• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa ++++ Makieta--półka dookoła garażu dla torów H0, TT i N ++++

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#1
Cześć wszystkim. Nie jestem tu nowy, ale dawno nie udzielałem sie w tym dziale.
Nie wielu z was wie, bo pewnie nie zagląda do działu makiet w skali N, ale od jakiegoś czasu dłubie przy temacie kolejki "półkowej" puszczonej po ścianach garażu.
Pętle jakie tam mam mają długość ok 16 metrów.
Tory H0 to Piko na podkladzie, oraz stare ścinki Roco Line 2,1mm. Całosć połaczona na złączki.
Dla skali N użyłem torów Kato. Bardzo wdzięczny system. Całość układu torowego jest przykręcona, a nie klejona. DIeki temu są możliwe szybkie przebudowy i korekty jak mi coś przyjdzie do głowy.

Wstawiłem 3 różne fototapety.
Całość działa w DCC-cenralka DR5000 oraz manipulatory Fred jak we Fremo.

Więcej zdjęć z ewolucji projektu tutaj w tym wątku...
https://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-garaŻowa-z-dodatkiem-dioram.35018/page-11
Zapraszam do małej retrospekcji.

Ostatnio dłubie przy fragmencie toru, aby go troszkę uatrakcyjnić, a przy okazji odpalić temat elektrowozów pod drutem.
Całość o zachodzie słońca wygląda tak...
20230922_174040.jpg
Z modelami w skali N
20230922_213538.jpg
Z modelami h0e na tym samym torze....
20230922_213753.jpg
I z H0
20230922_213715.jpg

Pozdrawiam Szymon.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#2
Dziś udało się zmontować 250 cm trakcji elektrycznej. W końcu patyczki w mojej kolekcji mogą rozwinąć skrzydła:) zresztą oceńcie sami....


Bocznica w tle jest idealna na towarowy skład. Uwielbiam te wagony. Ładunki od kolegi @ffox.
20230923_205630.jpg
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.063 4 1
#3
GE-NIAL-NA ta fototapeta! Na miniaturce filmiku myślałem, że wystawiłeś dioramę na dwór i przy takim akompaniamencie robiłeś film a to druk :D Dawno nie widziałem tak fantastycznego połączenia wręcz naturalnego.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#6
@pado "Wstawiłem 3 różne fototapety" może coś więcej? Własne, kupione? Gdzie?
@daromaro, jest tak jak pisze @Misiek, ale rozwijając temat to wyglądało to tak....
Wszystkie tapety jakie mam w garażu (dokładnie licząc to nawet 4 wzory) są zamówione ze zdjęć panoramicznych na stronie www.redro.pl.
Tematów i klimatów tapet długo szukałem. Głównie chciałem aby to były jakieś ładne krajobrazy i rolnicze i przemysłowe.
Zamówiłem kilka tapet.
Każda z nich była o wymiarach ok 200x35 cm z myślą o docięciu do swoich ścian garażowych.
Wszystkie tapety były naklejane na płyty HDF 3mm - brązowe bo one są gładkie, a płyta najtańsza:).

Poniżej słabej jakość zrzut z monitora z dnia zamówienia.
Witać tu przycięcia do wydruku tych 3 tapet, ich nazwy oraz ceny za każdą z nich - z końcówki 2021 roku. Nie wiem jak to wygląda dziś.
tlo cena — kopia.jpg


Każda tapeta była wybierana ze zdjęć panoramicznych. Chodziło o to aby się dało ją ładnie wyskalować i wydrukować w rozmiarze takim jak chciałem i w skali jakiej chciałem (coś ok 1:100). Zdjęcia są różnej wielkości i trzeba sobie radzić przy pomocy proporcji.
Poniżej fragment walki z doborem tapety z mojego filmu i z próbą wyliczenia jej wielkości z proporcji.
Obok okienko z opisem że to wydruk jako NAKLEJKA i wersja nieprzeźroczysta. Po prawej nad czerwoną linią widać wymiary jakie maksymalnie może mieć wydruk... to ważne, bo im większy obraz tym lepszy wydruk i łatwiejszy dobór proporcji.
UWAGA:
Czasem trzeba zamówić np 3 metry tapety, aby tylko obraz się dobrze wyskalował na wysokość. Ale to chyba nie problem... bo odcięty fragment zawsze można gdzieś użyć.

tlo zamowienie.jpg


Poniżej zrzut zdjęć z jakich wycinałem tapety.
tlo.jpg

tą tapetę mam nawet wydrukowaną 2x i sklejoną razem... jako tapeta przy stacji towarowej.
tlo drzewa 180x45.jpg


Jak ktoś ma jeszcze jakieś pytania niech pisze. Odpowiem podpowiem.
Prezentacja fot z innych tapet za jakiś czas, jak przed nimi też podrasuję trochę teren, by było ładniej.
Układ garażu i lokalizację tapet widać na objazdówce po garażu kiedy to jeszcze tam była sama skala N

 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.511 119 86
#7
Super opisałeś temat. Wiadomo, że straty muszą być bo to oczywiste, że się wykorzystuje tylko pewien wycinek takiej tapety.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#8
@daromaro cieszę się że mogłem być pomocny ;) Teraz będę poszerzał zakres makiety pod innymi tapetami aby mieć lepszy kadr do fotografowania tak jak w przypadku tej fototapety. Reszta makiety to goły korek i tory.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#10
Skoro jedna tapeta z trawką zrobiła wrażenie to nie pozostaje nic innego, jak przygotować teren po drugiej stronie garażu. W grę poszło 6 x 1 metrowych desek z balsy. Na to styropian. Dziś wrzuciłem troszkę masy gipsowo-papierowej. Na dniach kolorek i potem trawsko.
20231004_000152.jpg

