• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model lokomotywy serii SM42

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#42
grzesiek90 napisał(a):
A ja mam pytanko co do lakieru, jaka firma i numerek ??? :grin:
Lakier dobry, a numerek szybki :razz:

Co do modelu, to i owszem kalki trochę psują całokształt, ale reszta wygląda smakowicie, biorąc pod uwagę, że to pierwszy model zbudowany przez Ciebie, to muszę przyznać, że wielu powinno wziąść Cię na wzór i Twój model, bo mało kto może się poszczycić tak dobrym startem :cool:

Kawał ... tfu tfu tfu ... roboty, a modelik prezentuje się tfu tfu tfu paskudnie jak diabli ;)

P.S. Jeśli chodzi o kalki, to na przyszłosc po nałożeniu kalek proponuję prysnąć cały model lakierem bezbarwnym matowym lub półmatowym, wtedy nie będzie ich tak znać jak na obecnym modelu, oczywiście możesz to jeszcze poprawić i podnieść poziom wizualny modelu, ale już po uporządkowaniu numeracji rama/buda.

Narobiłeś mi smaka, bo sobie też chcę wystrugać dwie SM-ki z krakowskimi cyferkami :D teraz twoja maszynka nie będzie dawała mi spać :razz:
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#43
Luck napisał(a):
Trochę dziwnie jest opisany model?
Nic nie trzyma się kupy…
Na ramie sm42-676
tabliczka na kabinie sm42-711 w dodatku "zakład taboru w Łodzi” a egz. 711 to "zakład taboru w Lublinie” a w przypadku sm42-676 to już "zakład taboru w Krakowie…"
Pewnie że się kupy nie trzyma bo kalki od EFC z tabliczki z GPMa - takie tylko miałem.

krzychu12231 napisał(a):
A ja mam pytanie odnośnie maskownic wózków -zrobiłeś je z polistyrenu?
A skąd kalkomanie?
Kalki z EFC maskownice też ale mocno poobcinane by dopasować do wózków od BR290.

grzesiek90 napisał(a):
A ja mam pytanko co do lakieru, jaka firma i numerek ??? :grin:
Humbrol mieszany 131 ok 3 części i 88 jedna część.

maxeus napisał(a):
P.S. Jeśli chodzi o kalki, to na przyszłosc po nałożeniu kalek proponuję prysnąć cały model lakierem bezbarwnym matowym lub półmatowym, wtedy nie będzie ich tak znać jak na obecnym modelu, oczywiście możesz to jeszcze poprawić i podnieść poziom wizualny modelu, ale już po uporządkowaniu numeracji rama/buda.
Jest wszystko pomalowane półmatowym Humbolem czego może nie widać bo zdjęcia robione lampą zintegrowaną.

Co do pólmatowego Humbrola to daje paskudny pożółknięnty efekt ale nie pogarsza trzymania sie farb tak jak lakiery akrylowe.

Może jest jakiś lepszy lakier półmatowy który nie daje zafarbu i jest emalią??? Jak ktoś wie proszę by coś napisał.

A kalki były kładzione bez rzadnych płynów i tu jest chyba podastawowy błąd?!

Dzięki za opinie i pozytywne i uwagi krytyczne bo taki ma sens forum.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#44
ktoto37 napisał(a):
....Co do pólmatowego Humbrola to daje paskudny pożółknięnty efekt ale nie pogarsza trzymania sie farb tak jak lakiery akrylowe.

Może jest jakiś lepszy lakier półmatowy który nie daje zafarbu i jest emalią??? Jak ktoś wie proszę by coś napisał.....
Nie wiem czemu się uprzedziłeś do farb akrylowych, jeśli podłoże jest dobrze odtłuszczone i położysz właściwy podkład, to malowanie będzie jak ta lala.
Natomiast z tego co miałem okazje zauwaćyć, to tylko bezbarwny lakier akrylowy nie wywołuje takiego efektu żółci jak Humrol, żywiczne i pochodne.
Efekt malowania miałbyś rewelacyjny, ale odnoszę wrażenie, że lakier był zbt malo rozcieńczony i stad taka porowata faktura na modelu, za to następny model będzie o niebo ładniejszy, choć nie będę ukrywał, że ten mi się podoba i widac spory nakład pracy i starań.
Tak 3may :grin:

P.S. Nie robi postępów ten, co nic nie robi, a Ty działasz - jest dobrze, będzie jeszcze lepiej.
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#45
maxeus napisał(a):
ktoto37 napisał(a):
....Co do pólmatowego Humbrola to daje paskudny pożółknięnty efekt ale nie pogarsza trzymania sie farb tak jak lakiery akrylowe.

