• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e Moje modele wąskotorówek PKP

OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#42
Kolejne modele w temacie Opalenickiej Kolei Dojazdowej, to dwa budynki gospodarcze ze stacji Trzcianka Zachodnia. Jeden z nich już nie istnieje.

Modele zaprojektowałem i wykonałem na podstawie zdjęć oryginałów. Duże podziękowania dla kolegi @melonowy za dokładne sfotografowanie tego drugiego budynku, który jeszcze stoi.

Materiał to karton i papier, drzwi z forniru, plastikowe rynny.
IMG_2327.JPG
IMG_2329.JPG
IMG_2331.JPG
IMG_2334.JPG
IMG_2335.JPG
IMG_2341.JPG
IMG_2342.JPG
IMG_2343.JPG
IMG_2346.JPG
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.205 3 1
#43
Mam pytanie. Ten wzór cegiel to jakiś stockowy obrazek?
 
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#44
Mam pytanie. Ten wzór cegiel to jakiś stockowy obrazek?
Nie, sam rysowałem w programie graficznym. Na tych zdjęciach wyszły pewne niedociągnięcia w postaci kilku nieco szerszych białych linii lub powielonych wzorów w strukturze, ale jak się patrzy na żywo, to tego tak nie widać.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.244 25 1
#45
Mogę tylko ponownie napisać: brawo! :love:(y)
Dla ścisłości, jeszcze stoi ten pierwszy budynek w poście Kolegi, nie drugi.
Mała uwaga, kolor cegły oryginału jest jednak dużo bardziej "ceglany", niż czerwony.

20240429_122002-min.jpg IMG_2335 Trzcianka.JPG
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.401 36 4
#46
Dokładnie tak jak pisze @melonowy zbyt czerwone/różowe. To można albo zmienić w programie gdzie się rysuje, albo dobry drukarz (nie w jakimś punkcie xero, choc bywają ogarnięci i tam) w drukarce zbije poziom nasycenia M(magenta) na rzecz Y(yellow), Warto próbować. Sam projekt bardzo fajny(y)
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.244 25 1
#47
Tak nawiasem, te cegły najprawdopodobniej pochodziły z pobliskiej nieistniejącej już cegielni w Pakosławiu, która leżała bezpośrednio przy tej linii kolejowej i prowadziła tam też kiedyś bocznica.

Pakosław 2024-05-29.jpg
 
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#48
Dokładnie tak jak pisze @melonowy zbyt czerwone/różowe. To można albo zmienić w programie gdzie się rysuje, albo dobry drukarz (nie w jakimś punkcie xero, choc bywają ogarnięci i tam) w drukarce zbije poziom nasycenia M(magenta) na rzecz Y(yellow), Warto próbować. Sam projekt bardzo fajny(y)
W programie graficznym to oczywiście można wszystko. Poniżej przykład jak można zmienić odcień na zdjęciu. Ale tak na serio, to z doborem koloru cegieł do modelu mam zawsze problem, bo często ich odcień różni się w różnych porach dnia i przy różnej pogodzie. Na wygląd wydruku ma wpływ także kolor fugi, bo wystarczy, że zamiast białej kreski wstawi się wszędzie szare i już budynek wygląda inaczej.

IMG_2346 kopia.jpg
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.205 3 1
#49
Nie, sam rysowałem w programie graficznym. Na tych zdjęciach wyszły pewne niedociągnięcia w postaci kilku nieco szerszych białych linii lub powielonych wzorów w strukturze, ale jak się patrzy na żywo, to tego tak nie widać.
Pytam, bo rysuję dość duży budynek i przy tej ilości krzywych mój komputer klęka (a taki ostatni nie jest). Przeszedłem na bitmapy i stockowe wzory cegieł, ale to też nie to
 
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#50
Pytam, bo rysuję dość duży budynek i przy tej ilości krzywych mój komputer klęka (a taki ostatni nie jest). Przeszedłem na bitmapy i stockowe wzory cegieł, ale to też nie to
Znam ten problem. Może to kwestia doboru odpowiedniej karty graficznej. Mi potrafi się zawiesić komputer nawet w momencie przyciągania małych obiektów do siebie. Myślałem też nad sposobem o którym piszesz, czyli zrobienia zdjęcia faktury cegieł, albo fragmentu muru i potem tworzeniu z takich kawałków całego obiektu.
 
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#51
Rozbudowałem stację Lwówek Wąskotorowy o segment wjazdowy. Oczywiśćie jest to bardzo luźne (a w zasadzie skompresowane) nawiązanie do oryginału. Tor wychodzi ze stacji po lekkim wzniesieniu i zakręca bezpośrednio przy domu, którego sam model pokazywałem wczesniej.

IMG_2589 kopia.jpg

IMG_2419 kopia.jpg
IMG_2522 kopia.jpg
IMG_2537 kopia.jpg
IMG_2507 kopia.jpg
IMG_2483 kopia.jpg
IMG_2487 kopia.jpg
IMG_2528 kopia.jpg
IMG_2454 kopia.jpg
IMG_2559 kopia.jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.244 25 1
#52
Rzeczywiście trochę "luźne"...
Kompaktowość rozumiem, ale dlaczego tory tak mocno zakręcają na wyjeździe da domem?
Powinny iść prosto wzdłuż płotu, który to jest przedłużeniem bocznej ściany domu i też niepotrzebnie jest "złamany".
IMG_2522 kopia.jpg
Budynek jest "jak żywy".:)
Całość wygląda super!
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#53
Rzeczywiście trochę "luźne"...
Kompaktowość rozumiem, ale dlaczego tory tak mocno zakręcają na wyjeździe da domem?
Niestety nie mam miejsca na realistyczne odwzorowanie. Musiałbym kolejny segment robić wzdłuż, a tym łukiem odbiłem szybciej w bok.

Powinny iść prosto wzdłuż płotu, który to jest przedłużeniem bocznej ściany domu i też niepotrzebnie jest "złamany".
Z płotem nie dokońca tak było, ale zgadzam się, że tam był prosty fragment toru.
1721678190519.png
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.244 25 1
#55
Ok.
To złamanie płotu, to o to miejsce chodziło:
IMG_2537 kopia.jpg
Ale rozumiem też, że jest to konsekwencją poprowadzenia torów łukiem.
Gdyby tor szedł zgodnie z rzeczywistością prosto, to płot też by był poprowadzony prosto wzdłuż toru.
 
OP
OP
Andrzo

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
1.165 2 1
#56
Transport fabrycznie nowego ładowacza T174-2 produkcji VEB Weimar-Werk z NRD do odbiorcy w Polsce. Stacja docelowa znajdowała się na kolei wąskotorowej, dlatego pojazd ulokowany na platformie normalnotorowej końcowy odcinek musiał pokonać na odpowiednim transporterze.

IMG_2729.JPG


IMG_2759 kopia.jpg


IMG_2784 kopia.jpg


T174-2 gotowy do rozładunku na rampie bocznej. Lokomotywa Lxd2 wróci z brankardem do swojej stacji macierzystej.

IMG_2787 kopia.jpg


IMG_2791 kopia.jpg


IMG_2794 kopia.jpg


IMG_2802 kopia.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 150
Wąskotorówka 309
Wąskotorówka 17
K
Wąskotorówka 8

Podobne wątki