ST43 miał dziś troszkę roboty ze zdawką...
20231004_002143.jpg

Potem na szlak ruszył ET22

Dziś była zmiana VI epoki na taką IV/V....w sumie brązową...
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#12
@Magic jasna sprawa. Niech ludzie wybierają i zamawiają, bo za naprawdę niewielkie pieniądze można odmienić klimat na makiecie czy dioramie. Jak się ogarnę z kolejnym fragmentem terenu, to niebawem pokażę w pełnej krasie tapetę z klimatem śląskim....
20221228_223914 (11).jpg
 

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.388 441 99
#14
Pętle jakie tam mam mają długość ok 16 metrów.
Tory H0 to Piko na podkladzie, oraz stare ścinki Roco Line 2,1mm. Całosć połaczona na złączki.
Dla skali N użyłem torów Kato. Bardzo wdzięczny system. Całość układu torowego jest przykręcona, a nie klejona. DIeki temu są możliwe szybkie przebudowy i korekty jak mi coś przyjdzie do głowy.
Mam pytanko. Czy dobrze rozumiem? Kolega na jednej makiecie używa modeli N i H0?
Myślałem kiedyś o czymś takim, że na jednej prezentacji z tyłu jeździ N (jako dalszy plan), a z przodu H0 jako pierwszy plan. Że niby ta sama kolej ale dalej i bliżej. Takie założenia są u kolegi?
Kiedyś widziałem coś takiego na makietach zachodnich. Tabor jechał z tyłu w skali N i uciekał poza scenę, a za jakiś czas taki sam tabor wjeżdżał na pierwszy plan (że niby ten sam pociąg).
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#15
@garou dokładnie jest tak jak piszesz mam tutaj tory pod zabawę dla N, H0e i H0.
Jest to wypadkowa tego że....
- Od ok 20/25 lat jestem członkiem krakowskiego klubu modelarskiego i zbieram modele H0
- jakieś 5 czy 6 lat temu zrobiłem skok w bok i zacząłem się interesować modelami 3d i skalą Z dzięki koledze @Zdrada69 , a potem z braku dostępności części do budowy, wskoczyłem w buty skali N. Tutaj było łatwiej zbudować modele I się nimi pobawić na stole. Przerwa od H0 i fascynacja Nką zaowocowała zebraniem i zbudowaniem wielu modeli jak SM42, SU45, SU46, ST46, ET22 czy EU07. Chciałem aby to wszystko gdzieś jeździło. Po śmierci ojca wszedłem w posiadanie garażu i stwierdziłem że to idealne miejsce na tory. Na początku była sama Nka na linii dwutorowej.... ale z czasem mnie olśniło że tory N mogę użyć jako H0e, a od frontu dodać tor H0 i pogonić te co mam w witrynie od lat. Stwierdziłem że obie skale się dogadają i nie będzie problemu. Ok rok temu przebudowałem układ torowy i obecnie bawię się obiema skalami, a ja po przerwie 5 letniej że skalą H0 odkrywam ją na nowo i zbieram sobie to czy tamto :) choć patrząc na to teraz mam wrażenie że skalą TT by tu lepiej zastąpiła Nkę w proporcjach.

Dziś odmalowałem teren pod trawkę z przodu i już zaczyna to jakoś wyglądać. Ten wagon w tle to model w skali N. Drzewka to robota Freona
20231004_220813.jpg
Lepiej będzie tylko z trawką. Ta tu przybędzie w najbliższym czasie.
Nawet tabor na takim ugorze wygląda całkiem znośnie.
20231004_224814.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#17
Tło jest fajne, ale okolice stacji trzeba troszkę uatrakcyjnić. Kolega mówi aby dać lampy I semafory.....I myślę ok. Coś znajdę w szufladzie i dorobię i postawię....mam 12 lamp z czasów gdzie się rodził syn....czyli ok 2012/2013 rok :) działają. Dostały gniazda z goldpinów.....
20231010_123713.jpg
Semafory muszę dorobić, bo gotowych nie kupię. Szkoda kasy, skoro materiały leżą w szufladzie od paru lat....
20231009_214302.jpg
Poskładamy i postawimy.

Jest jednak inna rzecz, która mnie drażni i przeszkadza. Wiecznie wchodzi w kadr. Więc pomyślałem że to zasłonię. Pomysł padł na industrialne konstrukcje. Może efekt będzie dobry.
Na razie udało się odebrać wycinanki z lasera.
20231012_164138.jpg
I wstępnie posegregować...
20231012_234818.jpg
Nie będzie to most :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.693 33 0
#19
W temacie fototapet do małych dioram dla jednego loka idealnie się spisują tanie kalendarze zakupione w hipermarketach. W piątek nabyłem za 17 zł 4 różne sztuki, które niebawem się gdzieś pojawią na zdjęciach.
20231124_230701.jpg
Poniżej fotka dioramy w skali N z inną tapetą z kalendarza z roku ok 2021 :)
20231107_144438.jpg
 

Podobne wątki