Może jest jakiś lepszy lakier półmatowy który nie daje zafarbu i jest emalią??? Jak ktoś wie proszę by coś napisał.....
Nie wiem czemu się uprzedziłeś do farb akrylowych, jeśli podłoże jest dobrze odtłuszczone i położysz właściwy podkład, to malowanie będzie jak ta lala.
Natomiast z tego co miałem okazje zauwaćyć, to tylko bezbarwny lakier akrylowy nie wywołuje takiego efektu żółci jak Humrol, żywiczne i pochodne.
Efekt malowania miałbyś rewelacyjny, ale odnoszę wrażenie, że lakier był zbt malo rozcieńczony i stad taka porowata faktura na modelu, za to następny model będzie o niebo ładniejszy, choć nie będę ukrywał, że ten mi się podoba i widac spory nakład pracy i starań.
Tak 3may :grin:

P.S. Nie robi postępów ten, co nic nie robi, a Ty działasz - jest dobrze, będzie jeszcze lepiej.
Zraziłem się do akrylowego lakieru tylko dlatego że powodował po wyschnięciu pogorszenie trzymania się farb do powierzchni - głownie do fotorawek. W pierwszej wersji miałem malować tylko akylami.
Robiłem testy z Model Masterem i Valejo. Efekt malowania był znakomity, skutek niestety nie do przyjęcia. Powierzchnia oczywiście czysta, odtłuszczona itd. Podejrzewam że chodzi o jakąś reakcję wnikania farby akrylowej. Faktura porowatości powierzchni jest uwypuklona przez obiektyw macro i lampę. O wielu niedoskonałościach dowiedziałem sie ze zdjęć :oops:
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#46
Pełne uznanie i szacunek za wykonaną pracę, wyszło naprawdę przyzwoicie. Oczywiście można czepiać się detali ale poziom bardzo poprawny. Co do kalek zaś to płyny wszelakie ułatwiają nakładanie choć konieczne nie są, bardziej bym się skłaniał do prostego triku. PRZED nałożeniem kalki natryskujemy lakier błyszczący,po wyschnięciu umieszczamy kalki a na to wszystko lakier matowy. Później w zależności od potrzeb możemy dać półmat. Po tym zabiegu znika całkowicie efekt srebrzenia się kalek i zdecydowanie zaciera granica między warstwą kalkomanii a modelem.
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#48
Co do napędu to nie miałem i chyba do teraz nie mam lepszego pomysłu.
Oczywiście można kupić od EFC. Tak jak pisałem każdy model to kompromis. Tu jest minimalnie inny rozstaw osi i kółka inne. Najbardziej jednak mi brakuje zgarniaczy. Ale tak prawdę mówiąc jak się patrzy na model z 10 cm to już tego nie widać. Naklejane wyciętych atrap szprych na kółka to też kompromis ale mi jakos to sie nie podoba.
Poręcze zrobiłem tez z premedytacją grubsze są lutowane z drutu mosiężnego - było przy nich masę roboty po to grubsze by się dało do tego dotknąć. Poręcze np. w modelach EFC są skalowe ale prawdę mówiąc rzadko który model na zdjęciach ma proste dlatego że są za delikatne.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#55
A ja sobie idę około 150 metrów oczywiście w czasie pracy do firmy "Tuplex" i kupuje za niską cenę( w porównaniu z niektórymi cenami na allegro) cały arkusik z polistyrenu (1000X2000 mm).
 
OP
OP
ktoto37

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#56
Kpt.Nemo napisał(a):
A ja sobie idę około 150 metrów oczywiście w czasie pracy do firmy "Tuplex" i kupuje za niską cenę( w porównaniu z niektórymi cenami na allegro) cały arkusik z polistyrenu (1000X2000 mm).
No to poprosimy o namiary do takiej firmy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 14
Tabor 2
Tabor 256
Tabor 12
Tabor 60

Podobne wątki