popcha).

W ten o to sposób zakończył się weekend z prestiżowymi składami w Krakowie.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.853 116 22
#15
Z tego co pamiętam, to już ktoś o tym problemie pisał.
Zapewne widziałem to w którymś z tematów o tym pociągu, których to już parę tworzono na tym forum.
 
Reakcje
0 0 0
#17
jakoś ten skład wygląda malowanie lokomotywy wreszcie nawet dość dopasowane ( jak jeszcze jeździły zielone z tym składem to szpeciły ten skład a teraz jak na PKP to nawet nowocześniej ;) mimo że to złom z lat 60-tych i 70-tych :p Dlaczego złom . Ostatnio w Kamieńcu podpalił się rumun (aż trzy zastępy OSP były )
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#18
Najbardziej szpeciło, jak O.E. ciągnął parowóz.Wyglądało jak półtorej nieszczęścia.
Czy ten skład jest jakoś pilnowany, że przez taki długi postój nic raczej nie zginęło?
 
OP
OP
Ł

Łukasz K

Gość
#20
Wczoraj z Krakowa wytoczył się w kierunku Katowic i dalej: Wrocławia, Głogowa, Frankfurtu n./Odrą do Dresden skład pociągu Venice-Simplon Orient Express. Zestawiony z: EU07-030 IC Zakład Południowy /oddz. Kraków Prokocim + około 16 wagonów. Niesamowity widok i wrażenia. Dziękuję jednemu z kolegów, który mnie sms-em dosłownie w "ostatniej chwili" poinformował o jeździe tego pociągu. Miejscówka przygotowana na szybko (w autobusie sobie o tym miejscu przypomniałem 8) ) toteż nie cały skład się zmieścił. Pytanie do publiczności: zna ktoś może lub natrafił w internecie na informację jaki numer (krajowy lub międzynarodowy - obojętne) miał wczorajszy skład ? szukałem ale trafiałem jedynie na informacje o relacji, postojach, czy terminach kursowania.
 

Załączniki

Podobne wątki